Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Підготовлено Центром досліджень регіональної політики (м.Суми)

 

лютий 2006 р.

 

Протягом січня були оприлюднені списки всіх політичних партій та блоків партій на виборах до Сумської обласної ради. Нижче ми подаємо перші п’ятірки.

 

На обласній партійній конференції політичної партії Народний Союз «Наша Україна» 21 січня 2006 р. був затверджений список кандидатів до Сумської обласної ради.

До першої п’ятірки списку ввійшли: Микола Трофименко, генеральний директор ОАО «Сумихімпром», Анатолій Єпіфанов, ректор Української академії банківської справи, Лариса Рудакова, директор ОАО «Шосткинський міськмолкомбінат», Володимир Сапсай, заступник голови Сумської обласної державної адмінітсрації і Володимир Ладика, ректор Сумського національного аграрного університету. Всього в список було включено 90 кандидатів.

 

Список кандидатів в депутати до обласної ради від Сумської обласної організації Партії промисловців та підприємців України: Володимир Лук’яненко, голова правілння ОАО «Сумське  НВО ім. М.В.Фрунзе», Ніна Гаркава, глава Сумської обласної державної адміністрації, Олександр Папусь, голова Сумської обласної організації ПППУ, Олександр Залога, голова спостережної ради ОАО «Ворожбянський машинобудівний завод» і Григорій Доляр, лікар-онколог Конотопської центральної лікарні.

 

Делегати міжпартійної конференції Сумських обласних організацій СДПУ(О), ВПО «Жінки за майбутнє» та Республіканської партії України затвердили 29 січня 2006 р. у Сумах список кандидатів у депутати до Сумської обласної ради. Його очолив народний депутат України, секретар Сумського обкому СДПУ(О) Олександр Царенко. Загалом список налічує 90 осіб – по кількості депутатів майбутньої облради. Другим номером у першій п’ятірці списку стала лідер обласної організації ВПО «Жінки за майбутнє» Лариса Тихенко. Третім – секретар Шосткінської міської організації СДПУ(О), член Політради партії, депутат облради нинішнього скликання Микола Мануйлович. Четвертим та п’ятим у списку стали перший заступник секретаря обкому СДПУ(О) Олександр Скляров та лідер республіканців Сумщини Микола Маркевич.

Делегати конференції одноголосно підтримали рішення про створення Сумського обласного виборчого блоку «Опозиційний блок «НЕ ТАК!», затвердили передвиборчу програму блоку.

 

В першій п’ятірці кандидатів в депутати до обласної ради від громадської ініціативи  «Нічний дозор»: Ірина Меркун, голова профспілки студенітв СумДУ, Олег Медуниця, заступник голови Сумської обласної державної адміністрації, Андрій Сайко, адвокат, Наталія Кочубей, доцент СумДУ,  Анатолій Лещенко, директор Сумского театру драми і музичної комедії ім.Щепкіна.

Громадський блок «Нічний дозор», був створений 17 грудня, а наступного дня зареєстрований Центральною виборчої комісією. В складі передвибочрго блоку було чотири регіональні організації політичних партій: Всеукраїнська партія «Нова сила», партія «Наша партия», Ліберально-демократична партія України і «Партія Правозахисту». Між блоком «Нічний дозор» і однойменною громадською ініціативою був укладений договір про співпрацю.

 

Список кандидатів в депутати Сумської обласної ради від Ліберальної партії України очолив Марк Берфман.. Таке рішення прийняла обласна конференція ЛПУ 4 лютого 2006 р.  Крім нього, в першу п’ятірку ввійшли: Микола Циганенко, директор ООО «Кінотеатр «Дружба», голова обласної організації партії, Віктор Гордієнко, директор ООО «Укрзалізпостач», проректор Сумського державного педагогічного університету Анатолій Кудренко і ректор Сумського гуманітарного інституту Університету «Україна» Тетяна Цуканова.

 

В обласний список Народної партії ввійшло 46 кандидатів, а перша п’ятірка складається з наступних політиків: Іван Річняк, лідер Народної партії і Народного блоку Литвина в Сумській області, народній депутат України, Микола Бондаренко, керівник фракції Народної партії в обласній раді, директор Сумського інституту агропромислового вироббництва Української академії аграрних наук, Віктор Чигринець, начальник сумського обласного управління  лісового господарства «Суми ліс», Геннадій Зайков, голова правління ОАО "Сумиобленерго", Галина Кузьмина, директор пілприємства "Онікс" (Шосткинський район), глова жіночого парламенту Сумської області.

 

Народний депутат України Євген Лапін очолив список кандидатів в депутати до обласної ради від «Партії регіонів».

