Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Підготовлено Центром політичного моніторингу  (м.Івано-Франківськ)

 

Січень 2006 року

 

 6 січня біля ратуші (м. Івано-Франківськ) відбулося святкове дійство – відкриття різдвяної шопки (вертепу). Це подарунок жителям і гостям міста від Станіславської торгової компанії (керівник – депутат Івано-Франківської міської ради, голова Івано-Франківської обласної організації Народної Партії Олег Бахматюк) та її структурного підрозділу – мережі магазинів «Фаворит». Передбачається також, що у день Старого Нового року пройде фольклорне свято, виступатиме Державний гуцульський ансамбль пісні і танцю. Також буде проведено розіграш призів для дітей – учасників конкурсу з виготовлення іграшок для новорічних ялинок,  встановлених у магазинах мережі «Фаворит» (усе за особистої підтримки О. Бахматюка).

 Напередодні Різдва депутати Івано-Франківської обласної ради провели ще одну сесію, щоб утворити територіальну виборчу комісію для проведення виборів 26 березня 2006 року. На 15 місць в цій комісії претендували 24 обласні організації політичних партій (блоків). Було проведено жеребкування в 2 тури, перший з яких визначив хто буде мати своїх представників в ТВК. НЕ пощастило Народному блоку Костенка і Плюща, опозиційному блоку «НЕ Так», блоку Литвина «Ми»,громадському блоку «Пора -ПРП», «Відродження», «Єдина Україна», СПУ, ПЗУ і «НРУ за єдність». 

  Шляхом жеребкування був визначений керівний склад ТВК: голова ТВК – В.Аронець, член НРУ, інженер облводгоспу, заступник голови ТВК – В. Облогін, член партії «Громада», тимчасово не працює, секретар ТВК – Л. Талайло, від УРП «Собор», вчитель-психолог Івано-Франківської ЗОШ I-IIIст. №13 (за це проголосували всі 60 депутатів Івано-Франківської обласної ради, що були присутні на засіданні).

 Тоді ж сформовано територіальну виборчу комісію для проведення виборів депутатів Івано-Франківської міської ради і мера м. Івано-Франківська: голова ТВК – Ф. Віконський, заступник голови правління ВАТ «Індуктор», від Партії промисловців і підприємців України; заступник голови ТВК – Б. Храмей, від НРУ, зав. відділу УДКТІ «Агротранс»;  секретар ТВК – В.Сокольський, директор місцевого рекламного агентства «Ратуша», від НСНУ.

13 січня з ініціативи голови Івано-Франківської ОДА  Р. Ткача, фракцій «Наша Україна», КУН та УНП була скликана XXII сесія Івано-Франківської обласної ради. Більшість доповідачів виступили з різким засудженням постанови ВРУ «Про відставку уряду».

Заступник голови обласної ради Р. Постолянюк зачитала заяви:

1)депутатів обласної ради М. Негрича, М. Вишиванюка і  М. Шинкарука про їхній вихід з фракції «Народної партії» в знак протесту проти голосування" народників» в парламенті за відставку уряду;

2)обласної організації НДП (засудила дії, спрямовані на дестабілізацію ситуації в Україні).

Проти виступив керівник фракції БЮТ  Ю. Романюк, який обґрунтував причини дій блоку в парламенті в заявив, що не підтримуватиме заяви обласної ради. 

Сесія ухвалила заяву і вирішила направити її Президентові, голові ВРУ, прем’єр-міністру, керівникам депутатських фракцій в парламенті, до обласних рад з проханням підтримати позицію Івано-Франківської обласної ради.

15 січня в Івано-Франківську відбулось народне віче»Україна в нас одна!», скликане ОО НСНУ за участю жителів міста і представників НСНУ з Косова, Брошнева, Тисмениці, Долини, Галича, Бурштина, Городенки, інших районних центрів, селищ і сіл області. Виступили з промовами: З Шкутяк, Ю. Горобець, Є. Гірник, Ю. Ключковський, С. Пушик, О. Слоньовська, Р. Ткач та інші. У прийнятій на вічі резолюції висловлена підтримка Президенту і уряду, впевненість в тому, що реваншу антиукраїнських політичних сил не буде.

