Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Підготовлено Центром політичного моніторингу  (м.Івано-Франківськ)

 

(листопад-грудень 2005 року)

 

На Івано-Франківщині з початку листопада спостерігалася діяльність місцевих осередків політичних партій та блоків. Всього в області нараховується 101 обласна партійна організація. Лідерами інформаційної присутності в регіоні були «Народний союз «Наша Україна», частково Блок Юлії Тимошенко та Українська народна партія. Партійна діяльність відбувалася в рамках: по-перше, акцій, приурочених до річниці жовтневого перевороту 1917 року, «помаранчевої революції» тощо; по-друге, заходів виборчого процесу. Відбувалися переговори щодо формування виборчих штабів та створення блоків, партійні з’їзди і конференції.

«Народний союз «Наша Україна». Протягом листопада-грудня 2005 року НСНУ виступив ініціатором акцій політичного, культурного та соціального спрямування.

Обласний та районні осередки партії брали активну участь у підготовці святкувань «помаранчевої революції». 2 листопада на загальних зборах членів Калузької міської організації НСНУ прийнята заява про доцільність звільнення прокурора Калуша Бурака Б.В. з органів прокуратури та притягання до відповідальності у відповідності із чинним законодавством за спроби 3 і 4 листопада 2004 р. незаконно вилучити з окружної комісії по виборах Президента України Калуського територіального округу № 86 протоколи дільничих виборчих комісій. Івано-Франківський осередок партії підтримав цю заяву, долучившись до всеукраїнської акції збору підписів щодо притягання до відповідальності винних у фальсифікації президентських виборів. Осередки НСНУ проводили також збір фактів фальсифікації. Акція мала на меті не лише покарати винних, а й забезпечити чесність парламентських виборів 2006 р. Голова обласного відділення партії, мер Івано-Франківська З.Шкутяк відзначив нагородами 220 прикарпатців, які відіграли активну роль у «помаранчевій революції».

3 листопада Косівська районна організація партії (голова М. Павлюк) виступила з ініціативою надати статус «високогірних» усім селам району. Із 45 населених пунктів Косівщини 13 позбавлені такого статусу, у результаті чого їх мешканці втрачають цілий ряд соціальних надбавок та пільг.

5 листопада Івано-Франківська обласна організація НСНУ провела партійну конференцію, в якій взяли участь 358 делегатів з усіх районів області, а також керівник виборчого штабу партії Р.Зварич. Провідною темою більшості виступів став заклик до об’єднання НСНУ з партіями національно-демократичного спрямування з метою перемоги на парламентських виборах 2006 р.

Ще раніше (30 жовтня) відбулася Івано-Франківська міська конференція НСНУ. Розглядаючи питання про можливе блокування з іншими партіями на парламентських виборах, голова міської партійної організації наголосив на потребі шукати порозуміння з БЮТ та УНП. Конференція ухвалила збільшити раду МО НСНУ до 60 осіб.

10 листопада 2005 р. Івано-Франківський обласний осередок НСНУ ініціював проект «Дитяча книжка». Він покликаний збільшити обсяг закупівель україномовних книг для бібліотек населених пунктів області. З таким зверненням обласна організація «Нашої України» апелювала до голів районних адміністрацій та рад.

Щодо виборчих перегонів то керівником обласного штабу «Нашої України» під час виборів 2006 р. призначено З.Шкутяка, міського – О.Синютку. У партійних списках НСНУ від Івано-Франківщини увійшли член ЦВК Р.Князевич, народні депутати Л.Григорович, Р.Зварич, Є.Гірник, В.Мойсик, М.Круць. голова міської ради З.Шкутяк, екс-заступник голови О.Сич, мер Калуша Р.Сушко.

Блок Юлії Тимошенко. Блок та виборчий штаб очолив заступник голови ОДА Д.Шлемко. У листопаді керівництво виборчого штабу виступило із намірами відкрити у Івано-Франківській області мережу громадських приймалень Ю.Тимошенко. 17 грудня на міжпартійному з’їзді в Києві було затверджено виборчий список БЮТ до парламенту. 34 місце у списку зайняв Д.Шлемко.

22 грудня обласний осередок БЮТ звернувся до мешканців області з проханням висловити свою думку та внести пропозиції щодо кандидатів у міські, районні та обласну раду. У контексті кадрової політики БЮТ в час виборчої кампанії та з метою активізації партійної діяльності на місцях рішенням обласного бюро виключено з блоку голову Снятинської РО І.Ахтемійчука та керівника міської організації Л.Мандаревича.

