Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ  ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Підготовлено Інститутом соціальних досліджень та політичного аналізу (м.Донецьк)

 

Січень-лютий 2006 року

 

За звітний період активність суб’єктів виборчого процесу значно зросла. Партії та блоки змагалися між собою хто більше привітає потенційних виборців з новорічними та різдвяними святами в ЗМІ. Погодні умови останньої декади січня не сприяли організації масових акцій,  діяльність основних гравців зосередилась на проведенні партійних конференцій, круглих столів, зустрічей з лідерами та їх прес-конференцій.

 

Списки виборців

 

31 грудня 2005 року регіональна робоча група по складанню списків виборців передала в ЦВК перший список, який містить 3 мільйона 557 тисяч 480 чоловік. Поміж тим, за даними на 11 січня, ця цифра дещо уточнилася, так було вже зареєстровано 3 мільйона 555 тисяч 400 виборців. Такі дані були оголошені на засіданні робочої групи.

Зі слів керівника групи, заступника губернатора Донецької обласної державної адміністрації Бориса Адамова, свої дані в списках уже перевірили 71,1% виборців (більше 2,5 мільйона людей). При цьому в районах області списки перевірили уже більше 80% виборців, а серед жителів міст спостерігається поки що менша активність – тільки 69%. Слід зазначити, що в містах області більша кількість виборців знаходить в списках помилки і пишуть заяви про внесення в список їхніх прізвищ. Наприклад, лише в одній шахтарській столиці було зроблено 48% уточнень, а прохання про включення себе в списки висловив кожен четвертий донеччанин.

Окрім того, не дуже гарне становище відносно складання списків зафіксовано в таких містах, як Слов’янськ, Докучаєвськ, Кіровське, Горлівка і Дебальцеве. Серед тих, хто відстає також знаходяться: Харцизськ, Вугледар і Торез. А по відношенню до керівника робочої групи міста Константинівки на засіданні було вирішено навіть застосувати дисциплінарне покарання за те, що робота по спискам в місті на гідному рівні не відпрацьована, а в робочій групі до сих пір не створені нормальні умови для перевірки списків.

Про те в деяких містах -  Красноармійську,  Амвросіївці таАлександрові складання списків завершується, а в Шахтарському районі робоча група вже завершила цей процес.

У цілому, як відмітив Б. Адамов, перевірка списків у Донецькій області триває до 1 лютого 2006 року, після чого остаточний варіант списків буде передано до ЦВК.

Благополучна в цілому офіціозна картина щодо списків піддається сумніву деякими ЗМІ та політичними силами, зокрема НСНУ і БЮТ. Вони твердять про використання місцевою владою відповідних технологій і маніпуляцій зі списками для підготовки фальсифікацій.

 

Формування виборчих комісій

 

  У Донецькій області переважна більшість перших засідань ОВК відбулася 27 січня. Лише 1 комісія з 17 провела перше засідання 26 січня, всі іншіі ОВК перші засідання провели із дотриманням законодавства.

  Однак, слід відмітити повільне ставлення багатьох партій (виборчих блоків) до підбору чи подання кандидатур до ОВК. Через це у комісіях виникли проблеми із тим, що особи, які стали головами, заступниками голів та секретарями ОВК, не відповідають вимогам законодавства. Внаслідок цього вже після формування ОВК змінилися голови комісій в округах №48 (м. Маріуполь) та №51 (м. Краматорськ), секретарі комісій - в округах №39 (центр округу - Куйбишевський район м. Донецьк) та №42 (м. Артемівськ).

  Робота територіальних виборчих комісій на місцевих виборах відбувається в складних і невизначених умовах, пов'язаних з рішеннями судів, які зобов'язують місцеві ради вносити зміни до складу ТВК. Ці рішення зумовлені недотриманням процедури формування комісій або змінами до Закону про місцеві вибори, які набули чинності тоді, коли ТВК вже були сформовані. Так, у  Горлівці 16 січня відбулися 4 суди щодо неправомірності відсторонення представників деяких партій та блоків від жеребкування.

Суттєвою проблемою є брак кваліфікованих кадрів для роботи у територіальних та дільничних виборчих комісіях. Наприклад, у м. Докучаєвськ через брак кваліфікованих кадрів міське керівництво вирішило визначати склад ДВК не жеребкуванням, а просто узгодити кандидатури. Партії та блоки на кожну ДВК подають лише кандидатури голови, заступника та секретаря. Деякі члени ТВК на даний момент навіть знаходяться поза межами України, деякі не відповідають вимогам законодавства - не володіють українською мовою.

В м. Донецьку 6 січня, на другому пленарному засіданні 31-ї сесії обласної ради,  в роботі якої приймав участь губернатор Вадим Чупрун, було розглянуто питання формування обласної виборчої комісії по виборам депутатів обласної ради V скликання. До складу обласної виборчої комісії увійшли представники 15 політичних партій і блоків:

1.       Всеукраїнське об’єднання «Нова сила»

2.       Всеукраїнське об’єднання «Свобода»

3.       «Демократичний союз»

4.       «Інформаційна Україна»

5.       Конгрес українських націоналістів

6.       Народний Союз Наша Україна

7.       Партія духовності і патріотизму

8.       Партія «Жінки України»

9.       Партія захисників Вітчизни

10.   Партія «Третя сила»

11.   Патріотична партія України

12.   Селянська партія

13.   Соціал-демократична партія України (об’єднана)

14.   Соціально-екологічна партія «Союз. Чорнобиль. Україна»

15.   Українська народна партія

 

9 січня під головуванням мера міста Олександра Лук’янченко на першому пленарному засіданні 24-ї сесії міської ради депутати також розглянули питання про формування міської виборчої комісії по виборам депутатів міської ради. До складу Донецької міської виборчої комісії ввійшли:

1. Донецька міська партійна організація Республіканської партії України;

2. Донецька міська організація партії Національно-економічного розвитку України;

3. Донецька міська організація політичної партії Третя сила;

4. Донецька міська організація Партії Пенсіонерів України;

5. Донецька міська організація Народно-демократичної партії;

6. Донецька міська організація Української народної партії;

7. Блок політичних партій України Політичної партії «Держава» і «Всеукраїнської партії трудящих» Держава - Трудовий союз;

8. Донецька міська організація Комуністичної партії України;

9. Донецька міська організація Української республіканської партії «Собор»;

10. Донецька міська організація Соціалістичної партії України;

11. Блок політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»;

12. Донецька міська організація  «Трудова Україна»;

13. Донецька міська організація Молодіжної партії України;

14. Донецька міська організація Слав’янської партії;

15. Донецька міська організація політичної партії «Реформи і порядок».

Головою комісії обрано Остапова Олега Вікторовича (Народно-демократична партія). Заступником голови Фоменко Романа Олексійовича (Блок Юлії Тимошенко). Секретар Гедиш Оксана Михайлівна (Комуністична партія України).

