Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ  ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Підготовлено Інститутом соціальних досліджень та політичного аналізу (м.Донецьк)

 

Листопад-грудень 2005 року

 

Основні учасники виборчого процесу проявляють у Донецьком регіоні досить високу активність. Політичними партіями протягом листопада-грудня проводилися партійні з'їзди (конференції), різні акції агітаційно-пропагандистського звучання. В інформаційному просторі домінуючої була присутність Партії регіонів, «Народного Союзу Наша Україна», Соціалістичної партії України, СДПУ (о) (в особі В. Медведчука), БЮТ, ПСПУ, «Пори», КПУ, «Віче України». Слід зазначити, що в засобах масової інформації висвічувалась діяльність й інших політичних суб’єктів, але їх активність значно поступається вказаним політичним акторам.

Після всеукраїнських з'їздів, пов'язаних з формуванням виборчих блоків, на місцевому рівні (Донецької області) почався активний процес по створенню штабів політичних партій і блоків.

Партія регіонів. Діяльність у Донецьком регіоні цієї політичної сили відрізняється високою активністю. Переважно всі акції, які проводяться ПР мають яскраво виражену антивладну направленість. Критиці піддається практично кожен крок діючої влади. Присутність «регіоналів» в обласному інформаційному просторі є найвищою. При тім в друкованих ЗМІ, за винятком окремих видавництв, їх активність висвітлюється позитивно або нейтрально. 

У загальнонаціональному списку Партії регіонів перебуває багато представників органів влади й місцевого самоврядування Донецької області. У ньому є представники Донецької обласної ради: голова облради Б. Колесніков (№10), ексгубернатор О. Близнюк (№42), О. Зац (№188), В. Лук'янов (№134), керівник прес-служби Донецької облради О. Бондаренко (№126).

У ряди Партії регіонів вступили члени колишньої Партії мусульман України, що заявила про саморозпуск на з'їзді 17 грудня. Слід зазначити, що ПМУ була «кишеньковою» партією Рината Ахметова.

Впродовж листопада-грудня ПР організувала й провела ряд заходів. З 20 по 22 листопада у всіх районах і містах Донецької області була проведена акція «Рік Майдану - рік обману!». У друкованих ЗМІ висвітлення даної акції супроводжувалося коментарями А. Близнюка, екс-губернатора й нинішнього заступника голови Донецької облради. Критикувалась центральна влади, нездатність «лідерів жовтогарячої революції» виконати свої обіцянки, які були дані народу на Майдані.

  Активісти партії 22 листопада провели ще один захід, у якому брали участь перехожі на вулицях. Їм видавали «табелі успішності», де вони могли поставити оцінку діяльності нинішньої влади. За повідомленнями прес-служби ПР, ці оцінки в масі своїй були негативні. 

Резонанс одержала акція «Знайди себе. Врятуй свій голос!». Вона була спрямована на залучення уваги виборців до процесу складання списків виборців. Пізніше прес-служба й деякі друковані видання повідомляли про скарги громадян, які знаходили багато неточностей як у написанні прізвищ, так і в оформленні адрес проживання. Прес-служба ПР також відзначала й те, що в списках відсутні десятки тисяч виборців. 

20 грудня обласна організація ПР провела акцію «Обери книгу - привітай міністра». Партія регіонів зібрала деякі книги і передала їх міністру Юрію Луценку.  Намагаючись у такий спосіб висміяти його діяльність й обвинуватити в непрофесіоналізмі. 

27 грудня Партія регіонів провела екстренне засідання Політради. В. Янукович заявив: дії влади, пов'язані з розвитком «газової кризи» спрямовані на «зрив виборів, політреформи й можливе введення в Україні надзвичайного стану». 

Наприкінці грудня практично у всіх обласних виданнях області від Партії регіонів було опубліковано абсолютно ідентичне новорічне поздоровлення жителів Донецького регіону. По змісту поздоровлення скоріше нагадувало «жалобну панахиду».

Слід зазначити, що в Донецькому регіоні ПР має сильну медіа підтримку, серед друкованих ЗМІ тільки газета «Острів» періодично випускає статті з різкою критикою як самої партії, так і конкретних особистостей, що ввійшли у виборчий список ПР. 

