Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ  ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Підготовлено Центром політичних досліджень (м.Львів)

 

Cічень 2006

 

Упродовж зазначеного періоду політичні партії Львівщини були дуже активними у своїй діяльності. Це було пов’язано як з подіями загальнонаціонального масштабу (підписання газової угоди з Росією і відставка уряду Єханурова), так і з перебігом виборчого процесу в області (формування списків кандидатів до Львівської обласної та міської рад, підтримка партіями претендентів на посаду міського голови Львова, візити лідерів партій та ін.). ЗМІ найбільше висвітлювали діяльність блоку „Наша Україна” та Блоку Юлії Тимошенко. Вперше з’явились

 

Загальна інформація про виборчий процес

 

На початку січня Львівською міською радою було обрано керівний склад міської територіальної виборчої комісії. Головою комісії став представник СПУ Олег Щербаков, заступником - представник ВО "Батьківщина" Михайло Тимчишин, секретарем - представник НРУ Володимир Кебала. Водночас депутати затвердили й кількісний склад ТВК, що згідно зі змінами до законодавства України не повинен перевищувати 15 осіб. Керівний склад міської ТВК обирали, відповідно до законодавства, шляхом жеребкування. Загалом на посаду голови міської ТВК претендували п'ятеро осіб: представники СПУ, НРУ, УНП, ХДС, а також ВО "Батьківщина". Заступниками голови хотіли бути чотири особи: представники ПППУ, СДПУ(о), Всеукраїнської партії народної довіри та ПРП, а секретарем - лише представник НСНУ.

В середині січня працівники Львівської обласної територіальної виборчої комісії почали скаржаться на повну відсутність бюджетних коштів для діяльності організації. За словами заступника голови обласної ТВК Ігоря Кравчука, станом на цей період організація не мала жодних коштів на рахунку, як і самого банківського рахунку, а передбачений ЦВК бюджет є дуже обмежений і становить шість тисяч гривень на три місяці діяльності ТВК.

Експертами з виборчого права Інституту іміджмейкерства та реклами та Інформаційно-правового Центру „Наше право” в рамках проведення незалежного політичного аудиту виборчого процесу у місцеві ради Львівщини було зафіксовано перші порушення законодавства представниками Львівської міської територіальної виборчої комісії. Помилки у роботі ТВК були виявлені вже 25 січня, в перший день прийому документів Основними порушеннями були: невідповідність зразків підписних листів встановленій ЦВК і законодавством формі, прийняття необґрунтованих рішень щодо подання  суб’єктами виборчого процесу непередбачених законом документів, закритий характер інформації про рішення, прийняті на засіданнях виборчої комісії.

Станом на 25 січня Львівським обласним управлінням юстиції було зареєстровано 231 структурне утворення політичних партій, 16 з яких зареєстровані за останні півроку.

За дорученням голови Львівської обласної держадміністрації Петра Олійника було створено робочу групу облдержадміністрації із сприяння діяльності офіційних спостерігачів від іноземних держав і міжнародних організацій, які прибудуть у Львівську область для спостереження за процесом підготовки та проведення виборів 26 березня 2006 року. Керівником робочої групи був призначений керівник апарату облдержадміністрації Олександр Ганущин, заступниками – заступник керівника апарату – начальник організаційного відділу ОДА Емілія Подляшецька та заступник начальника головного управління економіки, начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції головного управління економіки ОДА Оксана Музичук. Секретарем робочої групи призначений заступник начальника організаційного відділу апарату ОДА Віталій Зубко.

 

Громадські ініціативи

 

3 січня лідерами Молодого Народного Руху, Християнсько-демократичного Союзу Молоді, Української народної молоді, Батьківщини Молодої та молодіжної референтури Конгресу Українських Націоналістів була підписана спільна заява про створення громадської ініціативи „Наша сила в тому, що ми - разом!”, а також звернення  до голів усіх партійних організацій, в якому було висловлене прохання про включення до виборчих списків кандидатур молодих лідерів, активної молоді і представників громадських організацій та включення блоку молодіжної проблематики до передвиборчих програм політичних партій.

