Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Підготовлено Центром досліджень регіональної політики (м.Суми)

 

січень 2006 р.

 

9 січня відбулось перше пленарне засідання обласної ради, на якому серед інших було прийняте рішення про утворення територіальної виборчої комісії по виборам депутатів обласної ради 5-го скликання. До складу ТВК увійшло 15 членів – представників наступних політичних партій: партії “Реформи і порядок”, Партії регіонів, “Блоку Юлії Тимошенко”, “Блоку Лазаренка”, СЕП “Союз. Чорнобиль. Україна.”, Української Народної Партії, політичної партії “НСНУ”, ГП “Пора”, Ліберальної партії України, партії “Третя сила”, партії “Єдина Україна”, Християнсько-демократичної партії України, Республіканської християнської партії, Партії промисловців і підприємців України та Партії Пенсіонерів України.

Головою комісії стала Людмила Рябушко (за поданням обласної організації партії “Реформи і порядок”), заступником - Сергій Єрмолов (за поданням обласної організації Партії регіонів), секретарем - Маргарита Сабаєва (за поданням виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко”).

11 січня в приміщенні обласного комітету СДПУ(о) за участю заступника першого секретаря обласного комітету СДПУ(о) Олександра Склярова, голови обласної організації ВПО “Жінки за майбутнє” Лариси Тихенко та голови обласної організації Республіканської партії України Миколи Маркевича відбулась презентація обласного виборчого блоку “Опозиційний блок “НЕ ТАК!”.

Під час презентації присутніх було проінформовано про причини створення блоку: необхідність реформування системи влади, спільне бачення пріоритетів соціально-економічного розвитку держави та зовнішньої політики. Також, організатори презентації прокоментували рішення Верховної Ради України щодо відставки Уряду зазначивши, що дії урядовців під час переговорів з газового питання були непрофесійними і призвели до значних політичних та економічних поступок з української сторони та неможливість безпосередньо ознайомитися з умовами угоди. Списки кандидатів до обласної ради та інших місцевих рад будуть оприлюднені після проведення відповідних міжпартійних конференцій. Заступник першого секретаря обласного комітету СДПУ(о) Олександр Скляров окремо звернув увагу на збір підписів щодо проведення Всеукраїнського референдуму із вступу України в НАТО та ЄЕП та проблеми з реєстрацією в Сумській міській раді документів для Центральної виборчої комісії. На цей час ініціативна група отримала свідоцтво Центральної виборчої комісії про реєстрацію ініціативної групи із збору підписів, посвідчення та розпочато збір підписів.

11-12 січня в області перебував голова політради Партії регіонів Микола Азаров, який відвідав міста Шостка, Конотоп та Суми. В Шостці голова політради Партії регіонів Микола Азаров та народний депутат України Євген Лапін зустрілися з міським головою Миколою Ногою і обговорили проблемні питання розвитку регіону та провели зустріч із виборцями у міському центрі культури і дозвілля (близько 300 чоловік). У Конотопі представники Парті регіонів також провели зустріч із виборцями у актовому залі ВПУ №4 (близько 250 чоловік). В обласному центрі Микола Азаров та Євген Лапін взяли участь у “прямому” ефірі на ТРК “Відікон”. 12 січня Микола Азаров та Євген Лапін зустрілися з головою обласної ради Марком Берфманом, під час якої обговорили проблемні питання формування місцевих бюджетів, відвідали ВАТ “Селмі” та провели зустріч з виборцями у приміщенні Театру юного глядача (близько 450 чоловік).

Під час публічних заходів Микола Азаров відкидав звинувачення, що представники Партії регіонів це “бандити”, “донецькі”, “кучмісти” наголошуючи на тому, що звинувачення проти їх однопартійців не доведені, що партійні осередки є і на Західній Україні, що Леонід Кучма не підтримував Віктора Януковича на президентських виборах 2004 року і бачив лише себе на посаді Президента України. Микола Азаров інформував присутніх про досягнення уряду В.Януковича, про програми, які вони реалізовували для відродження  та встановлення сталого економічного розвитку України, наголошував на погіршенні якості життя (дефіцит - 500 тис. тон м’яса), непрофесійності нинішньої владі, на невиконанні передвиборчих обіцянок, та тиску, який чиниться на представників їх партії та опозиційному статусу Партії регіонів, до якого вони йшли багато років і намагались спочатку “співпрацювати з владою”, на неможливості повною мірою впливати на діяльність уряду під час прем’єрства Віктора Януковича через дії Леоніда Кучми та його оточення.