«Народний Союз Наша Україна». Активність партії в Донецькому регіоні достатньо помітна. Але на відміну від ПР діяльність «нашоукраїнців» в інформаційному просторі Донецької області висвітлюється переважно у негативній, менше нейтральній тональності, позитивні матеріали зустрічаються рідко.

Найбільш розкрученою темою ДОО НСНУ є - боротьба з поширенням наркомістких трамадолу й трамалгіну. Завдяки кампанії ДОО НСНУ і її зусиллям, міністерством охорони здоров'я був виданий наказ у якому трамадол визнавався наркомісткою речовиною і заборонено безконтрольне його поширення.

   23 грудня лідер ДОО НСНУ Антон Клименко провів прес-конференцію, на якій розкрив діючі схеми виробництва й продажі трамадолу-трамалгіну. Були названі конкретні особистості й підприємства в області й в Україні, які мають безпосереднє відношення до функціонування даної схеми.  Прес-конференція набула сенсаційності й викликала хвилю публікацій у зв’язку з інформацією про спробу замаху на лідера донецьких «нашоукраїнців». Під автомобілем А.Клименка перед зустріччю з пресою спрацював пристрій, який частково пошкодив авто. Це розцінювалось НСНУ як замах через страх викриття фігурантів кримінального бізнесу на наркотичних препаратах. 

17 листопада активісти політичної партії НСНУ біля головного корпуса Донецького національного  університету провели акцію проти корупції у вузах. Був поставлений намет, у якій кожний зі студентів міг залишити своє питання Президентові України й ректору ДонНУ. Організатори акції зштовхнулися в процесі проведення заходу з опором з боку керівництва ДонНУ. За підтримкою НСНУ була проведена ще одна акція присвячена святкуванню Дня студента. Фіналом акції стала «помаранчева» вечірка в розважальному комплексі «Гараж».

   19 грудня  на Святого Миколая НСНУ проводила акцію «Допомагай», мета якої - зібрати подарунки для дітей з дитячих будинків. Подарунки, книги, одяг були передані в 7 дитбудинків області.

Кіровська районна організація НСНУ в м.Донецьку 21 листопада провела перший етап благодійної акції, завдяки якій 10 людей похилого віку з дому-інтернату одержали можливість повернути собі зір. 26 листопада НСНУ вшанувала масовою свічною ходою і хвилиною мовчання пам'ять жертвам Голодомору.

    Одним з помітних кроків ДОО НСНУ стало відкриття й презентація 14 грудня інтернет-сайту, що одержує позитивні відгуки як стосовно оформлення, так і змістовного наповнення. Необхідно підкреслити, що інтернет-сайт ДОО НСНУ є одним з перших Інтернет-сторінок у Донецькій області, що випускається обласним осередком політичної партії.

Заслуговує на особливу увагу проведена в Донецьку серія - 20, 21 й 22 грудня - круглих столів в рамках всеукраїнського обговорення проекту Стратегії розвитку України, з якою Наша Україна йде на вибори. Пройшли тематичні обговорення стратегії військової безпеки України на 2006 - 2015 роки, програм розвитку в сфері освіти і науки, охорони здоров’я. Це одна з рідких спроб серед політичних партій перевести виборчу боротьбу в змагання програм та ідей, а не брудних технологій і чорного PR-у.

Слід також зазначити, що крім НСНУ свою активність проявляють й інші партії, які ввійшли у виборчий блок «Наша Україна». Так, 17 грудня близько 100 представників партії Християнсько-демократичний союз почали проводити акцію «Вечірня молитва за Донбас» - активісти партії на центральних площах різних міст Донецької області будуть молитися про «благополуччя Донбасу».

Разом з тим, обласна організація НСНУ на місцевих виборах буде йти самостійно, не блокуючись з тими партіями-партнерами, які утворили блок «Наша Україна» на загальноукраїнському рівні.

СПУ проводить активну діяльність переважно на півдні Донецької області й у Маріуполі. 26 листопада з візитом у Маріуполі побував Юрій Луценко. Він відвідав ізолятор тимчасового утримання й металургійний комбінат ім. Ілліча.