 

Висвітлення ЗМІ діяльності політичних партій

 

Блок „Наша Україна”. 2006 рік для України почався з підписання „газової” угоди з Росією. Це супроводжувалось різною реакцією політичних сил, а відповідно критикою чи підтримкою уряду Єханурова. Так, голова ЛОДА і одночасно ЛОО НСНУ Петро Олійник назвав роботу уряду і „Нафтогазу України” „реальним компромісом між Україною і Росією, який вигідний для української держави”. Стосовно відставки уряду Єханурова він сказав: „Сьогодні, ми побачили які політичні сили у такий відповідальний для нашої держави час поставили свої корпоративні, партійні інтереси вище національних. Хотілося б зрозуміти справжню мотивацію тих політичних сил, які підтримали цю постанову про відставку уряду”. І вже 13 січня за ініціативи ЛОО НСНУ у Львові розпочали збір підписів на підтримку уряду Юрія Єханурова.

15 січня у Львові представниками блоку „Наша Україна” було організовано віче, участь в якому взяли Роман Безсмертний, Микола Катеринчук, Роман Зварич, Лілія Григорович, Ольга Герасим’юк, голова ЛОО НСНУ Петро Олійник, голова ЛОК СПУ Євген Таліпов та переможниця «Євробачення» Руслана. За різними даними на ньому було присутні від 3 до 10 тисяч осіб. Крім того ця подія була неоднозначно протрактована місцевими мас-медіа через те, що в цей день у Львові з візитом перебувала лідер БЮТ Юлія Тимошенко.

17 січня на прес-конференції Петро Олійник заявив про свій намір після 25 січня піти у відпустку, щоб уникнути звинувачень у застосуванні адмінресурсу.

20 січня делегатами обласної конференції Партії промисловців і підприємців України було прийнято рішення про вихід з блоку „Наша Україна” по причині отримання лише 2 місць у прохідній частині списку кандидатів до Львівської обласної ради.

22 січня  було проведено конференцію Блоку "Наша Україна" на Львівщині, до якого увійшли місцеві організації НРУ, КУНу , УРП "Собор", ХДС та Народного Союзу "Наша Україна". На першій міжпартійній конференції Блоку "Наша Україна" було затверджено список кандидатів до обласної ради в кількості 120 осіб. Очолив його Петро Олійник. Квоти у прохідній частині списку «Нашої України» до Львівської обласної ради між партіями-суб’єктами блоку мали такий розподіл: НСНУ -56%, НРУ – 25%, КУН – 10%, ХДС – 5%, УРП «Собор» – 2%, 2%, які належали ПППУ після виходу цієї партії з блоку були розподілені серед інших учасників.

Основними акціями, організованими блоком протягом місяця були:

1. Організація Личаківською РО політичної партії «Народний Союз Наша Україна» спільно з Спілкою політв’язнів району напередодні Різдва Христового благочинної акції. Активісти «Нашої України» зібрали 45 продуктових пакунків і разом зі спілчанами рознесли їх по домівках політв’язнів та репресованих.

2. 18 січня голова Львівської ОДА, голова ЛОО НСНУ Петро Олійник вручив пральну машинку та солодощі стрийському сімейству Наталії та Ігоря Дрочаків, у яких у жовтні торік народилася трійня хлопчиків – Даниїл, Денис та Дмитрик.

3. Напередодні  Дня соборності 22 січня ЛМО НСНУ започаткувала акцію „Зателефонуй другові на Схід”, щоб напередодні цього дня могли спілкуватись не лише ті, кого поєднало Різдво, але й львів’яни, які мають близьких та родичів на сході держави.

4. ЛМО НСНУ оголосила про початок конкурсу «Львову-750». До участі в акції, яка розпочнеться 15 лютого (саме до цієї дати охочим слід подавати до оргкомітету необхідні документи), запрошуються учасники трьох вікових категорій: молодша (8 – 14 років), середня (14 – 18 років) і старша (20 – 30 років). Професійні митці та аматори, участь яких у конкурсі вельми бажана, змагатимуться у таких номінаціях: пісня, вірш, скульптура, графіка, ткацтво, живопис. Конкурс відбуватиметься у два тури. Усі його учасники стануть дипломантами, а найуспішніші здобудуть звання лауреатів. Після завершення акції її переможці матимуть право першочергової участі у святкових заходах – виставках та концертах, – присвячених ювілею Львова.