Таке рішення було прийнято делегатами обласної партійної конференції, яка проходила 4 лютого. Друге місце в списку регіонали довірили Володимиру Бондарю, президенту ООО «Бизнесспортінвест», голові обласної організації партії. Далі в списку йдуть: заступник директора  заводу «КЗРДП» (Конотоп) Микола Башкіров, голова правління ЗАО «САД» (Охтирський район) Віктор Сугак і доцент кафедри педагогічного менеджменту СумДПУ ім. Макаренка Людмила Недогреєва.

 

Партія «Пора» також оприлюднила список кандидатів до обласної ради, куди ввійшли під першим номером Микола Клочко, приватний підприємець в сфері обслуговування. Далі йдуть: Віталій Пасько, студент історичного факультету СумДПУ, Євген Якубовський, студент, заступник голови студентсокї профспілки СумДПУ ім. А.С.Макаренка, Іван Бортник – голова Краснопільської райдержадміністраціх і Сергій Колотуша, комерційний директор ТОВ БК «Нове місто».

 

Сумська обласна територіальна комісія зареєструвала список із 42 кандидатів від блоку Юлії Тимошенко на виборах до Сумської обласної ради

 Список очолив Іван Сідельник, голова обласної партійної організації ВО «Батьківшина». Далі йдуть:  Петро Гученко, проректор Української академії банківської справи, Сергій Стаховський, декан філологічного факультету Сумського державного  педагогічного університету, Вячеслав Шапошник, шеф-редактор газети «Домашня газета», Сергій Братушка, заступник голови  Державного фонду по сприянню молодіжному будівництву.

 

Екс-міський голова м. Суми Володимир Омельченко, який знаходиться під слідством і на час ходу виборчої кампанії знаходиться в СІЗО став  №1 в партійному списку партії «Вперед, Україно!» на виборах до Сумської обласної ради. Виборчий список зареєстровано обласної територіальною виборчою комісією. Володимир Омельченко часто написав в автобіографії судимості немає, але на даний час знаходиться під слідством. В той же час, за даними обласної прокуратури, екс-міський голова не спішить знайомитись з ходом своєї кримінальної справи.

За словами прокурора області Олександра Горбаня, в кінці листопада 2005 р. було завершене досудове слідство. «Обвинуваченому та його адвокатам було повідомлено, що вони можуть знайомитись з матеріалами слідства. Через деякий час виникла необхідність поновити слідство, щоби вияснити раніше невідомі обставини. 12 січня Володимиру Омельченко знову повідомили, що слідство завершене і можна знайомитись з матеріалами. Всього в справі 16 томів. На кінець березня вони вивчили 9 томів справи. На мою думку, Володимир Омельченко і його захисники свідомо затягують процес вивчення матеріалів справи. Він робить речі, які йому не варто було б робити, тим паче являючись офіцером у відставці», — заявив він. І продовжив: «прокуратура не відслідковує «своїх клієнтів» в списках, так як це не передбачено законодавством. Тому, ті хто не дружить із законодавством дуже просто можуть через місяць засідати в радах різних рівнів».

Виборчий список від обласної організації політичної партії «Вперед, Україно!»:

№1. Володимир Омельченко, тимчасово не працюючий;

№2. Сергій Сергєєв, пенсіонер;

№3. Ігор Зєнченко, керівник представництва Міжнародного антитерористичного об’єднання в Сумській області;

№4. Сергій Малюков, тимчасово не працюючий;

№5. Костянтин Клочко, приватний підприємець.

 

Станом на 21 лютого 2006 р. Сумська обласна виборча комісія зареєструвала 42 партії  і  блоки партій на виборах до Сумської обласної ради. Про це повідомила секретар комісії Маргарита Собаєва. Всього комісія зареєструвала 888 кандидатів в депутати. Всього в Сумській обласній раді 90 депутатських місць. За даними обласної територіальної виборчої комісії, спочатку про свою участь у виборах заявили 46 партій і блоків партій, але не надали підписні листи на свою підтримку  виборчий блок «Євген Марчук — Єдність», Партія пенсіонерів, партія «Нова сила» і Партія народної  довіри. Таким чином, Сумська територіальна виборча комісія завершила обрабку всіх документів, які були надані туди на реєстрацію. 16 лютого комісія провела жеребкування щодо визначення порядкової нумерації партій та блоків у виборчому бюлетені.