Також, Микола Азаров зазначив, що Партія регіонів у своєму складі має професіоналів, які зможуть увійти до новосформованого уряду і реалізовувати програму розвитку України.

Під час “прямого” ефіру було проведено інтерактивне нерепрезентативне опитування: “Чи потрібно підтримувати дружні стосунки з Росією?”.

980 телеглядачів відповіли “так”, 763 – “ні”, а “32” виявили байдужість.  Коментуючи результати  опитування  Микола Азаров звинуватив нинішню владу у тому, що вона виховує ворожість до сусідньої держави, і це негативно відбивається на наших відносинах. Також, була наведена листівка, яка була розповсюджена 28 грудня 2005 року в містах Суми, Шостка та Лебедин із нібито зверненням Віктора Януковича до “малоросів та новоросів” щодо рішення “Президента В.Путіна та Прем’єр-міністра М.Е.Фрадкова” через “знищення досягнень Президента Л.Д.Кучми” “бандерівськими прихвоснями Заходу” про введення обмеженого контингенту російських військ та спецпідрозділів ВАТ “Газпром” на територію України  з метою “встановлення контролю над життєвонеобхідною для Росії газотранспортною системою України”.

11 січня в місті Охтирка перебувала народний депутат України, член фракції Партії регіонів Людмила Кириченко, яка зустрілась з міським головою Іриною Демченко та у міському центрі культури і дозвілля зустрілась з виборцями (близько 250 чоловік). Під час зустрічі присутніх було проінформовано про законопроекти, подані на розгляд Верховної Ради за час роботи в парламенті, зупинилася на “газовій” проблемі, поклавши на Уряд вину за неминуче підвищення, як мінімум у два рази, тарифів для населення, зупинку всіх підприємств, тощо. Критикуючи діяльність Уряду і Президента України Людмила Кириченко наводила наступні приклади: в 2005 році в Україну не надійшло “жодної тисячі гривень інвестицій”, що не було створено нових робочих місць (цифра 865 тис. чол.  придумана, для чого  в підприємці записали всіх селян), негативне сальдо зовнішньої торгівлі та застосування “страшного адмінресурсу” на парламентських виборах 2006 року. Цього ж дня Людмила Кириченко відвідала смт. Тростянець, де також провела зустріч із виборцями.

Презентація новоствореного Сумського обласного виборчого блоку «Опозиційний блок «НЕ ТАК!» відбулася в середу, 11 січня 2006 року, в офісі штабу блоку по вул. Горького, 34.

Перед присутніми – журналістами, політиками, представниками влади та партійними активістами – виступив член координаційної ради блоку Микола МАРКЕВИЧ. Він повідомив, що до сумського альянсу «Опозиційний блок «НЕ ТАК!» увійшли три політичні сили: обласні партійні організації СДПУ(о), ПО «Жінки за майбутнє» та Республіканської партії України (ВПО «Центр» - лідер Степан Гавриш – на Сумщині не має структурованої партійної організації). Головою координаційної ради регіонального блоку «НЕ ТАК!» є секретар Сумського обкому СДПУ(о), нардеп Олександр Царенко, його заступниками – керівники обласних партійних організацій «Жінки за майбутнє» та Республіканської партії – Лариса Тихенко та Микола Маркевич.

Угоду про співпрацю на майбутніх виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів між обласними організаціями СДПУ(о), „Жінки за майбутнє” та РПУ укладено 18 грудня. Основою для її появи став відповідний документ, який підписали лідери чотирьох політичних сил Віктор Медведчук, Валентина Довженко, Степан Гавриш та Юрій Бойко. Рішення про блокування підтримали делегати міжпартійного з’їзду СДПУ(о), ВПО „Жінки за майбутнє”, „Центр” та РПУ.