Тоді ж активісти ОО «Молода Пора» провели в Івано-Франківську акцію протесту «Захистимо ідеали демократії!» проти спроби антиукраїнських сил знову прийти до влади. Вони засудили антиконституційне рішення 250 парламентарів відправити у відставку уряд, яке на їх переконання, «є вершиною політичного егоїзму і цинізму і ставить під загрозу національні інтереси України».

  19 січня КУН, ХДС і УРП «Собор» відмовилися від входження в блок «Наша Україна» на Прикарпатті (про це повідомив заступник міського голови Івано-Франківська О. Сич на прес-клубі реформ, де він оголосив про свій намір балотуватись на посаду мера Івано-Франківська).

Сесія  Івано-Франківської міської ради (36 присутніх депутатів обговорили суспільно-політичну ситуацію в державі, що склалась в результаті підписання між Україною і Росією газової угоди, а також відставки уряду, і прийняли з цього приводу відповідне рішення). Гострі дебати між двома фракціями – НСНУ і БЮТ  (взаємні обвинувачення в «зраді ідеалів майдану», «заграванні з Москвою», «відновленні кучмізму»). У цій ситуації миротворцем виступив депутат від фракції УНП В. Анушкевичус, який закликав не поглиблювати протистояння в суспільстві, «пам’ятати, що після 26 березня життя не закінчується, а тому зробити все, аби врешті-решт погасити пожежу між двома помаранчевими таборами, яка може дотла спалити нашу українську хату».

22січня в день Злуки відбулось віче (виступили Б. Борович,З. Шкутяк , О.Тягнибок, голова ВО «Свобода»).

Тоді ж Городенківська РО БЮТ провела в своєму офісі презентацію рок-групи «Пріор», яку очолює син голови ГРО БЮТ Є.Ротермана, а також засідання відновленої літературної студії «На берегах Дністра стрімкого».

В Калуші біля пам’ятного знака Олекси Гірника відбулось віче пам’яті -  28-а річниця самоспалення на Чернечій горі в Каневі. Поминальну панахиду відправив калуський отець-декан М.Бігус. З промовами виступили народний депутат Є. Гірник, голова міськрайонної  організації НРУ Б. Романюк і голова Калуської станиць Братства вояків ОУН-УПА С. Петраш.

 23 січня в Івано-Франківську створено виборчий блок «Відродження Прикарпаття» (угоду про його створення підписали керівники обласних організацій партії «Відродження», РХП і партії «Демократичний союз».

 26 січня відбулася прес-конференція лідера ВО «Віче України» І. Дідковського, що перебував з робочим візитом на Прикарпатті.

  В Івано-Франківській області створено блок «Наша Україна» (обласні організації партій НСНУ, НРУ, ПП і ПУ, ХДС). 29 січня відбулось обласна міжпартійна  конференція блоку (визначена перша 5-ка списку до обласної ради – Р.Ткач, З.Шкутяк, М.Круць, О.Бабій, М. Габорак, шостою йде Р. Постолянюк). Весь список складає  120 кандидатів.

29 січня в актовій залі ПНУ ім.. В. Стефаника  відбулась міжпартійна конференція КУН і УРП  «Собор» ( Виступали з доповідями А. Матвієнко, голова УРП « Собор» і Є. Гірник. Блок « Національний вибір» « дозволить зберегти національну ідею, привести в органи місцевої влади національно свідомих  патріотично настроєних людей, які відповідально і гідно представлятимуть інтереси виборців».

28 січня  відбулась між партійна конференція « Відродження Прикарпаття»  (підтримка політичного курсу В. Ющенка на забезпечення економічного зростання і добробуту людей, утвердження демократичних цінностей - основні напрями діяльності).Формування виборчого списку (1-ше місце до обласної ради – М. Вишиванок). 

Відбулись також конференції обласних організацій :

 1) Партії Регіонів (Голова  В. Личук; гасло: «Дві мови – один народ»);

 2) Опозиційного блоку «Не так!» ( СДПУ(о)), ВО «Жінки за майбутнє», РПУ, 1-ше місце в списку – В.Великочий, який подав свою кандидатуру на посаду мера Івано-Франківська, «Політичні уподобання наших краян змінилися, тому в нас з’явився шанс боротися за їх прихильність».

 

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006.