В результаті, черговість в бюлетені партій і блоків, які йдуть на вибори депутатів до обласної ради, наступна:

1. Блок Наталії Вітренко «Народна опозиція»
2. Блок Юлії Тимошенко
3. Республіканська Християнська партія (РХП)
4. Партія промисловців і підприємців України
5. Українська партія «Зелена планета»
6. Політична партія «Трудова Україна»
7. Партія національно-економічного розвитку України
8. Блок Лозаренка «Суспільство»
9. Партія «Відродження».
10. Комуністична партія України
11. Соціально-християнська партія
12. Партія «Конгрес українських націоналістів»
13. Українська консервативна партія
14. Ліберальна партія
15. Блок Бориса Олійника і Михайла Сироти
16. Партія патріотичних сил України
17. Селянська партія 
18. Партія мало і середнього бізнесу
19. Партія «Союз»
20. Український народний блок Костенка і Плюща
21. Соціально-екологічна партія «Союз.Чорнобиль.Україна»
22. Виборчий блок «Влада народу»
23. Народно-демократична партія
24. Партія зелених
25. Блок Юрія Кармазіна
26. Блок «Нічний дозор»
27. Політична партія «Третя сила»
28. Партія «За права людини»
29. Громадянська партія «ПОРА»
30. Блок «Рух-ХДС- за Україну»
31. Народний союз «Наша Україна»
32. Партія «Молода Україна»
33. «Опозиційний блок Не так!»
34. Партія «Соціальний захист»
35. Народний рух за єдність
36. Партія «Віче»
37. Народний блок Литвина
38. Партія «Реформи й порядок»
39. Блок НДП
40. Соціалістична партія України
41. Партія регіонів

 

Передвиборча агітація

9 лютого у Сумах в незалежному громадському прес-центрі „Сумський вибір-2006" представники Громадянського блоку ПОРА-ПРП розповіли про те, чим викликана потреба створення коаліції демократичних сил у Верховній раді України та яку роль має вона відігравати після парламентських виборів-2006. В обговоренні ідеї створення „помаранчевої" коаліції взяли участь представники “помаранчевої” команди: депутат обласної ради, представник Соціалістичної партії України Наталія Розторгуєва, голова міського штабу “Блоку Юлії Тимошенко” та кандидат в мери міста Петро Гученко.

«Громадянський блок “ПОРА-ПРП” виступив з ініціативою підписання угоди між демократичними політичними силами, з тим, щоб уже зараз взяти на себе зобов'язання створити демократичну коаліцію в майбутньому парламенті. Завдання, яке стоїть зараз перед “помаранчевим силами” - виявити перешкоди до об’єднання», - заявив, спілкуючись із представниками політичних партій та засобами масової інформації , керівник обласного штабу „ПОРА-ПРП" Микола Клочко.

Заступник голови обласного штабу „ПОРА-ПРП" Олексій Григор'єв зазначив, що одним з перших кроків у цьому напрямку стало звернення „ПОРА-ПРП" до своїх політичних партнерів з приводу необхідності об'єднання зусиль навколо створення „помаранчевої" коаліції. НСНУ, БЮТ та СПУ пропонується публічно оголосити про взяті на себе у цьому плані зобов'язання. Також, він повідомив, що на місцевому рівні ПРП та ГП “Пора” йдуть окремо через складності з оформленням документації. Заступник голови облдержадміністрації Олег Медуниця, виступивши у ролі експерта, висловив свою думку з приводу того, якими можуть бути очікувані результати діяльності коаліції. Зокрема, він виступив за об’єднання сил, які «стоять на державницьких позиціях, як на державному так і на місцевому рівні… саме це і повинно бути одним  з принципів майбутнього коаліційного об’єднання».

 

10 лютого 2006 р. в Сумському обласному прес-клубі реформ голова виконкому обласної організації НСНУ Валентина Шаповал провела прес-конференцію, на якій висловила обурення некоректністю ведення політичної агітації своїми опонентами. Прикладом застосування «брудних» технологій вона назвала публікацію в газеті «Сегодня» від 31 січня 2006 р. під назвою «В Хоружевке готовы встретить хлебом-солью иностранных солдат и Януковича». Ця стаття буцімто розповідає про життя села – малої батьківщини президента Віктора Ющенка. У ньому використовується фрагменти інтерв’ю з головою сільської ради Ніною Шевченко, а також з сільським «дисидентом» Петром Шматом, який підтримував на виборах Віктора Януковича і є опонентом чинного президента, а колись керував агрофірмою «Хоружівка». Як потім з'ясувалося, інтерв’ю з сільськими людьми проводилося телефоном, наприклад журналіст запитав у Ніни Шевченко, як вона буде зустрічати опононетів нинішньої влади, якщо вони вирішать відвідати село, на що отримамав відповідь: «як і всіх звичайних людей людей, які приїжджають до села, зустріну хлібом-сіллю». Після цього в кінцевому варіанті матеріалу підставляється запитання: «Якщо до Вас приїде Янукович, як саме будете його зустрічати?». Таким чином, некоректна дрібниця у виконані журналістів опозиційно налаштованої газети, викликала обурення в усієї обласної організації пропрезидентської партії, яка до її честі, на цей момент в подібних «нечистих» технологіях помічена не була.