Микола Маркевич пояснив журналістам позицію блоку щодо інших політичних сил, які презентують себе як опозиційні: «Партія регіонів не заявляла спочатку про свою опозиційність, крім того, у заявах лідерів цієї партії звучить ідеї федералізму. ПСПУ представлена практично однією особою - Н. Вітренко. А де політична структура партії? Чому ми не бачимо Н.Вітренко у Львові, в Ужгороді?»

Микола Маркевич запевнив присутніх, що «Опозиційний блок «НЕ ТАК!» висуватиме повноформатні списки кандидатів у депутати у ради усіх рівнів: «Це будуть професійні підготовлені люди. Ми оприлюднимо списки після міжпартійної обласної конференції, яка відбудеться 22 січня».

Як зазначив член координаційної ради регіонального блоку „НЕ ТАК!” Олександр СКЛЯРОВ, «на час виборчих перегонів партії-союзниці об’єднують свій потенціал – кадровий, інтелектуальний, організаційно-технічний, діють узгоджено, реалізовуючи спільні проекти. Найбільш масштабний серед них - ініціювання Всеукраїнського референдуму щодо вступу України в НАТО. На сьогодні ініціативна група отримала свідоцтво Центральної виборчої комісії про реєстрацію Всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, розпочато збір підписів».

Олександр Скляров зауважив, що «підготовка до всеукраїнського референдуму супроводжувалася певними перепонами з боку міської влади. Міські чиновники декілька разів відмовлялися передати відповідні документи до Центральної виборчої комісії. Як виявилося, згодом, цілком безпідставно».

Член координаційної ради обласного блоку „НЕ ТАК!” Лариса ТИХЕНКО наголосила: «У кожній державі обов’язково має бути сильна і конструктивна опозиція, яка діє як противага до існуючої влади. Політичні сили, які об’єдналися в опозиційний блок „НЕ ТАК!”, діятимуть конструктивно, патріотично і високопрофесійно. На це у партій-учасниць блоку є і політична воля, і відповідний високопрофесійний кадровий потенціал».

17-18 січня на Сумщині перебував перший секретар Комуністичної партії України, народний депутат України Петро Симоненко. 17 січня Петро Симоненко відвідав міста Ромни та Суми. У м. Ромни була проведена зустріч з виборцями (350 чол.). В обласному центрі, Петро Симоненко, разом з першим секретарем обласного комітету Володимиром Даниленко та народним депутатом України Володимиром Петренко, взяв участь у засіданні обласного прес-клубу реформ, у театрі драми та музичної комедії ім. Щепкіна провів зустріч з виборцями (800 чол.) та взяв участь у “прямих” ефірах на обласному радіо та ТРК “Відікон”.

Під час публічних виступів Петро Симоненко більше говорив про президента, неправильність політичного курсу, зміну системи влади, зміна податкової політики, його бачення збільшення доходів громадян. Критикував жорстке регулювання цін на продукти харчування, невиконання обіцянок президента по створенню нових робочих міст, неможливість забезпечити майбутнє молоді (безкоштовна освіта, надання першого робочого міста, надання кредиту для придбання житла та підтримки матері, яка народила), давнішню політику – «до Європи треба рухатися суб’єктом, а не об’єктом маніпуляцій».

Виконання цих та інших програмних цілей партії буде досягатися через видання народних декретів: щодо нового проекту Конституції України; щодо націоналізації паливно-енергетичного комплексу та надання оцінки діяльності урядів Ю.Тимошенко та Ю.Єханурова, який, за словами Петра Симоненка, вже виконаний, так як уряд, за ініціативою фракції комуністів, був відправлений у відставку. Аналізуючи якісний склад виборчого списку до Верховної Ради України було зазначено, що в ньому немає жодного олігарха, що це представники робітничого класу, які мають досвід керівної роботи та роботи у парламенті.