 

Кандидати в мери. Вибори до обласної та міської ради

 

В січні розпочався активний процес проведення партійних конференцій з затвердженням списків депутатів до місцевих рад. Підготовка цих списків не є прозорою з боку майже всіх партій (виборчих блоків). Відсутні критерії оцінки та механізм відбору кандидатів. Здебільшого списки кандидатів формуються обмеженою кількістю осіб з керівництва партії/штабу. За таким же принципом обиралися делегати на партійні конференції. Траплялися випадки, коли представники ЗМІ не допускалися на партійні конференції. Слід додати, що суб'єкти виборчого процесу, як правило, не поспішають демонструвати громадськості вже затверджені списки кандидатів.

Так, 28 і 29 січня в Донецьку провели свої конференції Партія регіонів та Народний союз Наша Україна. Ці політичні сили визначилися зі списками кандидатів у депутати  обласної та міської ради. Офіційно оголосили свої позиції щодо виборів міського голови. Партія регіонів висунула свою кандидатуру - це нині діючий мер Олександр Лук’янченко. Варто підкреслити, що  він також заручився підтримкою і з боку Народного блоку Литвина «МИ».

 Дещо суперечлива ситуація склалася у НСНУ. Вочевидь, у донецькому НСНУ виникли проблеми із затвердженням списку кандидатів у депутати до міськради Донецька, оскільки партійна конференція відбулася в два етапи та супроводжувалася корупційним скандалом (Константин Лавров звинуватив керівника Донецької міської організації НСНУ Сергія Зікєєва у продажі місць в списках кандидатів до міськради). Окрім цього, щодо кандидата в мери від НСНУ, на конференції був підтриманий не Геннадій Кортунов, чого всі очікували, а заступник губернатора області Олександр Клименко. В цей час на центральному рівні в Києві було прийнято рішення про висування від партії на посаду голови міста Донецька Михайла Поживанова, нині народного депутата, а в минулому мера Маріуполя. Це дало підстави для різних спекуляцій з боку журналістів, але лідер ДОО НСНУ Антон Клименко в інтерв’ю газеті «Салон» дав пояснення відносно ситуації, що склалася. Він  зазначив, що на момент прийняття рішення вони не володіли інформацією про бажання М.Поживанова йти в мери. Але якщо сам Поживанов прийме рішення балотуватися на посаду міського голови, то вони підтримають його кандидатуру, переглянувши рішення донецької міської конференції.

Ще одним можливим претендентом на головування столицею шахтарського краю є  нинішній голова Київської районної ради міста Донецьк Сергій Бешуля.

Можна прогнозувати, що шансів на посаду мера міста більше у нині діючого голови Олександра Лук’янченко, оскільки, згідно з останніми соціологічними опитуваннями, його підтримує більшість городян. Причин тому кілька, але головна в тому, що він є членом Партії регіонів, яка за рейтингом домінує в Донецьку.

В даному контексті слід відзначити, що політичні партії, які на загальнонаціональному рівні створили блоки і йдуть на вибори до Верховної Ради України в якості єдиної політичної сили, на місцевому рівні більшість партій на вибори до обласної, місцевої та районних рад іде самостійно. Наприклад, політичні сили, які є учасниками блоку «Наша Україна», на регіональному рівні йдуть самостійно. Серед створених блоків у Донецькій області єдиний опозиційний блок «Не так!» відповідає загальноукраїнській конфігурації. Проте за даними ЗМІ співіснування СДПУ (о) і «Жінок за майбутнє» далеке від безхмарного із-за квот у списках кандидатів.

 

Активність політичних партій. Висвітлення їх діяльності у ЗМІ

 

Партія регіонів. Серед усіх учасників політичних перегонів найбільшою активністю вирізняється саме Партія регіонів. ЇЇ присутність в інформаційному полі Донецької області по відношенню до інших учасників виборчого марафону є домінуючою. У кожній газеті, майже у кожному номері є інформація стосовно діяльності ПР. Це переважно критика діяльності нинішньої влади України. Останнім часом державне керівництво критикується переважно за непрофесіоналізм і невміння вести цивілізований діалог з Росією. Особливо дістається за підписання «катастрофічного» для української економіки (читати - енергоємної промисловості сходу) газового договору. Однією із характерних особливостей критики є те, що останнім часом вона втратила свою персоніфікацію, адже раніше критикувалися конкретні особистості із провладної команди, а зараз влада в цілому. Також від імені партії виступають  відомі вчені України з коментарями відносно подальшого розвитку країни. Періодично в друкованих виданнях з’являються статті лідерів партії з певними пропозиціями  щодо вирішення конкретних питань. Наприклад, останнім часом в обласній газеті «Вечерний Донецьк» стали з’являтися інтерв’ю або авторські статті Тетяни Бахтєєвої та Раїси Богатирьової «Мы готовы взять ответственность за судьбу страны», «Парламент выразил волю своих избирателей» тощо. 

9 січня лідер Партії регіонів перебував у Донецькій області. У рамках робочої поїздки відвідав Димитрів (В. Янукович є депутатом обласної ради від Димитрова). Янукович побував на шахті ім. Димитрова державного підприємства «Красноармійськ-вугілля», зустрівся з виборцями (відзвітував перед ними про роботу депутата обласної ради за 4 роки) і журналістами області. Під час зустрічі з виборцями в Палаці культури ім. Артема в місті Димитрів Віктору Януковичу урочисто вручили знак і посвідчення почесного громадянина міста.

Молодіжною організацією Партії регіонів, яку очолив Янукович-молодший, було проведено SMS - референдум. Також, протягом місяця в обласних виданнях в рубриці політичної реклами виходили статті під назвою: «Один народ – дві мови».

  Наприкінці січня було розповсюджено «звернення від обласного відділення Партії регіонів до виборців Донецької області, до всіх патріотів України». У зверненні мова йшла про те, що ситуація в країні є критичною, Україна ввійшла в стан нестабільності.  І тільки після виборів до парламенту і місцевих рад Партія регіонів сформує уряд відповідальних професіоналів, які ділом, а не пустими словами зможуть подолати небезпечні процеси, які відбуваються в політичній, економічній, соціальній і культурних сферах, нададуть новий імпульс успішного розвитку нашої держави.

Варто підкреслити, що досить серйозну увагу журналісти надавали особистості Віктора Януковича. А саме обговорювалася тема кримінального минулого лідера «Регіоналів». Та вже після заяв міністра внутрішніх справ Ю. Луценко про те, що кандидатура В. Януковича залишиться в списках партії на виборах до ВР, навіть у випадку доведення фальсифікацій зняття з нього судимостей, обговорення питання судимостей Януковича пішло на спад.

 «Народний Союз Наша Україна». Рейтинг провладної партії в регіоні значно нижче загальноукраїнського, але за кількістю проведених акцій її активність  у Донецькому краю є однією із високих. Що стосується висвітлення її діяльності в засобах масової інформації, то більшість інформації подається нейтрально або негативно. При цьому негатив, як правило, йде зі сторони опонентів по виборчому процесу.

Так, на протязі січня партією було організовано і проведено ряд акцій.

4 січня до Львова із Донецької області спеціальним потягом було доставлено дітей, які провели казкову неділю відпочинку в сім’ях галичан. Після повернення додому діти прийняли участь у конкурсі творів, автори найкращих з яких нагороджені ДОО НСНУ. 