 

Зарічний районний суд  м. Суми 13 лютого виніс рішення про тимчасову заборону виходу газети «Громадянин України» до 26 березня цього року включно. «Визнати дії засновника і видавця газети «Громадянин України» Сахно Олександра Миколайовича, редактора газети Мацько Юрія Євгеновича по розміщенню матеріалів передвиборчої агітації  Сумської міської організації Республіканської Християнської партії України в числі № 3 від 3 лютого  2006 року неправомірними і одноразовим грубим порушенням Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, селищних, сільських і міських голів», — вказано в рішенні суду. Пізніше апеляційний суд залишив дане рішення в силі.

Засновник і видавець газети Олександр  Сахно заявив на прес-конференції, що газета критикувала місцеву владу, тому й був знайдений формальний привід «поквитаться» з опонентом. Партійці впевнені, що нічого не порушували, а просто до офіційної реєстрації надрукували імена кандидатів та їх передвиборчі програми, аби виборці могли узнавати кандидатів і це полегшило б збір підписів. Газета справді припинила вихід під такою назвою, але продовжували виходити рекламні матеріали, які по змісту і дизайну нагадували тимчасово закриту газету.

 

Під час прямого ефіру на ТРК «Відікон» 14 лютого 2006 р., народні депутати із фракції Соціалістичної партії України Леонід Мордовець та Григорій Дашутін заявили, що партія є  однією із найвпливовіших і найчисельніших в області, яка налічує близько 8 тис. чол. Соціалісти пройшли трансформаційний розвиток до сучасної партії соціал-демократичного типу і про це свідчить партійне міжнародне співробітництво: 31 січня 2006 р. СПУ стала повноправним членом Соціалістичного інтернаціоналу – впливової організації, яка нараховує понад 160 партій, з яких третина представлена в урядах, зокрема в країнах Європи (Швеція, Велика Британія, Іспанія, Німеччина). Докладніше, народні депутати України зупинилися на роботі міністрів соціалістів: міністра агарної політики Олександра Баранівського, міністра освіти і науки Станіслава Ніколаєнка, міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та голови фонду державного майна України Валентини Семенюк, відзначивши їх результативність та ефективність у реалізації основних програмних положень партії.

Також, схвальних відгуків, на їх думку, заслуговує робота виконуючого обов’язки міського голови м.Суми, другого секретаря обласного комітету Соціалістичної партії України  Сергія Клочка.

Григорій Дашутін:

«Я в Сумах проживаю зі  студентських років. Я давно не бачив таких чистих прочищених вулиць, не було світла – воно горить. Зупинки в Сумах новітні – іншого дизайну. А в  деяких містах ситуація погіршилась. Суми -тепле місто з водою і опалюванням, в державі ж скрута. Приємно, що Клочко, який виборював права, був в опозиції, і я як  менеджер і політик з прагматичним стилем - ми разом  збудуємо свій, в т.ч. сумський стиль».

 

Стосовно майбутніх виборів до парламенту та місцевих органів самоврядування народні депутати вважають, що Соціалістична партія України сформує впливову депутатську фракцію у Верховній Раді України, візьме третину місць в обласній раді та буде контролювати діяльність ряду рад області.

Леонід Мордовець:

 «Чесна влада краще життя», «Збудуємо Європу в Україні». Не треба нас плутати з партіями ліворадикального напрямку, ми сповідуємо європейську соціал-демократію».

«В ряді районів ми візьмемо контрольний пакет мандатів, і наші будуть головами рад, третину місць в обласній раді, так як ми при Щербані брали 15%,  коли був тиск».

Григорій Дашутін:

«Якщо почитати роботи  Леніна, то зрозуміло, що є різні засади в соціал-демократичної ідеології. СДП не приймали до Соцінтерну – там є ліберальна ідеологія, менший захист населення. Соціалізм не змінився. Є соціал-демократична поведінка лівоцентрицького характеру.

Ліві партії комуністичного гатунку сприймають відсутність приватної власності і в основі – класова боротьба. Сьогодні вся Європа стоїть на соціал-демократичних засадах:  де компроміс між владою, приватним сектором і працюючою людиною. Комунізм цього не передбачає, що призвело до розвалу (радянського – авт.) Союзу».

 

«Сумські соціалісти поставили перед собою амбітні, але цілком реальні плани щодо виборчої кампанії 2006 року, які мають бути втілені в життя», - на цьому наголосив перший секретар Сумського обкому Соціалістичної партії, народний депутат України Леонід Мордовець 18 лютого 2006 р. під час обласної наради кандидатів у депутати обласної, міських і районних рад, кандидатів на посади міських і селищних голів. Леонід Мордовець повідомив, що зібравши таку чисельну нараду, керівництво обласної партійної організації мало за мету об’єднати зусилля кандидатського корпусу, партійних структур, штабів, активу на спільне переможне проведення цьогорічної виборчої кампанії у ради всіх рівнів.