Українська народна партія. Обласну організацію УНП очолив депутат міської ради В.Анушкевичус. 22 листопада відбулася обласна партійна конференція. На ній виступив народний депутат В.Мойсик із заявою про свою відставку з посади голови виборчого штабу до Верховної Ради через незгоду з керівництвом партії, яка «не має жодного шансу подолати 3 % бар’єр».

Заборона проводу УНП блокуватися на місцевому рівні з іншими «прохідними» партіями викликала негативну реакцію в обласному та районному осередках партії, спричинила розкол в партійних рядах. Керівник міської організації УНП Я.Ульванська агітувала за вихід з УНП і входження в БЮТ.

9 грудня відбулося засідання ради обласної партійної організації, на якому В.Анушкевичус ініціював відсторонення Я.Ульванської від обов’язків голови міської організації. У відповідь, 10 грудня частина членів міської організації УНП на чолі з Я.Ульванською прийняли рішення про перехід у міську організацію партії «Батьківщина». Керівництво міською організацією УНП відповідно до статуту перейшло до організаційного комітету.

Діяльність інших партій висвітлювалася фрагментарно. Зокрема, 7 листопада обласні організації «Національного альянсу» і всеукраїнського об’єднання «Свобода» провели акцію, пов’язану із річницею жовтневого (1917р.) перевороту – «Комуніст, покайся!» Лідер Івано-Франківського обласного об’єднання «Свобода» Я.Свелеба підтримав законопроект народного депутата О.Тягнибока «про заборону комуністичної ідеології в Україні».

12 листопада обласна організація СДПУ(о) (лідер В.Великочий) провели збори, в яких взяли участь понад 300 чол. на підтримку партійного курсу щодо проведення референдуму з проблему вступу України до НАТО.

15 листопада відбулася обласна ХІ звітно-виборна конференція СПУ. Обрано новий склад обкому на чолі з Ю.Головчанським. Лідер Івано-Франківської організації СПУ підтвердив самостійницьку позицію керівництва партії у парламентських виборах 2006 р. У списку СПУ до Верховної Ради Ю.Головчанський зайняв 5 місце.

21 листопада невідомими особами було пограбовано громадські приймальні лідера партії О.Мороза та редакції недавно створеної газети соціалістів краю «Зоря Галицька». Зникли комп’ютерні бази даних та інша необхідна для роботи виборчих штабів інформація. 

21 листопада Івано-Франківська міська організація партії «Християнський Демократичний Союз» організувала в приміщенні обласної філармонії концерт духовної пісні «Життя пов’язане з Богом». Запрошено лідерів обласних та місцевих осередків НСНУ, УНП.

3 грудня відбулася обласна конференція Партії Зелених України. Обговорено і затверджено проект виборчого маніфесту партії, а також обрано 12 делегатів на позачерговий з’їзд ПЗУ на чолі з головою Івано-Франківської обласної організації Надією Рим.

5 грудня відбулася позачергова обласна організація Народної партії. Затверджено список претендентів у кандидати до Верховної Ради від Прикарпаття до блоку В.Литвина. До списку потрапило 15 представників Івано-Франківщини на чолі з керівником обласного штабу партії О.Бахматюком.

22 грудня Коломийська районна організація громадської партії «Пора» виступила з рядом антикорупційних заходів. Лідер у Івано-Франківської обласної організації «Пора» І.Малкович у партійному списку виборів до Верховної Ради зайняв 10 місце.

 

Вибори міського голови

 

Серед претендентів на цю посаду фігурують діючий мер З.Шкутяк (НСНУ), В.Анушкевичус (УНП), М.Круць (НСНУ). Інші партійні осередки у зазначений період утрималися від висунення своїх кандидатур або підтримки котрогось із кандидатів. Згідно даних соціологічного опитування Центру політичного моніторингу найбільшими симпатіями мешканців Івано-Франківська користується З.Шкутяк, який однак, остаточно ще не визначився у своїх прагненнях знову зайняти місце міського голови чи народного депутата.

 

Отже, початок виборчої кампанії на Івано-Франківщині характеризується активною діяльністю НСНУ (лідер інформаційної присутності), БЮТ, НПУ. Діяльність інших партійних осередків носила епізодичний характер. Загалом обласні та районні організації політичних партій та блоків брали активну участь у підготовці до виборчої кампанії. Щодо виборів міського голови, то формування кандидатського складу від політичних партій та блоків на Івано-Франківвщині протягом означеного періоду тільки розпочалося.

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006.