У Донецьку триває процес під назвою «донецькі судді проти журналіста». Так, в Апеляційному суді було проведено слухання по справі Анатолія Єременко – автора публікації в «Дзеркалі тижня» на тему господарського судочинства у Донецьку (у статті не було названо конкретних прізвищ, але Донецькі судді змогли розпізнати в «прихованих персонажах» саме свою діяльність). Біля приміщення Апеляційного суду представники ДОО НСНУ провели пікет на захист журналіста. На їхню думку «було створено небезпечний прецедент для свободи слова в Україні, наноситься удар по конституційному праву громадян на інформацію, піддається сумніву існування незалежних ЗМІ…» 

         Нашоукраїнці з початку року сильно зміцнили свій медійний ресурс в регіоні. Налагоджено випуск газети "Восточный телеграф", адресне розповсюдження якої має наклад в 310 тисяч. Це наймасовіша газета в регіоні. Донецька міська організація НСНУ розпочала випуск міської партійної газети "Можемо!". Керівники партії провели кілька прес-конференцій. 13 січня відбулася прес-конференція голови ДОО НСНУ Антона Клименко  "Відставка уряду - зрада національних інтересів".

30 січня з візитом у Донецьку побувала Ксенія Ляпіна, народний депутат, яка входить в першу п’ятірку «Нашої України». ЗМІ були запрошені на її прес-конференцію спільну з лідером ДОО НСНУ А. Клименком. Піднімалися питання, які стосуються регулятивної політики щодо малого та середнього бізнесу, ПДВ, виборчих перегонів тощо. Окрім конференції, яка була висвітлена в кількох обласних виданнях, Ксенія Ляпіна виступила на обласному державному телебаченні.

За ініціативи «Народного Союзу Наша Україна» в Донецьку проходить цілий ряд круглих столів. Обговорюються проекти  програмних розробок в рамках підготовки  «Стратегії розвитку України». В січні пройшли два круглі столи з проблем молоді і регіонального розвитку.

16 січня за участі обласного штабу НСНУ, експертів з питань молодіжної політики, лідерів молодіжних громадських організацій та студентського самоуправління було проведено круглий стіл: «Молодіжні проблеми і шляхи їх вирішення». Мова йшла про стратегічні напрямки роботи з громадянами у віці від 14 до 35 років.

24 січня було проведено круглий стіл по темі «Місцевий та регіональний розвиток України». Присутніми були депутати місцевих рад, експерти громадських організацій. Головні положення виклав керівник наукових програм Інституту міжнародних економічних досліджень В. Борщевський.

Соціалістична партія України. Активність прихильників соціалістичних та соціал-демократичних ідей у Донецькому регіоні значно нижча по відношенню до активності Партії регіонів та «Народного союзу Наша Україна» (рівень активності значно вищий в Маріуполі та на півдні області). Вони, як правило, масових заходів не проводять. Але є одна особливість у діяльності СПУ. Вона полягає в тому, що один із лідерів партії у Донецькій області В. Бойко (голова правління ВАТ «Маріупольській металургійний комбінат імені Ілліча») контролює газету «Донецький кряж». На сторінках якої практично в кожному номері з’являються коментарі політиків, державних службовців, які активно пропагують діяльність соціалістичної партії. У тижневику майже в кожному номері виходять коментарі самого В. Бойко або працівників його заводу, Сергія Бешулі, Юрія Луценко. В останньому номері було опубліковано інтерв’ю з пані Валентиною Семенюк.

9 січня у Донецькому прес-клубі в рамках проекту «Незалежний громадянський прес-центр «Вибір-2006» відбулася прес-конференція Володимира Бойко і першого секретаря обласної організації СПУ Владислава Теличка. Йшлося про передвиборну програму соціалістів та її відповідність проблемам регіону, списки Соціалістичної партії, партійний рейтинг у Донбасі, а також про ММК ім. Ілліча як соціально спрямоване підприємство та вплив газових проблем на виробництво Метою цього заходу було проголошення того, що з січня почалася передвиборча кампанія СПУ в регіоні та про те, що реальним результатом для СПУ в області є 10% голосів виборців. Теличко наголосив, що за його підрахунками, з 65 територіально-адміністративних одиниць в області СПУ не зможе подолати бар'єр лише у 3.

У Донецьких обласних виданнях було розтиражовано три теми, які працювали на користь Соціалістичної партії.

«IUSY и молодые социалисты Украины идут в одном направлении».  Зовсім недавно повноправним членом Міжнародного союзу соціалістичної молоді стало і «молоде покоління» Соцпартії України.

«СПУ прийняли в Соцінтерн».

«Довіра до соціалістів з боку українських виборців різко виросла». Обговорюються результати соціологічних досліджень, які подаються з  «прихованою рекламою» діяльності СПУ. До 7 січня тривала екологічна акція донецьких соціалістів "Живи ялинка". Участь в акції приймали діти, що виготовляли святкові композиції зі штучних матеріалів з метою не знищувати живі дерева.

Обком СПУ створив "летючу адвокатську групу", що є уповноваженим представником облорганізації СПУ з юридичних питань виборчої кампанії. Групу очолив адвокат Сергій Салов. Представники СПУ у селі Покровське створили Центр комунікативних зв'язків за активної участі голови сільради члена  СПУ на базі первинних партійних організацій СПУ. У центрі можна отримати безкоштовну юридичну консультацію, партійну пресу тощо.

Опозиційний блок «Не так!».

Діяльність даного суб’єкту виборчого процесу відбувається за рахунок коментарів у засобах масової інформації Віктора Медвечука, Нестора Шуфрича, Леоніда Кравчука, Юрія Бойко.  Часто зустрічається передрук абсолютно ідентичних статей чи інтерв’ю. Наприклад, протягом місяця у різних виданнях друкується одна і та ж стаття Л. Кравчука. «Если бы мне хамил министр, я бы сразу же его уволилЧастим також є і передрук із тижневика «2000» статей-інтерв’ю В. Медвечука, але останнім часом їх кількість дещо зменшилась. 

Необхідно зазначити, що діяльність представників блоку «Не так!» є чимось подібна до діяльності Партії регіонів, а саме, вони зосереджують свою увагу на критиці діяльності нинішньої влади.

3 січня в області розпочали свою роботу зі збору підписів за проведення Всеукраїнського референдуму ініціативні групи, зареєстровані ЦВК. «Поки їх тільки три – у Донецьку, Горлівці і Маріуполі, - розповідає секретар обкому СДПУ(о) Олег Данніков, - всього на території області будуть працювати десять ініціативних груп. Ми ще в листопаді у своїй обласній газеті «Донецкий Социал-Демократ» надрукували анкету з питанням про можливість членства України в НАТО. Уже третій місяць одержуємо сотні листів на день з однією відповіддю – проти».

БЮТ. Діяльність бютівців порівняно з минулими місяцями практично  не змінилася. Їхня активність в місті майже відсутня. У виданнях Донецької області на протязі січня були лише інтерв’ю, коментарі лідера блоку Юлії Тимошенко. Обговорювалися ті ж самі теми, що й на загальнонаціональному рівні. Це переважно можливість «коаліції-блокування» між партнерами по Майдану та критика укладеного газового договору з Росією.

На початку січня, під час Різдвяних свят, місцевою організацією було проведено акцію «Снігурочки від Юлі». Суть акції була в тому, що молоді дівчата роздавали перехожим сердечка і привітання від партії, з якими, до речі, можна було безкоштовно сфотографуватися.