Коментуючи діяльність влади, Петро Симоненко зазначив, що всі кризи (м’ясна, пальна, цукрова, газова) були створені штучно, і це ділить України на Східну і Західну, що влада захищає не національні інтереси, а інтереси транснаціональних компаній, що переговори щодо вирішення питання постачання газу в Україну велися непрофесійно, що влада веде невиражену політику щодо вступу до СОТ, і це може стати наслідком перекриття Росією кордонів для українських товарів, що антикомуністична істерія  - офіційна політика.

Коментуючи діяльність Президента України, Петро Симоненко зазначив, що Віктор Ющенко – «президент-самозванець, який був обраний за американські гроші та “гроші Березовського”.

Стосовно перспектив участі КПУ в майбутніх парламентських виборах Петро Симоненко вважає, що його партія – єдина, яка має стійку соціальну базу, а інші створені зверху за допомогою політтехнологій і не захищають інтересів простих людей, що в інших партіях і блоках за прізвищами їх лідерів приховується їх суть – прихід олігархів до влади, що призведе до повного занепаду України, що учасники блоків “Наша Україна”, В.Литвина, Ю.Тимошенко – нащадки Л.Кучми.

Про зміни на Сумщині. Так і як в державі,  на Сумщині  помітна тенденція до погіршення ситуації, немає стратегії розвитку, йде підвищення цін та тарифів, складна ситуація в агропромисловому комплексі. Це підтверджує і нова виборча компанія – застосовуються технології обману.

 

П.Симоненко (цитати із прямого ефіру на ТРК «Відікон» 17.01.2006 року):

Про відставку уряду:

«Уряд Тимошенко-Єханурова – один і той же: виконує команди Ющенка.  В результаті маємо негативні результати: кризи, загроза малому і середньому бізнесу,провал осінньо-польових робіт, сфальсифікований бюджет».

Про кадрову політику президента:

«Продаж «Криворіжсталі» дає перші плоди – скинуто всю соціальну сферу на місцевий бюджет. Все проходило за американським сценарієм... Це людина, яка проводить антинаціональну політику і веде під парасольку НАТО».

Відносно посади Президента:

«Приходить президент - утворюється нове олігархічне оточення. Міністра транспорту Євгена Червоненка арештовують у власному кабінеті  за хабар в 3 млн. дол., після чого звільняють людину, яка його заарештовувала –генерала СБУ, а його випускають. Сьогодні він голова Запорізської ОДА. Що це за президент, який головою Луганської ОДА призначає «наперсточника» , а іншої - людину, по якій не закрита кримінальна справа у підозрі по вбивству людини?  Я відповідаю за свої слова.

... Те, що у вас змінили голову, це від того, що треба кудись на прорив кидати ? Мені в Ромнах сказали, чого він вартий».

Про президента:

«Як можна оцінювати діяльність президента, як не президента -самозванця, якщо він обраний за гроші Березовського ( громадянина іншої держави) - 31 млн. дол, якими він фінансував команду Ющенка. Березовський визнав факт фінансування, він не знає куди пішли гроші, лунали заяви - на розвиток демократії в Україні. Конгрес США визнав,  що він фінансував 60 млн. дол. також на розвиток демократії через фонди. Це знайшло відображення у висновках комісії ВР. Якщо Ющенко обраний за гроші американців – він не є Президентом народу України. Також він проводив  таємні зустрічі з керівником спецслужб США на території України.

Подальші кроки КПУ: будемо домагатись, щоб Генпрокуратура відкрила справу по факту фінансування., а також, щоб справа з отруєнням була доведена до кінця. Якщо ми доведемо незаконність фінансування, тоді ми звернемось до ЦВК, з вимогою відміни підсумків голосування і рішення про призначення його президентом».

 

26-27 січня на Сумщині перебував народний депутат України, голова ВО “Центр”, один із учасників “Опозиційного блоку “НЕ ТАК!” Степан Гавриш.

26 січня Степан Гавриш відвідав міста Охтирка, де зустрівся з міським головою Іриною Демченко, провів зустріч представниками політичних партій, громадських організацій та громадськості, виступив на місцеву телебаченні та радіомовленні. Цього ж дня, Степан Гавриш взяв участь у міжпартійний конференції та зустрівся з колективом хлібзаводу у м. Тростянець,  взяв участь у “прямому” ефірі в студії ТРК “Відікон” (м.Суми).