Блок Юлії Тимошенко. За аналізований місяць виборча кампанія і діяльність БЮТу була найбільш насичена подіями різного характеру.

Так, на початку січня з’явились повідомлення про бажання об’єднання промисловців „Крок” знову повернутися до лав партії. 9 січня політбюро Львівської обласної організації ВО “Батьківщина” розглянуло на своєму засіданні шість заяв “кроківців”, зокрема й їхнього лідера Михайла Мужилівського, про відкликання заяв, які “кроківці” зробили торік у грудні, бажаючи вийти з партії “Батьківщина”. Ставлення до цього у членів партії було різним. Якщо голова ВО „Батьківщина” Іван Денькович наполягав на поверненні своїх колег, то член політради БЮТ Андрій Шкіль був проти цього, для нього вихід „кроківців” був своєрідним очищенням партії.

15 січня у Львові з позаплановим візитом перебувала Юлія Тимошенко. Метою її візиту було пояснення ставлення її Блоку до ситуації, що склалася в Україні після підписання газової угоди з Росією.

В січня також з’явилася інформація про те, що голова Львівської облради Михайло Сендак, який є кандидатом до Львівської обласної ради від БЮТу, балотується ще й до Верховної Ради, проте від Селянської партії України. Пан Сендак спростував цю інформацію. 17 січня він їздив до ЦВК, аби розібратися в цій ситуації. Результатом візиту, за словами Сендака, було написання двох заяв (про відмову балотуватися кандидатом у народні депутати України від Селянської партії України, оскільки він такої заяви не подавав і прохання надати йому копії представлених документів про включення його до виборчого списку від Селянської партії України).

15 січня під час закритої конференції ЛОО партії ВО «Батьківщина» було ухвалено списки кандидатів до Львівської обласної ради. Очолив цей список голова виборчого обласного штабу БЮТ Степан Курпіль, другий номер – голова ЛОО партії ВО «Батьківщина» Іван Денькович. До першої десятки списку також увійшли депутати облради Зенон Шептицький та Остап Федоришин.

16 січня на міжпартійній конференції Блоку Юлії Тимошенко було ухвалено список кандидатів від БЮТ до Львівської міської ради. До першої п’ятірки увійшли: №1 – Віктор Москалюк, художник, професор Львівської національної академії мистецтв, №2 – Мирослава Бачишин – викладач математики, голова ЛМО партії ВО «Батьківщина», №3 – Роман Федишин, директор ринку «Шувар», депутат Львівської міської ради, №4 – Ігор Починок, головний редактор газети «Експрес», № 5 – Іван Лозинський, голова Галицької РДА м. Львова, депутат Львівської міської ради.

В області в січні Блок став лідером серед об’єктів провокацій та антиреклами.

„Юлія Тимошенко - політична та економічна аферистка” — такі листівки розповсюджували 15 січня під Львівською обласною радою, де у цей час відбувалася прес-конференція лідера БЮТ. „Тимошенко ніякого відношення до української нації не має. Вона напівжидівка, напіввірменка. Працювала в одній команді з відомими бандитами та злодіями Кучмою та Лазаренком. Особисто нею вкрадено в українського народу 11 млрд доларів, які Тимошенко розмістила в банках різних країн світу (дані подано ЦРУ)… В розмові із своїми прибічниками вона називає український народ „біомасою”… То, що вона абсолютна дурепа в економіці розуміють всі…”, - йшлося в листівці. Закінчувалась агітка словами: „Вистачить голосувати за якесь накинуте нам політичне сміття, голосуймо за своїх, за ОУН”. Натомість Юлія Тимошенко, коментуючи провокації проти неї особисто та проти БЮТ, заявила, що вже давно перестала звертати увагу на брудний політичний піар.