«На виборах народних депутатів України по нашій області ми плануємо здобути не менше 25% підтримки списку Соцпартії у Верховну Раду. На виборах у депутати до обласної ради ми повинні взяти не менше третини голосів, тоді ми можемо виступати у якості консолідуючої, об’єднуючої сили для депутатів інших політичних сил у формуванні як депутатського корпусу обласної ради, так і керівництва цього органу», - наголосив народний депутат.

За його словами, завданням обласної партійної організації також є: здобути контрольний пакет мандатів у 5-6 районних радах і для цього є всі підстави.. Лідер сумських соціалістів також зазначив, що обласній партійній організації під силу такі завдання: «набутий досвід, наявний організаційний, кадровий, ідеологічний потенціал, настрої виборців - дозволяють нам стверджувати це, але за умови напруженої, цілеспрямованої організаційної роботи і жорсткої дисципліни на усіх ланках виборчого механізму»

 

15 лютого Суми відвідав народний депутату України, лідер фракції СДПУ(о) у Верховній Раді України, голова Всеукраїнської координаційної ради виборчого блоку політичних партій “Опозиційний блок ”НЕ ТАК!” Леонід Кравчук, якого супроводжували представники блоку в області: Олександр Царенко, народний депутат України, голова обласного комітету СДПУ(о); Лариса Тихенко, голова обласної організації ВПО “Жінки за майбутнє”; Микола Маркевич, голова обласної організації Республіканської партії України.

Під час візиту, Леонід Кравчук провів зустрічі з виборцями у театрі юного глядача, на ВАТ “Сумиобленерго”, зустрівся з головою обласної державної адміністрації Ніною Гаркавою та головою обласної ради Марком Берфманом, взяв участь у “прямих” ефірах на обласному телебаченні, FM-радіо та ТРК “Відікон”.

Під час публічних виступів Леонід Кравчук зазначив, що «соціально-економічний розвиток країни не відображає прагнень більшості населення», зокрема:

·         “ручне” управління економікою, яке призвело до “м’ясної”, “цукрової”, “пальної” та інших криз, негативно вплинуло на розвиток країни;

·         в основний капітал не надійшло “жодної копійки інвестицій”;

·         протягом 2005 року утворилось негативне сальдо (1,2 млрд. дол. США) торгівельного балансу;

·         у 5 разів знизились темпи економічного розвитку країни; у 2 рази підвищились ціни;

·         не вирішення питання російської мови;

·         затягування України до НАТО, коли більшість населення проти цього;

·         погіршення відносин з Російською Федерацією, що призвело до “газового” конфлікту та заборони ввезення м’ясо-молочної продукції на територію РФ;

·         ігнорування вступу до ЄЕПу; втручання влади в міжконфесійні відносини; перекручування статистичних даних економічного розвитку.

15 лютого в обласному прес-клубі реформ відбулось засідання “круглого” столу на тему: “Обговорення результатів моніторингу висвітлення передвиборчої кампанії в Україні національними та регіональними засобами масової інформації” за участю президента Академії української преси Валерія Іванова, радника з питань засобів масової інформації IREX U-Media Олега Хоменюка, представників засобів масової інформації.

Захід відбувся за підтримки Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), фонду “Відродження” та посольства США в Україні. Під час засідання, учасники “круглого” столу відмітили позитивні зміни у висвітленні засобами масової інформації подій передвиборчої кампанії, зокрема: збільшення фактів посилань на джерела інформації; краща збалансованість подачі інформації, тощо. Але були зазначені і негативні тенденції: увага журналістів приділяється в першу чергу харизматичним лідерам партій та блоків, а не самим партіям, їх ідеологіям та програмним положенням, що в контексті політичної реформи повинно бути природнім. Це, на думку експертів, є свідченням авторитаризму влади. Лідерами політичної реклами, за даними досліджень, які проводились у листопаді 2005 року – січні 2006 року, є Партія регіонів, Президент України, “Народний блок Литвина”, блок “Наша Україна”, “Опозиційний блок “НЕ ТАК!”, громадянський блок “Пора-ПРП”.

 

16 лютого у Сумах відбулась прес-конференція прокурора Сумської області Олександра Горбаня, під час якої він, зокрема, зазначив, що на Сумщині сформувалася “каста недоторканних” – обласна прокуратура не може притягнути депутатів до кримінальної відповідальності, оскільки за позбавлення їх недоторканості колеги-депутати не голосують.