27 січня Степан Гавриш зустрівся  з колективом ВАТ “Сумиобленерго”, провів зустріч з журналістами в Сумському прес-клубі реформ, виступив в ефірі радіо “Всесвіт” та зустрівся з виборцями м. Ромни.

Під час публічних виступів Степан Гавриш критикував діяльність Президента України через його нерозуміння політичної реформи, небажання йти на компроміс з опозиційними силами, “призначення опозиції” через підписання з лідером Партії регіонів Віктором Януковичем меморандуму, звітуванню не перед народом, а перед “майданом”, сповідування ідеалів не українського народу, а ідеалів “майдану”, діяльність, спрямовану на розкол країни, тощо. Результатом такої діяльності став відхід від Віктора Ющенка його прибічників -  Івана Плюща, Юлії Тимошенко, Олега Тягнибока та створення “помаранчевої” опозиції. Також, різкій критиці була піддана ситуація в країні, зокрема: не проведено жодних реформ; до влади прийшла некомпетентна влада; масове звільнення професійних державних службовців; зруйнування системи державної влади; втрата інвестиційних проектів через тимчасову заборону діяльності вільних економічних зон та нестабільності; тощо. Стосовно перспектив участі у парламентських виборах Степан Гавриш прогнозує перемогу опозиційних сил і отримання “Опозиційним блоком ”НЕ ТАК!” близько 40 депутатських мандатів. Для досягнення своїх програмних цілей “Опозиційний блок ”НЕ ТАК!” має власну опрацьовану стратегію розвитку країни.

 

24 січня 2006 р. на обласній міжпартійній конференції «Народного блоку Литвина», в який входять Народна партія України, партія «Справедливість» і Українська селянська демократична партія, делегати з’їзду прийняли програму обласного блоку і затвердили список кандидатів в депутати Сумської обласної ради.

«Ми - з народу. Ми - з народом. Ми - для народу» - таке гасло проголошується програмою блоку. Коментуючи журналістам на прес-конференції, що відбулася відразу після закінчення міжпар-тійної конференції, основні пріоритети передвиборної програми, лідер регіонального блоку народний депутат України Іван Річняк та керівник обласного виборчого штабу блоку народний депутат України Микола Нощенко, зокрема, зазначили, що «партійці області намагалися, по-перше, йти в руслі тієї програми, яка була затверджена на міжпартійному з’їзді Народного Блоку Литвина в Києві. А по-друге, намагалися врахувати проблеми області, зобов’язання щодо розв’язання яких блок бере на себе».

Особлива увага відводиться селу. Зокрема, політичні партії, що входять до блоку, беруть зобов’язання домогтись ліквідації причин безробіття, зберегти на селі наявну соціальну інфраструктуру і сприяти її ефективному розвитку. А також, як говорить Микола Нощенко: «будемо ініціювати виведення із сівозміни непридатних для ефективного використання земель із наступним їх залісненням. Цим самим виконаємо побажання жителів північних районів області, де ліс наступає і фактично сотні гектарів уже неможливо використовувати. Також будемо Ініціювати розробку державної програми підтримки земель Полісся та тих, що постраждали внаслідок чорнобильського лиха».

Лідери блоку в області заявляють, що свою виборчу кампанію Народний Блок Литвина будуватиме на засадах відкритості й порядності. І відкидають усі чутки стосовно того, що "народники" примусом "заганяють" людей до Народної Партії. Напевно, когось дуже непокоїть, що-останнім часом лави НП в області виросли до 13,5 тисячі чоловік, і ми стали потужною політичною силою на Сумщині, заявив Микола Нощенко.

 

26-28 січня на Сумщині перебували народні депутати України, кандидати до нового складу парламенту від виборчого блоку політичних партій “Народний блок Литвина”: Василь Калінчук, Валерій Мартиновський, Олександр Біловол, Микола Нощенко та Іван Рішняк.