16 січня у Львові з’явились плакати із зображенням своєрідного вертепу, персонажами якого є Микола Томенко, Олександр Турчинов, Михайло Бродський, Юлія Тимошенко, Андрій Шкіль та Богдан Губський. Останній тримає у руках різдвяну зірку, зображену у вигляді відомої «зірки Давида». На плакаті напис: «З Різдвом Христовим та Новим роком! Завжди ваші Юлія Тимошенко та друзі!». Появу у Львові антибютівських та відверто антисемітських плакатів голова Львівського обласного виборчого штабу БЮТ Степан Купіль прокоментував так: «Поява у Львові плакатів із зображенням так званих «вертепів» – це негідні методи брутальної боротьби. Я навіть не хочу таке коментувати, бо це не варте коментування. Єдине, що можу заявити, – Блок Юлії Тимошенко ніколи не вдаватиметься до подібних методів. Ми проводитимемо нашу передвиборчу кампанію прозоро, законно і чисто – організовуватимемо мітинги, прямі телеефіри тощо».

26 січня у Сокальському районному будинку культури під час навчання членів тервиборчкому у вестибулі невідомі поширили листівки без вихідних даних, що були спрямовані проти БЮТ. На одних було зображено "вертеп Тимошенко та її найближчого оточення", на інших – під заголовком "Вони зрадили Україну" містилися зображення Юлії Тимошенко, Володимира Литвина, Віктора Януковича та Петра Симоненка. Кількома днями раніше аналогічний випадок було зафіксовано членами "Батьківщини" у Турківському районі Львівської області. Керівництво Сокальської організації БЮТ звернулося до правоохоронців, які з’ясували, що невідомі розповсюджувачі – члени Сокальського осередку НСНУ. Голова Сокальської організацїі БЮТ Микола Поліщук повідомив, що міліція, а також прокуратура миттєво відреагували на повідомлення про поширення "чорної агітації". "Оперативна група правоохоронців затримала розповсюджувачів, які повідомили, що є членами НСНУ. Уже в їхньому штабі було вилучено цю друковану продукцію, яку прокуратура визнала незаконною. Складено акт, і листівки тепер перебувають у Сокальській прокуратурі”, - зазначив Поліщук. В НСНУ визнали, що факт поширення листівок мав місце, але їх не можна розглядати як агітпродукцію. Це просто спосіб висловлення свої позиції Сокольської РО НСНУ з приводу відставки уряду Єханурова.

ГП „Пора”. Ця політична партія й надалі велику увагу приділяє організації і проведенню масових заходів.

У зв’язку з ситуацією навколо газового питання в Україні 5 січня біля всіх супермаркетів Львова Громадянська партія „ПОРА” розпочала акцію “ПОРА ПОВАЖАТИ СЕБЕ”. Активісти партії звернуться до львів’ян із закликом припинити купувати російські товари. „ПОРА” вважає, що “газовий шантаж” із боку Росії є прямим втручанням у внутрішні справи України напередодні виборів та агресивним реваншем за поразку Росії під час „помаранчевої революції”. На думку „ПОРИ”, громадяни повинні усвідомити: якщо влада не здатна протистояти тиску Росії та має намір прийняти невигідні та принизливі компроміси, то громадяни держави разом повинні виявити свою позицію, демонстративно припинивши купувати товари, вироблені в Росії. Адже позиція кожного громадянина разом творить позицію держави.

Крім того, ЛОО ГП „Пора” поширила заяву з приводу газової проблеми, що склалася, в якій вимагала від губернатора Львівщини термінової розробки концепції енергетичної безпеки області і посилення нагляду за магістралями, газопроводами і газосховищами, що знаходяться на території області.

Що ж до підготовки до виборів, то 21 січня міською конференцією ГП „Пора” було прийнято остаточне рішення про відмову блокування на місцевому рівні з Партією реформи і порядок. За словами голови ЛМО ГП „Пора” Маркіяна Іванишина ПРП не погодилась з квотою розподілу місць у виборчому списку (їм було запропоновано 20% місць). В цей же день було затверджено список кандидатів до Львівської міської ради. До першої п’ятірки списку увійшли: Маркіян Іващишин (голова ЛМО ГП «Пора», директор МО «Дзиґа»), Іван Кардаш (студент НУ „Львівська політехніка”), Петро Адамик (приватний підприємець), Наталя Федорович (викладач Педколеджу ЛНУ ім. І. Франка) та Володимир Квурт (генеральний директор ВАТ «Львівська тютюнова фабрика»).