18-19 листопада в Донецьку з робочим візитом перебував лідер СПУ Олександр Мороз. Під час цього візиту посаду першого секретаря Донецького обкому СПУ залишив Ю. Гримчак, нинішній заступник голови облдержадміністрації з політико-правових питань. Його наступником став В. Теличко, людина В.Бойко, ген директора меткомбінату Ілліча. Свій відхід із партійної посади Юрій Гримчак пояснив вимушеною необхідністю - його не зможуть обвинуватити у використанні адмінресурсу під час виборчої кампанії. 

Сильну медіа-підтримку СПУ робить В. Бойко, що контролює газету «Донецький кряж», де останнім часом стали виходити статті із частими коментарями самого В. Бойко й С. Бешулі, кандидата на мери Донецька від СПУ.  Як додаток до «Донецького кряжу» стали з'являтися «Грані Плюс» (колись контрольовані Ю. Луценко, до призначення його міністром МВС). У ряді друкованих видань у грудні пройшла стаття-передрук, де позиціонувалася СПУ та її лідер А. Мороз як політична сила, що дійсно відстоює справжні принципи соціал-демократії й орієнтується на потреби громадян, а не корисливі вигоди певних політиків чи олігархів.

Діяльність СДПУ (о) має певну специфіку, оскільки вона проявляється переважно у виступах у друкованих засобах масової інформації її лідера Віктора Медведчука. Так, з певною періодичністю з'являються абсолютно ідентичні статті, які друкуються різними обласними виданнями. Пізніше стали з'являтися передруки із тижневика «2000» під назвою «Чотири питання Віктору Медведчуку», які теж тиражувалися майже всіма регіональними виданнями.

В цей період на сторінках газет з'являлися коментарі Н. Шуфрича й Л. Кравчука про необхідність проведення всеукраїнського референдуму щодо можливості вступу України в НАТО й ЕЭП. Пізніше Центральною виборчою комісією була зареєстрована ініціативна група по збору підписів, необхідних для проведення референдуму, що планується на 26 березня 2006 року. Періодично стали з'являтися коментарі тих же політиків, що влада нібито намагається перешкоджати роботі ініціативної групи. Обговорення цих питань у регіональній пресі припинилося в той час, коли почався процес формування блоку «Не так!». Частіше стали з'являтися коментарі лідера партії «Жінки за майбутнє» Валентини Довженко.

БЮТ більше активний у містах і районах Донецької області. У Донецьку масових акцій не проводилося. Слід зазначити активність прес-служби й PR-відділу, які організовували поїздки представників регіональної преси на з'їзди БЮТ, що проходили в Києві й Запоріжжі. Однією із значимих подій для донецьких бютівців став приїзд 16 грудня в Донецьк журналіста Андрія Шевченка (5-й номер у списку БЮТ) і його  прес-конференція.

Прес-служба БЮТ повідомляє, що штаби блоку створені у всіх 67 територіально-адміністративних одиницях області.

КПУ. Періодично в ЗМІ Донецькій області з'являються заяви лідера комуністів Петра Симоненко. Для його виступів характерні критика діяльності як нинішньої влади, так і політиків, які відносять себе до опозиціонерів.

22 листопада на площі ім. Леніна Донецька обласна організація КПУ провела акцію «Червона площа». Головна ідея в наступному: «Бійка «жовтогарячих» за власність і міністерські посади, продовольча й енергетична криза, твердолобе «Хочу в НАТО і Європу» - це все, що ми бачили за рік правління революціонерів майдану».

29 листопада пройшла прес-конференція голови обкому КПУ М. Кравченка (№11 у виборчому списку КПУ), де він повідомив, що партія буде висувати своїх кандидатів у мери 8 міст області. КПУ не відрізняється особливою активністю й проводить традиційні для неї акції: мітинги, пікети, розповсюдження партійної газети «Комуніст».

Можна також звернути увагу, що КПУ у виборчий список включила з Донецької області переважно консультантів народних депутатів і простих робітників, які посідають непрохідні місця.