Окрім цього, прес-служба обласної організації БЮТ розповсюдила депутатський запит Володимира Скубенко від імені фракції партії ВО "Батьківщина" в Донецькій обласній раді щодо законності перебування на посаді мера м. Харцизьк А.Ігнатенко та законність скликаної на 9 січня сесії міськради, на якій була створена ТВК. Це ставить під сумнів законність існування самої ТВК, її рішень та виборів в цілому. Наприкінці січня представники БЮТ оголосили початок акції "Громадський помічник", під час якої планується охопити електоральну групу нетвердих прихильників в області.

16 січня у м. Донецьк відбулася обласна міжпартійна конференція БЮТ, на якій були присутні 24 делегати від ВО "Батьківщина" та УСДП. На конференції був затверджений список кандидатів у депутати Донецької облради, який очолив керівник обласного штабу БЮТ Володимир Скубенко. Також була сформована регіональна рада партій, що входять до БЮТ, у складі 4 осіб - голови ДОО ВО "Батьківщина" Володимира Скубенко, заступника голови ДОО ВО "Батьківщина" Євгена Волкова, голови ДОО УСДП Олександра Громова та голови донецької міської організації ВО "Батьківщина" Олександра Ротова. 24 січня відбулася міська міжпартійна конференція БЮТ у Донецьку, на якій були затверджені списки кандидатів у депутати міськради та райрад в м. Донецьк. Список БЮТ до міськради очолив голова міської парторганізації „Батьківщина" Олександр Ротов, за ним у списку йдуть В'ячеслав Соболєв (власник мережі супермаркетів „Обжора"), Олексій Демінський ( ректор Донецького державного інституту здоров'я, фізкультури та спорту), бізнесмен Сергій Воропаєв тощо. До Ворошилівської райради (центральний район м. Донецьк) за списками БЮТ балотується редактор інтернет-газети Донбасу Олексій Мацука (№2). 20 січня відбулася міжпартійна конференція Краматорської міської організації БЮТ по висуненню кандидатів до міськради та на посаду Краматорського міського голови. Ним став Валерій Карпенко, ген директор ТОВ "Важпромкомплекс".

Наприкінці місяця обласною організацією було надруковано звернення-обвинувачення, де говорилося про те, що їхній політичній силі заважають проводити агітаційну роботу. Працівники правоохоронних органів повинні були розслідувати цю справу.

Ще однією характерною особливістю передвиборчої активності бютівців є те, що містом роз’їзджає автомобіль із зображенням Юлії Тимошенко та написом «Весна переможе».

Народний блок Литвина. Відзначається активністю самого лідера блока Володимира Литвина. У місцевій пресі друкуються його коментарі з приводу різних тем. Він позиціонується як на загальноукраїнському, так і на місцевому рівні в якості такого собі «миротворця – третьої сили».

Останнім часом почали з’являтися коментарі Ігоря Єремєєва. Наприкінці січня він у Донецьку провів прес-конференцію, прийняв участь в обласній міжпартійній конференції, на якій було затверджено списки кандидатів у депутати місцевих органів самоуправління від Народного блоку Литвина.

На сторінках друкованих видань під час візиту Єремеєва почали з’являтися деякі із пунктів передвиборчої програми блоку Литвина.

Також викладається бачення Народною партією соціальної політики.

Слід відзначити і активність «Віче України». Найбільш розрекламованим брендом партії так і залишається книга «План розвитку країни».

Необхідно наголосити на особливій активності лідерів партії Інни Богословської та Вадима Карасьова. Богословська продовжує вести рубрику «Віч на Віч» в тижневику «Донецький кряж», а Карасьов роздавати коментарі відносно політичної ситуації, що склалася в нашій країні. До речі він нещодавно відвідав Донецьк, де відповідав на питання зацікавленої аудиторії.

Висвітлення виборчого процесу в Донецькій області буде неповним, якщо не пригадати діяльність такої політичної сили, як «ЕКО+25». Характерним є те, що її рекламна кампанія набирає дуже високих  обертів. У газеті «Комсомольська правда – Донбас» в кожному номері виходить інформація різного характеру як про діяльність, позицію партії, так і екологічну ситуацію в країні. Часто з’являються коментарі заслужених діячів України, вчених, лікарів. Наприклад, члена-кореспондента АМН  Катерини Амосової. 

Також, досить розповсюдженою є їх реклама на великих стендах біля доріг.

Наприкінці місяця обласною організацією було надруковано звернення-обвинувачення, де говорилося про те, що їх політичній силі заважають проводити агітаційну роботу. Працівники правоохоронних органів повинні були владнати цю справу.

Ще однією характерною особливістю передвиборчої активності бютовців є те, що містом роз’їжає автомобіль зі зображенням Юлії Тимошенко та надписом «Весна переможе».

Активність КПУ, Блока «Наталії Вітренко» на протязі місяця січня в Донецькій області була незначною.10 січня на площі Леніна у м. Донецьк відбувся мітинг, організований ПСПУ, за участі лідера блоку "Народна опозиція" Наталії Вітренко. Акція була присвячена річниці наметового містечка у м.Донецьку, в ній прийняли участь приблизно 1000 осіб.

КПУ в області збирає навколо себе дружні сили з метою посилення власної організації. Так, 9 січня у м. Донецьк відбувся форум обласної організації громадсько-політичного об'єднання "Лівий фронт України", на якому була підписана загальна заява усіх організацій, що входять до ЛФУ, щодо підтримки організацією кандидатів у депутати усіх рівнів влади від КПУ на виборах 2006 року. Окрім цього, представники цієї політичної сили відзначилися періодичними малочисельними акціями у Донецьку, містах і районах області.

Незначну активність в області проявляють Партія пенсіонерів України (зустріч із мешканцями м. Ясинувата та працівниками Ясинуватського машзаводу 23 грудня), Слов'янська партія України ( на річницю наметового містечка на площі Леніна у м.Донецьку 10 січня разом із ПСПУ, ПР та громадськими організаціями провела мітинг), блок політичних партій Бориса Олійника та Михайла Сироти ( 27-28 січня був запланований візит лідерів блоку до міст Донецьк, Макіївка, Маріуполь), „Братство" та Блок Кармазіна (13 січня у м. Маріуполь провели спільну акцію протесту проти переносу школи мистецтв) тощо. 

 

Обласні ЗМІ активно висвітлюють хід кампанії, розміщують матеріали за вимогами закону (публікація складів ТВК, їх рішень тощо) та політичну рекламу, іміджеві статті за типовими договорами.

2 номера газети "Ветеран Донбасу"(Пенсійний Фонд) повністю присвячені Партії екологічного порятунку "Еко+25%".

Газета „Железнодорожник Донбасса" - рекламні матеріали партії „Відродження", іміджеві матеріали про лідера партії, керівника Укрзалізниці Василя Гладких.

 Газети "Донецький кряж", "Іллічівець", "Приазовський робітник" публікують більшу кількість іміджевих матеріалів про Олександра Мороза та СПУ.