Опозиційний блок „Не Так!”. 11 січня на Львівщині було створено опозиційний блок „Не ТАК!”. Угоду про створення блоку підписали секретар ЛОО СДПУ(О), народний депутат України Ігор Шурма, голова Виконкому ЛОО Всеукраїнського політичного об’єднання «Жінки за майбутнє» Олексій Ковалюк, голова ЛРО політичної партії «ВО «Центр» Олександр Мотрук та голова ЛОО Республіканської партії України Василь Гуцуляк. За його словами і Шурми, участь кожної політичної партії у блоці «Не ТАК!» визначена відсотково таким чином: 65% — ЛОО СДПУ(О), 12% – ЛОО ВПО «Жінки за майбутнє», 20% — ЛОО РПУ та 3% — ЛРО «Всеукраїнське об’єднання «Центр».

Партія регіонів. З січня це одна політична сила на Львівщині створила свою сторінку в Інтернеті. За адресою regions.lviv.ua відкрито інформаційний портал Львівського обласного відділення Партії регіонів, який складається з чотирьох розділів: головна сторінка, хроніка подій, медіа про нас і зворотній зв'язок.

17 січня ЛОВ Партії регіонів підписало угоду про співпрацю та взаємодію з громадськими організаціями, серед яких ЛОО Української спілки ветеранів Афганістану, ЛОГО „Спілка офіцерів Львівщини” та чотири громадських організації російського спрямування. Всього під документом підписалися 20 керівників обласних громадських організацій, які зобов’язалися проводити популяризацію ідей Партії регіонів, здійснювати пропаганду її програмних цілей, а також брати участь у розробці і реалізації спільних програм по підготовці і проведенню виборів.

Протягом зазначеного періоду діяльність Партії регіонів супроводжувалась низкою цікавих заяв:

17 січня під час Форуму за чесні та демократичні вибори голова ЛОО ПР Олексій Радзієвський заявив про готовність відмовитись від усіх посад і депутатських мандатів, які партія отримає на виборах 26 березня, якщо протягом трьох років їй не вдасться вивести Україну з кризи.

У ході проведення виборчої кампанії Партія регіонів у Львівській області вирішила не використовувати політичну рекламу на біл-бордах. За словами голови ЛОО ПР Олексія Радзієвського, кошти, котрі під час президентських виборів були використані на зовнішню політичну рекламу на Львівщині, цьогоріч доцільно було б залучити як спонсорську допомогу малозабезпеченим і безпритульним.

Протягом місяця Партія регіонів поширила найбільшу кількість звинувачень у застосуванні адміністративного ресурсу.

Перша заява Партії регіонів стосувалася готовності влади використати на виборах адмінресурс. Такий висновок було зроблено на основі проведеної в Сокалі перевірки, яка показала, що місцеві загальні списки виборців досі не складено, робота по ознайомленню громадян з списками не проводилась, а особи, які є відповідальними за проведення цієї роботи, не змогли дати відповідь, по якій причині її не було виконано.

17 січня пан Радзієвський під час прес-конференції звинуватив львівську обласну владу у застосуванні адмінресурсу. На його думку, проявом цього є збільшення виборчих дільниць та неготовність списків виборців.

22 січня ЛОВ ПР поширило у ЗМІ заяву, в якій звинувачено владу у використанні адмінресурсу, зокрема, у поширенні листівок проти Віктора Януковича через голосування парламентської фракції партії за відставку уряду Юрія Єханурова.

 

Кандидати на міського голову Львова

 

Як і протягом останніх двох місяців, в січні політична партії Львівщини і надалі визначалися, чи будуть вони підтримувати котрогось з кандидатів на посаду міського голови.

