Тріумф популізму

За результатами підрахунку голосів на парламентських виборах сусідню Словаччину чекає повне перезавантаження влади: коаліцію створять досі опозиційні партії.

Результати голосування (наразі підраховано 99,59% бюлетенів) у Словаччині суттєво розбіглися із прогнозом соціологів, також є принципові відмінності із результатами екзитполу.

Перше місце, як і очікувалося, отримали словацькі популісти – опозиційна партія OľaNO (“Звичайні люди та незалежні особи”), яка суттєво нарощувала рейтинг останнім часом. Станом на зараз вони отримують 25,02% голосів, або 53 мандати у парламенті (всього у Словаччині 150 депутатів). Через величезний відрив від потенційних партнерів по коаліції ця партія напевно отримає посаду прем’єр-міністра.

Чинна партія влади SMER-SD, яка керувала державою з 2006 року (із нетривалою перервою в 2010-12 роках), отримала 2 місце із доволі високим показником у 18,3% (38 мандатів), але майже напевно йде у опозицію, оскільки всі її партнери по коаліції не подолали виборчий бар’єр і лишаються поза парламентом.

Зокрема, поза парламентом лишилися обидві угорські партії, чого ще ніколи не було в історії Словаччини (угорська меншина складає близько 10% населення країни).

Ще однією сенсацією стала поразка блоку партій “Прогресивна Словаччина” та “Разом” створеного за підтримки чинної президентки Словаччини Зузанни Чапутової. Він набрав 6,95%, у той час як прохідний бар’єр для партійних блоків – 7%. Жодне опитування, а також екзитпол не ставили під сумнів потрапляння соратників Чапутової в парламент; очікувалося, що вона потрапить у нову коаліцію.

Третє місце обійняла ще одна популістська партія “Ми-родина”, вона отримала 8,24% (17 місць в парламенті). Четверті – проросійські ультранаціоналісти L’SNS із 7,97% (теж 17 місць). Замикають список парламентських партій лібертаріанська “Свобода і солідарність” (6,21%, 13 місць) та партія екс-президента Андрея Кіски “Для людей” (5,76%, 12 місць).

Раніше ЗМІ повідомляли, що це перші вибори, які відбуваються після резонансного убивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової в 2018 році. Два роки тому гучна справа схвилювала всю країну і призвела до відставки Фіцо.

Опитування показували жорстку конкуренцію за перше місце між двома партіями. І, що важливо, за два дні до виборів вперше змінився лідер соціологічних опитувань – партію Smer вперше витіснила популістська OľaNO (“Звичайні люди та незалежні особи”).

 Якщо переможе OľaNO, вона отримає шанс сформувати правоцентристську більшість з іншими консервативними і ліберальними партіями та витіснить від влади Smer, яка домінувала в політичному ландшафті Словаччини понад десятиліття.

Разом з тим зберігався шанс, що Smer все одно може виявитись найбільшою партією парламенту.

Очікувалося, що третьою найбільшою партією стане ультранаціоналістична LSNS Маріана Котлеби, якого у Братиславі називають фашистом.

Від ЦПД