Місцева преса часто втягується у суперечки місцевих політичних опонентів. Так, у газеті „Докучає" (контролюється Докучаєвським флюсо-доломітним комбінатом) регулярно публікуються статті про працівників комбінату, що балотуватимуться на посаду мера та є кандидатами у депутати міськради. На противагу їй, газета „Докучаєвські новини" (газета міської ради, контролюється діючим мером) періодично публікує матеріали про погіршення екологічних проблем міста через ДФДК (керівник передвиборчого штабу ПРУ - заступник директора ДФДК з екологічних питань).

„Ясинуватська газета" (газета міськради) - інтереси діючого мера, районна газета „Ясинуватська Нива" - інтереси райадміністрації та представників СПУ, „Ясииуватський машинобудівник" - інтереси БЮТ, НСНУ.  У пресі найбільш поширена політична реклама та іміджеві статті щодо означених партій та блоків.

Таким чином, можна констатувати, що передвиборча кампанія в регіоні йде повним ходом. Проводяться міжпартійні з’їзди, конференції, на яких формуються списки кандидатів у депутати всіх рівнів, а також подаються претенденти на посаду міського голови. Особливих порушень виборчого законодавства та застосування адмінресурса на цьому етапі перегонів в Донбасі не виявлено.

 

Головні учасники виборчого процесу вийшли на фінішну пряму, до дня голосування залишилося менше місяця. А звідси, й зросла активність політичних гравців. Задля завоювання симпатій виборців, гравці політичного ринку мобілізують ресурси, вишукують нові ходи, задіюють політтехнології, як законні, так і ті, що досить далеко стоять від закону.

 

Вибори міських голів

 

У лютому місяці завершився процес подання кандидатур на посаду мера міста Донецька. Станом на 21 лютого в Донецькому регіоні знайшлося п'ятнадцять претендентів. Серед яких є як успішні, так і мало відомі політики-чиновники. П‘ять кандидатів – висуванці політичних партій: нині діючий мер О. Лук’янченко, якого на міжпартійному з’їзді висунула Партія регіонів, І. Житинський (КПУ), О. Гичко (Партія політики Путіна), Є. Талишев (ПОРА) головний редактор популярної серед жителів донецького регіону газети «Остров», А. Шульга (СПУ). Інші десять кандидатів зареєстровані шляхом самовисування.

Згідно з результатами соціологічних опитувань експертів, явним фаворитом гонки залишається О. Лук’янченко. Оцінки його діяльності неоднозначні. Одні критикують за невиконання ним обіцянок, які були дані під час попередніх виборів, за беззаконня і корупцію в міських органах. Інші твердять, що незважаючи на недоліки в роботі, в цілому Лук’янченко досить успішно справляється з завданнями. У нього є явні переваги у веденні кампанії, оскільки він досить активно використовує свою господарську діяльність, як можливість лишній раз з’явитися на людях і пропіарити свою кандидатуру.Але основним джерелом його високого рейтингу виступає підтримка Партії регіонів. Не виключено, що при підтримці Партією регіонів іншої кандидатури на посаду міського голови Донецька, вона склала б гідну конкуренцію нині діючому.  Адже дана політична сила в донецькому регіоні найбільш впливова. Правда дещо слабші позиції ПРУ на півдні області, зокрема в Маріуполі, із-за конкуренції Соціалістичної партії, першим номером обласного списку якої стоїть В. Бойко, керівник металургійного гіганту - комбінату імені Ілліча, де лише на основному виробництві зайнято 90 тисяч працюючих. Розповсюджена думка, що, якщо на підприємствах Рената Ахметова йде оптимізація виробництва, одним із пунктів якої є скорочення працюючого персоналу, то у Бойка не лише немає скорочень, а й існує досить сильна соціальна підтримка працівників заводу та дочірніх підприємств. 

Цікава ситуація склалася з М. Поживановим, народним депутатом і кандидатом від «Нашої України», який у минулому був мером Маріуполя. На конференції Донецька міська організація НСНУ заявила про свою підтримку на посаду мера кандидатури Олександра Клименко, заступника голови обласної державної адміністрації, члена Народної партії Костенко. Але з Києва прийшла вказівка про висування на посаду міського голови саме М. Поживанова. І місцевий лідер НСНУ Антон Клименко змушений був погодитися з таким рішенням, заявивши, що розпорядження із центру є обов’язковими для виконання і вони підтримають Поживанова. Але кандидатура Михайла Поживанова так і не була зареєстрована в установлений час, в чому останній побачив козні донецьких нашоукраїнців.

Скандальний розголос має діяльність ще одного претендента на роль голову міста Донецька – Олександра Бутрика. Він є керівником громадської організації «МИ», котра приймала участь в організації палаткового містечка в Маріїнському  парку в підтримку заарештованого Бориса Колесникова. Деякі із місцевих видань, наприклад, тижневик «Панорама» говорить, що завдяки підтримці А. Бутрика Б. Колесников вийшов на свободу. А 15 червня 2005 року активісти організації готували агресивну зустріч Віктору Ющенко в аеропорту Донецька з протитанковими їжаками, колючою проволокою та мішками з піском. Бутрик видає себе за «героя-рятівника», постраждалого від нинішньої влади, оскільки одного разу його кимось було побито біля обласної адміністрації. Після чого він опинився в лікарні з діагнозом струс мозку. Своїми головними опонентами вважає Сергія Бешулю, голову Київської районної ради в м.Донецьку, близького до соціалістів, і Олександра Клименко, заступника голови ОДА (останнього підтримала міська організація НСНУ). Легко вирахувати, які саме сили стоять за О. Бутриком, судячи з того, кого він захищає і проти кого веде боротьбу. 

Що ж стосується виборів міських голів в інших містах Донецької області, то, ситуація вписується в загальний сценарій: фаворит - висуванець регіоналів, як правило діючий голова, проти всіх інших, які далеко відстають за ресурсами і можливостями ведення кампанії. Загалом виборчі перегони проходять достатньо в’яло. Відносно тихо, наприклад, протікає цей процес в Макіївці, 400-тисячному місту супутнику Донецька. Із зареєстрованих кандидатів лише двоє проявляють більш-менш активність: нині діючий мер «регіонал» О. Мальцев і заступник директора організації «Фонду муніципальних реформ «Магдебургське право» В. Шевченко.  Під час конференції останній заявив, що макіївські ЗМІ створюють інформаційну блокаду, він не може прорватися на сторінки макіївських газет, йому відмовили на телебаченні. Окрім того, зі слів кандидата, до цих пір у жодному виданні не було надруковано програми і біографії інших кандидатів на посаду міського голови, зате Мальцев користується всіма інформаційними каналами.

Перевагу при виборі міського голови завжди мав той кандидат, який знаходився при владі. Виконуючи свою щоденну роботу він одночасно міг робити собі рекламу. Не є винятком і нинішня виборча кампанія, а оскільки в донецькому регіоні сильні позиції має ще й Партія регіонів, то можна спрогнозувати, що більшість міських голів буде обрано саме із представників даної політичної сили. Варто підкреслити, що існує ще й такий парадокс: при великих проблемах місцевих громад їх жителі більше переймаються і слідкують за діяльністю політиків у центрі, а не місцевих посадовців. Трапляються ситуації, коли громадяни живуть в жахливих умовах, активно критикують діяльність центральних органів влади, а місцеве керівництво розкрадає виділені центром кошти на покращення цих умов.