12 січня лідер УНА вкотре озвучив свою симпатію до Петра Писарчука як кандидата в мери. „Він українець, місцевий, господарник. Зараз ви нагадаєте мені, що Писарчук у Верховній Раді входить у фракцію Регіонів, але його дії принаймні до сьогодні зовсім не компрометували Петра Писарчука. Якщо ж Писарчук змінить свою проукраїнську орієнтацію, то ми, звичайно, перестанемо його підтримувати”, - заявив пан Шухевич.

13 січня керівник Львівського обласного виборчого штабу партії „ЕКО +25%” Мирон Янків заявив, партія не висуватиме свого кандидата на посаду львівського міського голови, проте сказав про можливу підтримку того кандидата, який у своїй програмі передбачить забезпечення Львова водою поза коштами Державного чи міського бюджетів, а також побудову соціального житла.

15 січня під час свого перебування у Львові Юлія Тимошенко заявила, що її блок не буде підтримувати жодного з кандидатів, оскільки вже навчена попередніми виборами львівського мера (тоді БЮТ підтримав Любомира Буняка, якого восени 2005 року Львівська міська рада відправила у відставку).

Обласний осередок Партії регіонів України однозначної позиції щодо підтримки когось із кандидатів на посаду міського голови Львова ще не виробив. Голова ЛОО Партії регіонів Олексій Радзієвський висловив думку, що обласний осередок регіоналів не буде підтримувати жодного з кандидатів, щоб не зашкодити їм.

19 січня під час міжпартійної конференції Українського народного блоку Костенка і Плюща було прийнято рішення про офіційне висунення народного депутата України, голови ЛОО УНП Олекси Гудими кандидатом на посаду міського голови Львова.

25 січня виконувач обов’язків голови ЛОО НП, заступник голови Львівської ЛОДА Іван Стефанишин заявив, що партія не збирається ні висувати власної кандидатури на посаду міського голови Львова, ні підтримувати когось із задекларованих претендентів на мерське крісло

27 січня голова виборчого блоку «Влада народу» у Львівській області Василь Павлечко сказав про підтримку екс-губернатора Олександра Сендеги у випадку, якщо блок не висуне власного кандидата.

Проте найбільше дискусій виникло навколо висунення єдиного кандидата від блоку „Наша Україна”. Основна боротьба точилася між Андрієм Садовим і Василем Куйбідою.

24 січня молодіжні організації НРУ, УРП «Собор» та КУНу заявили, що хочуть бачити міським головою Львова Василя Куйбіду.

9 січня ЛОО НСНУ остаточно визначилась з підтримкою кандидатури Андрія Садового натомість НРУ наполягав, щоб єдиним кандидатом від блоку став Василь Куйбіда.

Ситуацію навколо цього питання довелося розглядати в Києві на політраді виборчого блоку „Наша Україна” в Києві. 26 січня політрада прийняла рішення, що єдиною узгодженою кандидатурою від блоку на посаду міського голови Львова буде Василь Куйбіда.

Заперечення головою ЛОО НСНУ Петром Олійником цього рішення може свідчити про певні суперечності в блоці.

20 січня в львівській ТВК підписні листи отримали Світлана Куспись, Петро Писарчук, Микола Порайко, Олекса Гудима та Богдан Федоришин.

Першим посвідчення кандидата на посаду міського голови Львова отримав Богдан Федоришин.

Регіональні ЗМІ висвітлюють всі деталі виборчого процесу. Була опублікована інформація про проведення партійних конференцій і  рішення, прийняті на них. Мас-медіа подавали попередні і затвердженні п’ятірки чи десятки претендентів до Львівської обласної та міської рад. Проте в залежності від активності самої партії чи блоку різним був і обсяг матеріалів про них.

Отже, виборча кампанія впевнено набирає обертів. Про це свідчить різнопланова діяльність політичних партій (з’їзди, конференції, акції, заяви, звернення, звинувачення, конфлікти і образи). Можна спрогнозувати, що чим ближче до виборів, тим більш напруженою буде ситуація як між партіями, так і серед громадян.

 

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – С.29-33.