Не можна не відзначити діяльність партії «Віче України». На сторінках друкованих видань неодноразово з'являлися інтерв'ю-коментарі Інни Богословської. Найбільш розрекламованим брендом партії є опублікована книга «План розвитку країни». Більше того, уже впродовж кількох тижнів у газеті «Донецький кряж» виходять рубрики «Віч-на-Віч» під авторством І. Богословської. Розповсюдженим був також матеріал, що носив явно виражений агітаційний характер, за назвою «Абетка для Президента».

Певну роль у залученні уваги до діяльності партії «Віче» зіграв відомий український політолог Вадим Карасьов (входить у виборчий список «Віче»). Зі своїми коментарями він неодноразово з'являвся на сторінках друкованих видань Донецької області.

Помітна в Донецьку й зовнішня реклама партії на бил-бордах.

Велику присутність в інформаційному просторі Донецького регіону має Эко+25, хоча вона мало кому відома як партія. У свідомості людей вона найбільше асоціюється з гіпотетичною екологічною надбавкою за проживання в екологічно забруднених територіях. Дана PR-акція проведена досить широко, мала резонанс. Найбільший внесок у популяризацію цього «руху» вносить газета «Комсомольська правда - Донбас». На сторінках цього видання практично в кожному номері зустрічається інформація про екологічні забруднення й можливості одержання певної компенсації. Лише в другій половині грудня стали з'являтися яскраво виражені претензії організації на «освоєння парламентських крісел».

Не можна не приділити уваги й діяльності політичної партії «Пора». Її присутність в інформаційному просторі області в даний період була незначною і зв'язувалася зі скандальними внутрішньопартійними конфліктами. Так, у листопаді пройшли позачергові регіональні збори, на порядку денному яких стояла діяльність або вірніше бездіяльність голови обласної організації Є. Талишева (головний редактор друкованого видання «Острів»). На цих зборах було ухвалене рішення про звільнення Євгенія Талишева від займаної посади. За повідомленнями прес-служби ДОО ГП «ПОРА», причиною винесення такого вердикту стало те, що на момент обрання Талишева головою обласної організації він приховував своє  членство в НСНУ. А це пряме порушення Закону України «Про політичні партії». Однак цей конфлікт закінчився не відставкою Талишева, а виходом з «Пори» тих, хто виступив проти нього, тому що центральне керівництво в Києві рішуче стало на сторону останнього.

«Другий подих» партія ПОРА одержала під час блокування з партією Реформи й порядок. У зв'язку із цим у журналістів найбільший інтерес викликала особистість, що очолила виборчий блок цих політичних сил. Ним став, як відомо, чемпіон світу з боксу в суперважкій вазі Віталій Кличко (№1). 

Аналіз діяльності політичних партій буде неповним якщо не відзначити активність проросійських сил, зокрема, блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція». Їхня діяльність засобами масової інформації практично не висвітлюється, а якщо вони й з'являлися в інформаційному просторі, то переважно в контексті реєстрації або не реєстрації Центральною виборчою комісією виборчого блоку. Також «Народна опозиція» час від часу проводить антиурядові й антиукраїнські мітинги, нерідко спільно з комуністами і Славянською партією.  Ключові тези: «Ні помаранчевій владі, фашизму, НАТО, Євросоюзу» і «Так – Росії, новому Союзному договору». 

Присутність в області Народного блоку Литвина проявлялася в основному через рекламу на бил-бордах. У деяких виданнях, зокрема, у газеті «Донбас» В. Литвин позиціонувався як політик, що займає місце посередині між представниками «помаранчевої влади» й опозицією, виступаючи як компромісна фігура. Володимир Литвин також неодноразово давав коментарі як глава Верховної Ради України.

 

Рейтинги

 

У друкованих засобах масової інформації досить активно використовуються результати соціологічних досліджень. Процентне співвідношення рейтингів варіюється, залежно від соціологічної служби, що проводила дослідження. Але всі вони зараз віддають перше місце Партії регіонів. Так, відповідно до результатів досліджень у грудні 2005 року компанії ДІАЦ, близької до регіональної влади, якби вибори у ВР пройшли  найближчої неділі, то Партія регіонів - одержала б 67%, ніколи б не проголосували за НСНУ - 49%.