 

Використання брудних технологій

 

Пропрезидентські сили в області – блок «Наша Україна», НСНУ – звернулися з відкритим листом до Президента, ЗМІ, громадськості з попередженням про підготовку фальсифікацій виборів з використанням брудних технологій.

Місцевими організаціями політичної партії Народний Союз Наша Україна в Донецькій області, уповноваженими особами Блоку “Наша Україна”, членами виборчих дільниць здійснені аналіз та перевірка порядку формування складу виборчих дільниць і списків виборців, які отримані від окружних виборчих комісій. Стверджується, що «навіть результати неповної перевірки та отримані попередні дані несуть в собі приголомшливу інформацію, яка дає підстави вважати, що в Донецькій області проведена цілеспрямована, організована та координована з єдиного центру робота по фальсифікації виборів в Донецької області.»

Аналіз складу виборчих дільниць показав, що при їх формуванні задіяні дві технології. По-перше, дільничні виборчі комісії на 70-80 відсотків сформовані зі співробітників одного колективу (колективу підприємства, установи тощо). Законом це не заборонено, але такий підхід у формуванні комісій робить членів комісії залежними і підконтрольними, а включення членів одного колективу до складу виборчої комісії робилось під тиском, людей примушували писати заяви про згоду бути членом комісії від певних партій. Тобто фактично при формуванні дільничних виборчих комісій були порушені основні принципи і засади виборчого процесу.

По-друге, виборчі комісії в Донецькій області, особливо керівництво виборчих комісій, сформовані в основному з тих же осіб, які входили до складу виборчих комісій під час першого та другого турів минулих президентських виборів, коли судом були визнані масштабні фальсифікації.

Мета використання таких технологій стає більш ясною у процесі аналізу списків виборців та порядку виготовлення виборчих бюлетенів.

«Вже зараз можна сказати, - говориться у листі, - що списки, які надані дільничним виборчим комісіям, унеможливлюють чесне голосування з дотриманням вимог виборчого законодавства і дають підстави вже сьогодні ставити  питання щодо визнання виборів у Донецькій області недійсними». Вивчення списків показує, що у процесі передачі списків виборців від робочих груп по їх складанню до дільничних виборчих комісій реальні списки замінені на списки другого туру Президентських виборів 2004 року. Крім того, навіть ці списки ще більше сфальсифіковані та змінені. Такі дії могли бути здійснені тільки свідомо та навмисно, робиться висновок.

На підтвердження цього наводяться докази. Одним з найбільш розповсюджених способів фальсифікації списків виборців є неодноразове включення у списки одних і тих же виборців з незначною зміною їх анкетних даних – зміна або додаток літери, цифри тощо. За рахунок такої операції списки виборців «роздуваються» на 40 – 60 %, а у день голосування одні й ті ж особи голосують по кілька разів.

Приведений красномовний приклад такої технології: списки виборців у територіальному виборчому окрузі № 47 (м. Макіївка), витяг зі списку однієї з дільниць  як зразок технології фальсифікації списків.

 

Прізвище, ім’я, по батькові (Дата народження)

1. Ведмедєв Микола Миколайович (08.10.1957)

2. Ведмедєв Сергій Миколайович(05.02.1980)

3. Ведмедєва Тетяна Петрівна (11.05.1959)

4. Ведмідів Микола Миколайович(08.10.1957)

5. Ведмідів Микола Миколайович(19.05.1987)

6. Ведмідів Сергій Михайлович(05.02.1980)

7.  Ведмідіва Тетяна Петрівна  (11.05.1959)

8. Ведьмедєв Микола Миколайович  (19.05.1987)

 

Таким чином складені всі списки на всіх дільницях усього округу. Масштаб фальсифікації неважко порахувати, якщо взяти до уваги, що родину з трьох осіб зробили родиною з восьми осіб. Аналогічна ситуація у всіх виборчих округах Донецької області. Виборцям вже зараз приносять по декілька запрошень на вибори.

Така технологія може переслідувати тільки мету фальсифікації результатів голосування за рахунок використання «зайвих» виборців для «додання» виборчих бюлетенів із заздалегідь відомою та контрольованою відміткою напроти бажаної політичної сили. Для цього можуть використатися різні технології - і так звані «каруселі», і видача по декілька бюлетенів одним особам, і додання (вкидання) бюлетенів членами виборчих комісій. Тому формування дільничних комісій з числа членів одного трудового колективу найбільш підходить для погоджених дій у цьому напрямку.

Оприлюднено й інші способи маніпуляцій та підготовки до фальсифікацій волевиявлення виборців. Завершується лист закликом взяти участь у контролі діяльності виборчих дільниць, проведенні перевірки списків виборців, посилити контроль над виготовленням, обліком та обігом виборчих бюлетенів, здійснити інші заходи по виконанню Указу Президента України Віктора Ющенко для забезпечення чистих, прозорих і чесних виборів, та вжити необхідні заходи щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні виборчого законодавства.

В цьому місяці відразу кілька політичних сил в області розгорнули масштабні дії по передвиборній агітації. Це кампанії від дверей до дверей (КВДД) та наметову агітацію. В містах області встановили агітаційні намети від Партії регіонів, «Нашої України», «вітренківців», комуністів, блоку «Ми». Активізація агітації спричинила ескалацію протистояння і ворожнечі. Росте кількість фактів брутального обходження з агітаторами різних, здебільшого пропрезидентських, політичних сил. Мова йде не лише про словесні грубощі,  частими стали випадки застосування фізичної сили з тяжкими наслідками. При цьому стали поширюватися чутки, що напади нібито організовуються самими постраждалими з метою привернути увагу виборців.

Наведемо інформацію донецьких ЗМІ щодо фактів агресії до агітаторів "Нашої України" станом на 21 лютого:

12.02.06 - Кіровське : напад на агітаційний намет.

16.02.06 - Горлівка : жорстоко побиті агітатори, перевернений агітаційний намет .

17.02.06 - Макіївка : мікроавтобус "Газель", у якому перебували агітатори "Нашої України", закидали камінням.

17.02.06 - Київський район Донецька : агітаційний намет закидали камінням.

17.02.06 - Куйбишевський район Донецька : агітатора спустили зі сходів.

18.02.06 - Кіровський район Донецька : спроби перевернути агітаційний намет, погрози.

18.02.06 - Вугледар : спроба задушити дівчину-агітатора її ж жовтогарячим шарфом.

19.02.06 - Харцизьк : перевернений агітаційний намет.

19.02.06 - Авдіївка : жорстоке побиття агітатора.

19.02.06 - Ворошиловський район Донецька, центральна площа ім. Леніна:Побили, розірвали рот жительці за те, що та взяла агітаційний матеріал "Нашої України" у жовтогарячому наметі.

19.02.06 - Ворошиловський район Донецька : Спроба перевернути агітнамет біля "Донгорбанку".

19.02.06 - Ворошиловський район Донецька : Спроба перевернути намет біля Критого ринку.

20.02.06 - Калінінський район Донецька : жорстоке побиття агітатора з переломом носа.

20. 02. 06 - Макіївка : спроби облити агітатора окропом.