26 січня 2006 р. представники виборчого блоку політичних партій “Народний блок Литвина” провели прес-конференцію, відвідали школу селища Сад, інститут Агропромислового виробництва та Сумську міську дитячу лікарню.

В  той же час, колишній заступник голови обласної організації Народної партії України Володимир Руденко і двоє його однопартіців Сергій Коровай і Василь Зігунов заявили про своє бажання покинути лави народної партії. На прес-конференціх в прес-центрі «Воля громади» Володимир Руденко пояснив свій вчинок тим, що затверджений на обласній конференції список  кандидатів в обласну ради від блоку Литвина попало багато одіозних політиків, «при складанні списку не враховувались побажаня міських і районних первинних організацій».

«В першу десятку списку не ввійшли люди  із Конотопу, Шостки, Лебедина, Охтирки, які були достойні зайняти ці місця. Зато там є люди, які нічого не зробили для партії», — заявив Володимир Руденко. За його словами, люди що створили 95% первинних організацій в Сумах не приймали участь в роботі міської партійної конференції. В списку кандидатів до обласної ради було два заступники Володимира Щербаня — Юрій Жарков і Олександр Верещага. Саме з цим не зміг змиритися Володимир Руденко. Також він заявив, що лідер партії Володимир Литвин – «созидатель», але задекларовані ним принципи на Сумщині не виконуються.

Керівник виборчого штабу, народний депутат Микола Нощенко так прокоментував заяву Володимира Руденка і ситуацію в партійній організації: «Отряд не заметил потери бойца. Это его субъективное мнение, не поддержанное исполкомом, городской и областной конференциями. Руденко — человек амбициозный, и от него сложно добиться отдачи при конечном результате. Он высказал свое субъективное мнение, которое не соответствует действительности. При формировании списков в областной и городской советы мы использовали демократические методы и выслушивали мнения партийцев. Список составлен коллегиально. Исполком не придал особого внимания заявлению Руденко. Мы почувствовали себя сильнее».

 

27 січня відбувались зустрічі з виборцями міст та районів області, зокрема: Василь Калинчук та Микола Нощенко відвідали м. Ромни, Валерій Мартиновський та Іван Рішняк – м. Конотоп, Олександр Біловол – м.Охтирка, Іван Рішняк – смт. Степанівка Сумського району та взяв участь у прямому ефірі на ТРК “Відікон” (м. Суми).

Під час публічних виступів представники “Народного блоку Литвина” торкнулися «газової проблеми», питання прийняття  державного бюджету, питання дотатування сільського господарства, вступу України до НАТО та євразійських структур, політичної реформи, виборчої програми. Зокрема, на їх думку, питання вступу до НАТО, ЄЕП чи інших структур мають вирішуватися на Всеукраїнському референдумі.  Також, неодноразово зазначалося, що представники Соціалістичної партії та політичної партії “Народний Союз Наша Україна” використовують адмінресурс. Так, за їх словами, відчувається тиск у міліцейських структурах, освіті, сільському господарстві, де міністри представники СПУ. Щодо відставки уряду на чолі з Юрієм Єхануровим, то було зазначено, що фракція Народної партії проголосувала так, тому що Юрій Єхануров, як перший номер списку блоку “Наша Україна” за бюджетні кошти проводить агітаційну роботу.

28 січня в обласному центрі представники виборчого блоку політичних партій “Народний блок Литвина” Іван Рішняк та Микола Нощенко провели зустріч з партійним активом у Палаці культури ім. М.В.Фрунзе. Зустріч, в основному, торкалася проведення агітаційної роботи. Зазначалося, що під час проведення агітаційної роботи необхідно вказувати на прорахунки інших, що ми вперше ідемо на вибори і тому обіцяємо вперше, а інші вдруге, втретє, що обіцянки дані на майдані не виконані, тощо.