 

Політичні переслідування

 

З активізацією виборчої кампанії в Донецьком регіоні почастішали випадки нападів на представників політичних сил або ж завдання майнових збитків власності політичних партій. У випадку з конкретними особистостями - багато політиків й експертів пов'язують такі акції з політичною діяльністю. Насилля направлене головним чином проти представників провладних партій.

  - Частина акцій є швидше не спланованими, а стихійними, скоєними поодинокими громадянами. Про це свідчить, наприклад,  спроба  підпалу агітаційного намету НСНУ у Кіровському районі м. Донецька невідомим 19 грудня чи побиття двома невідомими у кафе членів фан-клубу БЮТ та журналіста телеканалу ІСТV 15 грудня. 

 - Побиття керівника виконкому Словянської міської організації партії НСНУ Леоніда Ситенка  та  пограбування офісу Красноармійської партійної організації СДПУ(о)  пов`язується цими політичними силами із діями опонентів, проте це не доведено правоохоронними органами.

- Інцидент з підкладеною вибухівкою під автомобіль лідера НСНУ А.Клименка. Хоча правоохоронні органи розпочали карну справу, зараз вони відмовляються трактувати цей випадок як замах на життя публічного діяча.

   В цілому, спостерігається значний рівень напруженості між Партією Регіонів та НСНУ на місцевому рівні. Про це свідчить окрім звинувачень обласним керівництвом Народного Союзу “регіоналів” у побитті Л. Ситенка, ще й випадок із дитячим майданчиком, встановленим за сприяння ДОО НСНУ та Донецької міської ради. При відкритті майданчик був пофарбований у помаранчевий колір. 16 грудня невідомі перефарбували майданчик у біло-блакитні кольори. Прес-служба ДОО НСНУ відкрито не звинуватила „регіоналів”, проте натякнула на “своїх конкурентів”.

 

Передвиборна активність громадян

 

У контексті проведеного аналізу діяльності політичних партій у Донецькій області доречно було б відзначити зрослу в грудні активність громадян по перевірці правильності оформлення їхніх прізвищ й адрес проживання в списках виборців. Існує суперечлива інформація про саму процедуру складання списків виборців. Деякі джерела твердять, що набір списків робили студенти й аспіранти деяких вузів під адміністративним тиском.  Звідси цілком логічно, що ними була допущена маса помилок як щодо написання прізвищ, імен, по батькові виборців, так і  адрес проживання.

Так, за словами Б. Адамова, заступника голови обладміністрації, відповідального за цю роботу, уже перевірили себе близько 13% виборців. При цьому 24% з них внесли певні уточнення, а 1,4% написали заяви, у яких вимагають включити їх у списки виборців. Слід зазначити, що в містах області ситуація з перевіркою списків трохи гірше. 

Сам процес перевірки ускладнюється як недостатньою наявністю відповідних місць для перевірки, так і хаотичністю складених списків, адже багато виборців саме через відсутність упорядкованих списків не можуть відшукати там себе. А деякі виборці просто не хочуть витрачати час на цю процедуру.

Таким чином, активність основних  політичних сил, які претендують на «лідирування» у Донецьком регіоні досить висока. Кожним суб'єктом виборчого процесу використовуються всі можливості, щоб нагадати громадянам про своє існування. Присутність різних сил в інформаційному просторі області є непропорційним. Домінуюче положення як займала, так і займає Партія регіонів. Це багато в чому пов'язано з редакційною політикою видавництв, які симпатизують представникам даної партії або просто перебувають під їхнім безпосереднім контролем (як правило, фінансовим).

  

Таким чином, перші етапи передвиборчої кампанії у Донецькій області проходять без видимих порушень виборчого законодавства, проте існує підґрунтя для виникнення серйозних конфліктів та порушень в подальшому. Зараз особливо потрібна активна діяльність громадських організацій по моніторингу протікання виборчої кампанії і донесенню до громадськості стану дотримання політичними силами Донеччини норм, визначених законом.

 

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – С.64-70.