Журналістів на прес-конференції найбільше цікавили також резонансні політичні справи, передусім – справа Володимира Щербаня. За словами прокурора, «оскільки обласна рада так і не спромоглася ухвалити жодного рішення з цього питання, Генпрокуратурі було рекомендовано звернутися до суду, щоб юридично підтвердити бездіяльність ради, проте такого звернення поки що немає». В цілому, після набуття чинності змін до законодавства стосовно статусу депутатів місцевих рад, обласна прокуратура направила до народних обранців 49 подань про надання згоди на притягнення їх колег до кримінальної відповідальності. Проте таку згоду було надано лише в 5 випадках, натомість 36 подань було відхилено. Тож деякі кримінальні справи доводиться просто закривати. За словами Олександра Горбаня, ситуація може поліпшитися тільки після скасування депутатської недоторканності Конституційним судом України, а поки що захищені імунітетом депутати-порушники знову балотуються до рад різних рівнів, цього разу - за партійними списками. Усього ж судами, за поданням обласної прокуратури, було розглянуто 84 справи щодо порушення виборчого законодавства під час минулої президентської виборчої кампанії.

 

16-17 лютого на Сумщині перебував кандидат у народні депутати України від “Блоку Юлії Тимошенко” журналіст Андрій Шевченко. 16 лютого він відвідав м. Суми, де взяв участь у прес-конференції в обласному штабі блоку, зустрівся зі студентами Сумського державного університету, презентував початок всеукраїнського туру “Серце року”, учасниками якого є гурт “Борщ” та “DVS” (соліст Шон Карр) та взяв участь у “прямому” ефірі на ТРК “Відікон”.

17 лютого Андрій Шевченко відвідав м.Ромни.

Під час публічних виступів Андрій Шевченко значну увагу приділяв розвитку вільної журналістики, утвердження в Україні свободи слова, зокрема: свобода слова утвердилась в України, але не перемогла остаточно; «в Україні існує “порочна” система державних засобів масової інформації»; існує самоцензура; замість “темників”  в засобах масової інформації поширилась практика “заказних” матеріалів. Основною метою участі Андрія Шевченка у виборах є остаточне затвердження свободи слова в Україні та втілення в життя ідеї “громадського” телебачення. Також, Андрій Шевченко відмітив важливість Сумського регіону у майбутніх виборах, так як за його думкою, область знаходиться на уявному кордоні “розколу” України.

 

18 лютого в обласному центрі перебували представники виборчого блоку “Наша Україна”: керівник виборчого штабу, голова політради політичної партії “Народний Союз Наша Україна” Роман Безсмертний та голова виконкому партії Микола Катеринчук. Під час візиту вони зустрілися з головою обласної державної адміністрації Ніною Гаркавою, провели зустрічі з виборцями у театрі драми та музичної комедії, взяли участь у прес-конференції та презентували музично-розважальну програму для молоді у легкоатлетичному манежі Української академії банківської справи.

Під час публічних виступів лідери блоку “Наша Україна” закликали присутніх об’єднатися навколо Президента України Віктора Ющенка та підтримати блок “Наша Україна”, який є єдиною опорою Президента у Верховній Раді України, позбавити на наступних виборах органи місцевого самоврядування представників “кучмізму”, тощо. Також, було презентовано основні програмні положення блоку “Наша Україна” та основні завдання на наступні парламентські вибори, зокрема: коаліція “помаранчевих” сил планує набрати близько 60% голосів виборців та сформувати коаліцію більшості у парламенті, що дасть змогу провести необхідні реформи. Основним опонентом блоку “Наша Україна” на майбутніх виборах є Партія регіонів. За словами Романа Безсмертного та Миколи Катеринчука, безпідставно, значну увагу приділено “газовому” питанню, так як стара ціна існувала лише за умови відчуження газотранспортної системи у власність структур Російської Федерації.

 

21 лютого у Сумському незалежному громадському прес – центрі “Вибір - 2006” відбулася зустріч представників політичних сил з представниками місцевих медіа з приводу положень передвиборчих програм щодо вирішення молодіжних проблем, визначених як пріоритетні в результаті опитування молоді міста Сум. 

Участь в  зустрічі взяли Анна Безноєва, голова Сумської молодіжної громадської організації “Фундація регіональних ініціатив”, Микола Беспалов, голова обласної організації “Спілка молодих соціалістів”, кандидат у депутати Сумської міської ради від Соціалістичної партії України,  Віктор Бобиренко, кандидат у депутати Сумської міської ради від блоку “Нічний дозор”, Петро Гученко, голова Сумської міської організації політичної партії “ВО Батьківщина”, кандидат у депутати Сумської міської ради та на посаду міського голови м.Суми та  Сергій Козьменко, голова Зарічної районної в м. Суми організації політичної партії “Народний союз Наша Україна”, кандидат в депутати Сумської міської ради.