 

В останні дні місяця, стала відома інформація про новий напад на представника НСНУ в м. Шахтарську, де молодого хлопця жорстоко побили в присутності наряду міліції і господаря дискотеки-бару, де все це відбувалося (перед цим йому надходили погрози). Подані заяви до правоохоронних органів. 

Стають відомі агресивні випади й проти інших політичних сил. У Константинівці член окружної виборчої комісії від партії «Вперед, Україна» заявив, що його вдарив робочим журналом по голові секретар комісії від партії НСНУ. У Краматорську за допомогою до міліції звернувся начальник виборчого штабу блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція». Зі слів начальника штабу, невідомий, будучи напідпитку, скоїв хуліганські дії по відношенню до агітаторів. Чоловік нецензурно висловлювався, а потім зламав мегафон.

Трапляються й інші види неправомірної діяльності. Так, у Слав’янський міський відділ міліції звернувся голова Святогірської територіальної комісії. Він просить розібратися по скарзі голови місцевої організації Партії регіонів на те, що кандидат в депутати Свято- гірської міської ради від НСНУ збирав підписи на користь свого блоку. Але в підписному листі не було вказано повну назву організації, дані про особистість, яка збирала підписи і назви населеного пункту, в якому здійснюється збір. Більше того, зі слів «регіоналів», люди, які збирали підписи запевняли людей, що збирають автографи на підтримку Партії регіонів. 

До брудних технологій, які останнім часом все більше стали застосовуватися в Донецьку, можна віднести появу провокаційних написів на будинках – «Русские - учите язык своих господ» або «Донецкой республике быть», «Донецким Киев не указ».

Рівень соціальної напруги є латентним, агресія проявляється, на щастя, не масово. Хоча не можна не відмітити і певних позитивних змін, зокрема розміщення на площах міст області агітаційних палаток різних політичних партій і блоків.  В 2004 році таку ситуацію важко було уявити.

 

Активність політичних партій. Висвітлення їх діяльності в місцевих ЗМІ

 

Партія регіонів. Явним лідером політичних перегонів залишається Партія регіонів. Вся їх агітаційна робота в Донецьку будується переважно на критиці діяльності нинішньої влади, в цьому вони мало відрізняються від інших опозиційних сил. Причому слід відмітити один із цікавих моментів, якщо раніше критика була цілеспрямованою, критикувалися конкретні особистості з пропрезидентської команди за конкретні дії, як от підписання газового договору з Росією, то тепер критика носить загальний характер. Критикується в цілому влада, переважно без конкретних персоналій.

Окрім цього ПР активно рекламує свої позиції. Частим є поява в інформаційному просторі донецького регіону коментарів політиків від «регіонів», відомих фахівців. Вони активно позиціонують програму партії, заявляючи, що ПР майже єдина політична сила, яка вийшла з дійсно серйозною передвиборною програмою, де присутні не просто красиві гасла, а є й реальні механізми втілення задекларованих пунктів програми. При цьому в коментарях більше всього уваги приділяється економічній складовій.

 

Умовним третім пунктом, де проявляється агітаційна активність ПРУ можна назвати міжнародні відносини. А саме стосунки з Росією, ЄС і НАТО. Закиди щодо непродуманості зовнішньої політики, псування стосунків з Росією є одним із головних козирів агітації ПРУ. У місцевих ЗМІ тиражуються коментарі В. Януковича щодо офіційної позиції партії до Європейського союзу.

Присутність ПР в інформаційному просторі Донецького регіону є домінуючою. У кожному друкованому видані присутні різноманітні коментарі, статі на замовлення (в рубриці політична реклама), які активно рекламують діяльність Партії регіонів. Ще однією особливістю роботи «регіоналів» є передрук абсолютно однакових статей з ідентичними заголовками у багатьох газетах.

На протязі місяця місцевими ЗМІ висвітлювався візит В. Януковича в Донецьку область і його поїздку по Україні. Що стосується критики  діяльності ПРУ, то її у місцевій пресі побачити практично неможливо, за винятком газети «Острів». Тут здебільшого обговорюється кримінальне минуле людей, які увійшли до виборчого списку Партії регіонів або балотуються у місцеві ради та на посади міських голів. По матеріалах, які друкуються у тижневиках «Город» і «Донецькі новини» можна сказати, що вони працюють лише на ПРУ.

Подією для політикуму Донецької області стало проведення наприкінці місяця так званої зустрічі з виборцями такої знакової фігури як Ренат Ахметов, №7 у списку  «регіоналів». Місцеві видання писали, що акція була добре організованою і все проходило чудово, доки хтось із залу не став задавати непланові питання, на які Ахметов не зовсім був готовий відповідати. Це викликало занепокоєння і примусило Ахметова хвилюватися. У цей момент було й зроблено декілька проколів, як от розуміння ним поняття олігарх. Проте інформаційна хвиля акції була дуже високою.

«Наша Україна». Оскільки на місцевих виборах партії, які увійшли до блоку «НУ» йдуть самостійно, то й активність в області проявляє більше НСНУ. Головна проблема «нашоукраїнців»  – це низький, порівняно з ПРУ, рейтинг у Донецькому регіоні. Їх діяльність місцевими ЗМІ висвітлюється в’яло, присутні переважно інформаційні повідомлення, які не мають позитивних оцінок. Інколи з’являються коментарі керівника обласної організації НСНУ. Не частими є й інтерв’ю-коментарі представників центрального штабу партії. Разом з тим, варто підкреслити, що зараз регулярно виходить 300-тисячним накладом тижневик «Восточный телеграф», який позитивно висвітлює діяльність пропрезидентських сил.

На протязі місяця НСНУ організовує приїзди в Донецький регіон народних депутатів або відомих політиків, які є членами НСНУ. Так, подією для донеччан став приїзд у місто Петра Порошенка. Мав повний аншлаг, велику цікавість проявили журналісти. Кілька днів по тому практично всі видання писали про його візит, появилися навіть коментарі місцевих політиків-чиновників – міського голови О. Лук’янченко, губернатора В. Чупруна. Висловлювання мера Донецька мали різкуватий характер. Він заявив, що в наше місто не входять з чорного ходу, нібито потрібно було повідомити про візит. Але щось мало віриться в те, що міський голова не володів інформацією про візит П. Порошенка.

Візит народного депутата України, Миколи Одайника. Він у супроводі працівників донецького штабу НСНУ здійснює поїздки по містам і селам Донецької області, проводить зустрічі з виборцями на містах.

Ще одним з напрямів діяльності НСНУ в Донецькому регіоні є презентація громадськості напрацювань програмно-ідеологічного характеру. Обговорюються проекти  програмних розробок в рамках підготовки  «Стратегії розвитку України». Так, у лютому було презентовано освітній напрямок роботи партії в області. На обласній конференції «Освіта Донеччини: шляхи модернізації» проговорено проблеми, з якими стикається сучасна освіта в області і подано розроблену донецькими спеціалістами з «Нашої України» концепцію Стратегії розвитку професійної освіти. Разом з тим, відмітимо, що висвітлення заходу місцевими ЗМІ було скромним, на відміну від акцій, які організуються Партією регіонів.