 

27 січня в прес-центрі “Воля громади” (м. Суми) відбулась прес-конференція Володимира Руденка, колишнього заступника голови обласного осередку Народної партії, народного депутата України Івана Рішняка. Під час конференції журналістів було проінформовано про те, що через порушення принципів формування списків кандидатів до обласної ради та включення до них людей, які не брали участі у розбудові партії та пов’язані з діяльністю колишньою голови Сумської облдержадміністрації Володимира Щербаня Володимир Руденко та ще кілька членів партії вийшли з її складу. Володимир Руденко неодноразово зазначав, що до ”прохідної” частини увійшли не активні члени партії, а представники бізнесових кіл, що негативно відіб’ється на рейтингу партії в області.

 

30 – 31 січня 2006 р. з робочим візитом Сумську область відвідала член Всеукраїнської координаційної ради виборчого блоку політичних партій „Опозиційний блок НЕ ТАК!“, голова Всеукраїнського політичного об’єднання „Жінки за майбутнє“ Валентина Довженко.

Розпочався візит Валентини Довженко із зустрічі з мешканцями села Вирівка Конотопського району. Не дивлячись на те, що переважна більшість присутніх на зустрічі - з жінки-пенсіонери та вчителі місцевої школи, спілкування виявилося доволі цікавим і водночас складним.

Одразу ж після гостин у Вирівці Валентина Довженко вирушила до районного центру, куди її запросили керівники місцевої телерадіокомпанії „Конотоп”. Під час телевізійної розмови, друга за списком і єдина у чільній десятці „Опозиційного блоку НЕ ТАК!” жінка, виклала основні цілі та завдання, які поставили перед собою члени новоствореного політичного блоку.

Того ж дня у Сумах відбулась прес-конференція, в якій взяли журналісти провідних регіональних засобів масової інформації: газет „Панорама”, „Данкор”, „Ваш шанс”, „Суми і сумчани”, телерадіокомпанії „Відікон” та інших друкованих і електронних ЗМІ. Крім Валентини Довженко, із представниками регіональних мас-медіа спілкувалися лідери Сумських обласних осередків політичних партій, які увійшли до „Опозиційного блоку „НЕ ТАК!” – Соціал-демократичної партії України (Об’єднаної) Олександр Царенко, ВПО „Жінки за майбутнє” Лариса Тихенко та Республіканської партії України Микола Маркевич.

Завершився перший день робочої поїздки Валентини Довженко прямим ефіром на телерадіокомпанії „Відікон”. Наступного дня Валентина Довженко мала зустрічі з виборцями у райцентрах Білопілля та Шостка. В Білопіллі лідерку „Жінок за майбутнє” запросили на зустріч в районний відділ зв’язку, де зібралися поштарі, працівники АТС, партійці, а також городяни, небайдужі до політичного життя країни, місцеві журналісти. Зал на 200 місць був заповнений вщерть, переважна більшість присутніх – жінки. І хоча спершу київську пані зустріли з провінційними пересторогами, демократичність та щирість Валентини Іванівни налаштувала людей на більш доброзичливий лад. Хоча гострі питання також звучали. Скажімо, чому представники старої влади всіляко критикують нову, хоча свого часу також мало що зробили для блага України та її громадян? Робили закиди, що влада часів першого та другого Президентів відмежувалася від народу, абсолютно не прислуховувалася до його думок та сподівань, чим і спричинила помаранчеві події.

Втім, спілкування навіть під час „гострих моментів” було абсолютно толерантним, що свідчить про ріст політичної культури на Україні.

Наступного дня, перебуваючи в Шостці, Валентина Довженко зустрілася з мером міста Миколою Ногою. Спілкування виявилося зацікавленим та продуктивним. Далі Валентина Іванівна мала змогу поспілкуватися з жителями Шостки в ефірі місцевої телерадіокомпанії „Телеком-Сервіс”. Телевізійну „хвилю” шосткінської ТРК приймають жителі усіх північних районів Сумщини – Ямпільського, Середино-Будського, Глухівського, а також – сусіди-росіяни з прилеглих районів Російської Федерації. Підсумки візиту лідерки політичного об’єднання „Жінки за майбутнє” та другого номера у виборчому списку від блоку „Не ТАК!” Валентини Довженко було підбито на зустрічі з партійцями Шосткінського міськрайонного опозиційного об’єднання.

 

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006.