Дискусія  в основному точилася навколо соціологічного опитування, яке провела молодіжна громадська організація “Фундація регіональних ініціатив” з 28 січня по 6 лютого 2006 р., в ході якого було опитано 811 респондентів віком від 16 до 35 років.  Респондентам пропонувався перелік нагальних проблем, що так чи інакше мають місце в житті середньостатистичної молодої людини.  Питання, які хвилюють  молодь розподілилися таким чином: працевлаштування – 16,21% опитаних, рівень заробітної плати – 13,50 %, якісна та доступна освіта – 13,30 %, медицина – 12,23 %, молодіжне кредитування – 11,53 %,  культурний та духовний розвиток молоді – 8, 64 %, екологія – 8,54 %,  збільшення допомоги по утриманню малолітніх дітей – 7,84%, молодіжне підприємництво – 7,64 %. 

Віктор Бобиренко, кандидат у депутати Сумської міської ради від блоку “Нічний дозор” висловив думку, що “помаранчева” влада повинна більше  виділяти фінансів для розвитку молодіжного руху і це можна зробити за допомогою саме місцевого самоврядування.

Микола Беспалов, голова обласної організації “Спілка молодих соціалістів” зазначив,  що Соціалістична партія України виступає за безкоштовну освіту, за розвиток молодіжного житлового кредитування та надання пільг молодим сім’ям.

Петро Гученко, голова Сумської міської організації політичної партії “ВО Батьківщина” висловив думку, що  як проректор Української академії банківської справи він знає проблеми  сучасної молоді і він, як представник “Блоку Юлії Тимошенко”, в майбутній міській раді буде захищати інтереси молодої людини. 

Сергій Козьменко, голова Зарічної районної в м. Суми організації політичної партії “Народний союз Наша Україна” висловив думку, що опитування, яке провела “Фундація регіональних ініціатив” розставило певні акценти в запитах молодої людини, над вирішенням яких треба віддано та ефективно працювати. Як результат “круглого столу” всі присутні прийшли до спільної думки, що вже в новому складі міської ради вони об’єднаються  для вирішення проблем молоді.

 

20 лютого у Сумах пройшла зустріч Вадима Карасьова (директор Інституту глобальних стратегій, позапартійний, 2-й номер у виборчому списку “Віче” до Верховної Ради України) та голів обласної організації партії „Віче” Олександра Сугоняки та міської Андрія Кочи з представниками засобів масової інформації. Вадим Карасьов зупинився на особливостях цьогорічної виборчої кампанії, характерною рисою якої він вважає „зомбування” населення, оскільки, на його думку, засоби масової інформації мільйони разів тиражують смисли, за якими нічого немає. Вадим Карасьов також підкреслив, що виборцям необхідно обирати «програмні та ідейні партії, які мають плани щодо розвитку країни та окремих регіонів», якою і є, на його думку, партія “Віче”.

 

21 лютого у Сумах народний депутат України Євген Лапін (народний депутат, фракція “Регіони України”) на прес-конференції презентував Стратегію економічного розвитку України від Партії регіонів. «Запорукою успіху виконання накреслених завдань, - зазначив він, – є концентрація навколо ідеї тих людей, які можуть реально впливати на хід її виконання». «Головним же партнером в економічних стосунках ми вважаємо, в першу чергу, Росію, – наголосив Євген Лапін, - а також Казахстан та Білорусію. Втім, це не означає, що ми відмовляємось від західного партнера. Головне – діяти не в інтересах партнера, а в інтересах держави», – підкреслив народний депутат.

 

21 лютого у Сумському незалежному громадському прес – центрі “Вибір - 2006” відбулася прес – конференція за участю лідерів “Блоку Бориса Олійника та Михайла Сироти” - Михайла Сироти, Андрія Федура та В’ячеслава Петренка, голови обласної  організації “Партії Здоров’я”, який представляв блок на місцевому рівні.

Михайло Сирота та Андрій Федур повідомили про необхідність створення Конституційної комісії, яка змогла б дати кваліфіковану та незаангажовану правову оцінку внесеним змінам до Основного Закону, що призвели  до глибокої кризи і правового хаосу. На думку лідерів “Блоку Бориса Олійника та Михайла Сироти”  запобігти “Правовому Чорнобилю” може лише команда професіоналів: «днями такі ініціативи блоку підтримав і Президент України Віктор Ющенко».

Зі свого боку, Михайло Сирота висловив думку, що Андрій Федур є найкращою кандидатурою на посаду Прокурора України. Стосовно свого місцезнаходження в політичному спектрі Михайло Сирота зазначив, що “яка різниця між Жванією, Порошенком, Червоненком, які йдуть за списками блоку “Наша Україна”,  Партією регіонів від якої йдуть Ахметов та брати Клюєви  чи Абдуліним, котрий йде від Блоку Юлії Тимошенко”. Такі поняття вже застаріли і майбутнє за такими креативними політичними силами, як  “Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти”. Особливу увагу Михайло Сирота та Андрій Федур приділили спекуляціям більшості політичних партій та блоків навколо швидкого розпуску парламенту зразка 2006 року. Лідери Блоку висловили переконання, що лише об’єднання  здорових патріотичних сил, ініційоване “Блоком  Бориса Олійника та Михайла Сироти” в наступному парламенті, зможе вберегти Україну від дострокових виборів. Стосовно перспектив участі в парламентських перегонах Михайло Сирота висловив впевненість, що  його блок набере не менше  4 %  голосів. 