 

Соціалістична партія України. Активність соціалістів у регіоні видна в основному завдяки діяльності керівника Маріупольського металургійного заводу ім. Ілліча В. Бойко та коментарів О. Мороза. Останнім часом можна зустріти заяви голови Фонду державного майна Валентини Семенюк. Наприклад, відносно можливого процесу реприватизації Макіївського металургійного заводу. Дана тема активно використовувалася Партією регіонів. Вони звинувачують владу у «переділі власності». Але з приїздом Семенюк було внесено ясність: ніхто реприватизувати завод не збирається, є лише претензії до виконання інвестиційних зобов’язань і санації. А то прихильники ПР уже стали підбурювати трудовий колектив заводу до протесту, розпочинався новий процес залякування.

Час від часу Морозом і Бойко організуються прес-конференції в Донецьку. Інформаційним провідником діяльності СПУ виступає обласний тижневик «Донецький кряж». Поговорюють, що його фінансує саме Бойко. На його сторінках дістається всім, окрім СПУ. Останнім часом в газеті стала з’являтися інформація, що її хоче прикрити Осика, голова Антикорупційного комітету. Все розпочалося з того, що Донецький кряж став друкувати негативні статі про діяльність Осики, його конфлікт з колективом торгової мережі магазинів «Амстор». 

Позиції соціалістичної партії  є найбільш міцними на півдні Донецької області, саме завдяки В. Бойко.

 

Блок Юлії Тимошенко. Активність «бютівців» в самому Донецьку є низькою. Про її присутність нагадують лише придорожні рекламні стенди. Але вже у містечках самої області їх активність дещо вища. Присутність БЮТ в інформаційному просторі Донецької області забезпечується переважно за рахунок самої Юлії Володимирівни, її коментарів, особливо з розкрученою в цей період темою об’єднання помаранчевої команди.

Інколи також з’являються  коментарі-інтерв’ю В.Скубенко, голови донецької обласної організації БЮТ. У лютому місяці дещо скандального розголосу набула заява Скубенко про те, що на виборах міського голови вони підтримають кандидатуру нині діючого мера О. Лук’янченко. Правда, в тому разі, якщо він відмовиться балотуватися на цю посаду від імені Партії регіонів, а піде як самовисуванець. Незабаром в Інтернет виданнях з’явилася інформація, що за таку ініціативу пан Скубенко отримав догану.

Надзвичайно важливого значення для діяльності донецьких «бютівців»  набув приїзд в Донецьк Юлії Тимошенко. На організованій прес-конференції протиснутися було майже неможливо, приміщення виявилися замалі, стільки було бажаючих її почути і побачити. Після цього цілий тиждень місцеві видання розписували і переписували ті питання, які піднімалися під час прес-конференції. Падає у вічі цікава особливість висвітлення візитів таких VIP-персон української помаранчевої групи політиків як Ю. Тимошенко і П. Порошенко. При висвітленні візитів Порошенко статі носили переважно нейтрально-негативний  характер, а при інформуванні громадськості с приводу заяв Тимошенко матеріал подавався скоріше нейтрально-позитивно, хоча елемент критики також був присутнім.

 

Комуністична партія України. Діяльність місцевих комуністів мало помітна. На вулицях можна побачити рекламні буклети. А що стосується інформаційної присутності, то вона практично відсутня. Ніяких гучних заяв не робилося. Дуже рідкими бувають коментарі Петра Симоненко, а останнім часом його взагалі не чути. Напевне вони розраховують на свій сталий електорат і добре розуміють, що на їхньому електоральному полі знаходяться здебільшого «регіонали», а зробити з цим вони навряд чи що зможуть. Зазвичай комуністи в Донецькому регіоні мали добру підтримку, але з кожним роком кількість їхніх прихильників скорочується досить помітно.

 

Народний блок Литвина. Активність «народників» останнім часом, порівняно з минулими місяцями, зросла. По місту можна побачити агітаційні палатки блоку. Рекламу на стендах біля проїзної частини. Проявляють зацікавленість до «литвиновців» і журналісти. Наявність рекламних статей у донецькій пресі стала більшою. Якщо раніше жителі регіону про діяльність блоку взнавали з вуст самого Володимира Михайловича, то тепер з’являються коментарі і Єремєєва. Позиціонується діяльність і місцевого представництва політичної сили. Останнім часом друкуються позиції блоку, приводяться витримки із передвиборної програми.

 

«ЕКО+25». Специфічною є активність партії екологічного порятунку. Вулиці міста заповнені її політичною рекламою. У газетах друкується інформація про можливість отримання жителями екологічно забруднених регіонів екологічної надбавки. У таких виданнях, як «Комсомольська правда – Україна» продовжують друкуватися розгорнуті статі як про екологічну ситуацію в крайні, так і про позиції «ЕКО+25». На початку місяця екологісти досить успішно пропіарилися на проблемі міста Алчевськ Луганської області. Поширювалася інформація про те, що партія «ЕКО+25» надала кошти на ліквідацію наслідків аварії. Присутніми є коментарі представників партії Єрмілова, Амосової.

Негативний випад на адресу партії екологічного порятунку зробив Віктор Янукович. Намагаючись розкрити сили, які стоять за партією, а це Індустріальний союз Донбасу, він заявив, що вони намагаються перетягнути електорат Партії регіонів, прикриваючись при цьому ім’ям ПРУ. 

Заслуговує на увагу і діяльність не менш активних політичних гравців – «Віче» і блоку «Не так!». Рекламуючи себе, дані політичні сили не орієнтуються на якісь масові заходи, агітаційні палатки. Основна форма їхньої активності проявляється в розміщенні на вулицях міст Донецької області агітаційних плакатів. Що ж стосується присутності «Віче» і блоку «Не так!» в інформаційному просторі регіону (Інтернет, друковані видання), то це переважно коментарі-інтерв’ю лідерів блоків. Так, частими є заяви лідерів політичних партій, котрі увійшли в блок «Не так!» і на регіональному рівні йдуть єдиною політичною силою: Л. Кравчука, Ю. Бойко, В. Медвечука, В. Довженко. Вони, як і «регіонали» будують свою передвиборчу кампанію на нищівній критиці провладних сил. Не менш розкрученим брендом  «нетаківців» є питання проведення референдуму відносно ставлення громадян як до вступу в НАТО, так і приєднання до єдиного економічного простору з Росією, Білорусією і Казахстаном.

«Віче» в донецькому регіоні скоріше асоціюється з прізвищами І. Богословської та В. Карасьова.У місцевій пресі частими є їх інтерв’ю або коментарі з приводу якихось подій. Успішну рекламу проводить Вадим Карасьов, коментуючи процес виборчої кампанії в Україні, рейтинги політичних партій і блоків.

 

Підсумовуючи вище сказане слід наголосити, що виборча кампанія в Донецькій області проходить достатньо суперечливо. Наявна певна в’ялість з боку абсолютної більшості політичних партій щодо ведення публічних форм діяльності, яскравих акцій, протиборства ідей та програм. Але це поєднується з дещо затіненим, але жорстким протистоянням домінуючих в краї «регіоналів» з «помаранчевими» силами, в якому використовуються всі доступні, і все частіше протиправні засоби. 

 

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – С.53-64.