У законопроекті щодо змін держбюджету на 2020 рік Кабмін очікує падіння ВВП, зростання безробіття та девальвацію гривні.

Законопроект опубліковано на сайті українського парламенту.

Уряд очікує падіння ВВП на 3,9%. До кризи планувалося, що економіка зросте на 3,7%. Рівень безробіття становитиме 9,4% проти прогнозованого 8,1%, а падіння реальної заробітної плати складе 0,3%.

Середньорічний курс гривні прогнозується на рівні 29,5 грн/дол. Попередній прогноз – 27 грн/дол.

Інфляція тимчасово прискориться до 8,7% і вже в наступному році має повернутися до цільових 5%. Водночас, уже у другій половині цього року очікується відновлення економічного зростання та його прискорення в наступні роки.

Серед основних причин – високий попит у світі на продукцію вітчизняного АПК, зниження цін на імпортні енергетичні товари та більш стійка банківська система порівняно з попередніми кризами.

У законопроєкті щодо змін до держбюджету на 2020 рік передбачається створення Фонду боротьби з Covid-19, розміром 64 мільярди, збільшення більш ніж утричі дефіциту та скасування програми масштабної приватизації.

У змінах до держбюджету доходи бюджету зменшили на 119,7 млрд, або -11%, і тепер вони становитимуть 975,8 млрд. Водночас видатки держбюджету збільшили на 82,4 млрд (+7%).

Насамперед, на 145,4 млрд урізали податкові надходження, в основному, за рахунок зменшення внутрішніх податків на товари і послуги та ПДВ з імпорту.

Найбільше видаткова частина держбюджету зросла за рахунок створення Фонду боротьби з коронавірусом, бюджет якого становить 64,67 млрд.

Граничний обсяг дефіциту зросте при цьому більш ніж утричі і становитиме 298,4 млрд. Уряд планує покрити його переважно за рахунок чистих запозичень на суму 296,7 млрд, а також надходжень від приватизації у розмірі 0,5 млрд.

У цьому році уряд вже не планує проводити масштабну приватизацію. Надходження від приватизації зменшилися на 11,5 млрд: з 12 млрд у затвердженому бюджеті до 0,5 млрд.

Найбільше збільшили фінансування таких напрямків:

додаткові видатки на Національну службу здоров’я у розмірі 15,8 млрд грн для реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення (видатки на екстрену медичну допомогу у розмірі 0,9 млрд грн централізували та перевели під управління Апарату МОЗ);
збільшення на 29,7 млрд грн видатків Пенсійного фонду для виплат пенсій, надбавок та підвищень до пенсій (планується доплата у розмірі 1 тисячі гривень особам, розмір пенсії, яких менше 5 тис грн);
зростання видатків на обслуговування державного боргу на 3,3 млрд грн;
збільшення Резервного фонду на 3 млрд грн.

Для часткової компенсації значного зростання видаткової частини держбюджету уряд переглянув видатки за багатьма бюджетними програмами. Найбільше скоротили такі напрями:

виплата пільг та житлових субсидій (-8,2 млрд грн);
фінансування Державного фонду регіонального розвитку (-2,6 млрд грн);
розвиток фізичної культури та спорту (-2,3 млрд грн);
субвенція на розвиток об’єднаних територіальних громад (-2,1 млрд грн);
функціонування Фонду енергоефективності (-1,6 млрд грн);
субвенція на соціальний захист педагогічних працівників (-1,55 млрд грн);
виплата допомоги багатодітним і малозабезпеченим сім’ям, особам з інвалідністю тощо (-1,3 млрд грн);
статистичні спостереження, тобто перепис населення (-1,2 млрд грн);
субвенція на місцеві вибори (-1,15 млрд грн);
субвенція на реалізацію програми “Спроможна школа для кращих результатів” (-1 млрд грн).

Разом – це половина запропонованої суми скорочення видатків держбюджету.

Гарантований обсяг державного боргу при цьому збільшився до 2 386,8 млрд.

Відзначимо, у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”.

Бюджетний комітет Верховної Ради затвердив проєкт змін до держбюджету на 2020 рік.

Голова Верховної Ради підписав розпорядження про скликання позачергового пленарного засідання, яке відбудеться у понеділок 13 квітня о 14:00, на якому розглядатимуть зміни до бюджету.

30 березня Верховна Рада не прийняла за основу законопроєкт №3279 про внесення змін до закону “Про Державний бюджет України на 2020 рік”.

Від ЦПД