 

З 24 по 26 лютого 2006 р. в області активно політичну роботу проводили представники  “Українського народного блоку Костенка Плюща”. Так, народний депутат України Іван Драч 24 лютого відвідав місто Глухів, де зустрівся з виборцями. Народний депутата України Іван Плющ 25 лютого відвідав обласний центр, де провів зустріч з виборцями,  взяв участь у прес-конференції та у “прямому” ефірі на обласному телебаченні. Народний депутат України Іван Заєць 25 лютого відвідав міста Охтирка та Тростянець, 26 лютого міста Краснопілля та Суми, де провів зустріч з виборцями, взяв участь у прес-конференції та “прямому” ефірі на обласному телебаченні та ТРК “Відікон”  Народний депутат України Степан Хмара 25 лютого відвідав міста Ромни і Білопілля, 26 лютого міста Недригайлів та Лебедин, де відбулися зустрічі з виборцями. Народний депутат України Дмитро Павличко 25 лютого відвідав місто Конотоп, 26 лютого місто Шостка, де провів зустрічі з виборцями.

Під час публічних виступів представники “Українського народного блоку Костенка Плюща” говорили, що “нова” влада за попередній рік перебування при владі зробила дуже багато, зокрема: зменшився тиск на підприємців та суб’єктів господарювання; почалося утвердження свободи слова; почалася реальна боротьба з бідністю; підвищилися соціальні виплати; тощо. Але, «це дуже мало порівняно з тим, що могла зробити влада».

Основними причинами гальмування вищеназваних процесів політики з УНП вважають:

·   утвердження ліберальної ідеології замість національно-демократичної, яка характерна для країн стабільно високого рівня розвитку;

·   помилки при об’єднанні демократичних сил України (створення політичної партії “Народний Союз Наша Україна” з пропозицією до партій правого спектру само розпуститися та увійти до партії);

·   недооцінювання руйнівних процесів політичної реформи та намагань реваншу “старої” влади.

Також, представники блоку висвітлювали основні програмні положення: утвердження національно-демократичної ідеології; розвиток високих та енергозберігаючих технологій; розвиток внутрішнього ринку;  орієнтація на ринки об’єднаної Європи; вступ до НАТО, ЄС та СОТ тощо. Стосовно перспектив участі у майбутніх парламентських виборах, то представники блоку вважають, що вони увійдуть до парламенту та візьмуть активну участь у реалізації передвиборчих програм.

 

24 лютого в м. Сумах перебував міністр аграрної політики України Олександр Баранівський, який взяв участь в засіданні  колегії Сумської облдержадміністрації, під час якої заявив, що в минулому році в Україні було зібрано один із кращих врожаїв за останні роки. Наприклад, цукру отримали 1 млн. 980 тис. тонн – найбільше за часи незалежності. «В рамках програми "Відродження села - справа молодих" передбачено випускникам вузів, які поїдуть на село, державна підтримка в розмірі 100 тис.грн. для будівництва житла та започаткування власної справи», - зазначив Олександр Баранівський. Для цього, на думку міністра, в сільськогосподарських вузах навчальний процес повинен бути більше спрямований на вивчення профільних дисциплін та набуття майбутніми фахівцями-аграріями практичних навичок.

Говорив міністр аграрної політики і про вибори 2006 року.

«Давайте не будемо принижувати ні себе, ні інших. Я теж член однієї з потужних політичних сил, яка бере активну участь у цьогорічних виборах, але не збираюсь нікому вказувати як треба голосувати. Не радив би жодному ректору будь-якого вузу тиснути на своїх підлеглих чи студентів. Вам добре відомо, як це було за президентських виборів на Сумщині», - наголосив Олександр Баранівський. За словами міністра, зараз він сконцентрував увагу на питаннях: захисту вітчизняного виробника, здешевлення кредитування аграрного сектора, ефективності використання коштів, які виділяються з держбюджету на підтримку АПК, захисту ринку сільськогосподарської продукції тощо. «Нами активно розробляються програми з використання альтернативних видів пального. Зокрема, в рамках пілотного проекту, на Сумщині заплановано будівництво заводу по виробництву біодизеля з ріпаку. Тому спеціалістам Сумської ОДА треба щоденно працювати над цим питанням» - зазначив міністр.

 

24  лютого 2006 р. окружна виборча комісія № 158 відмовилась приймати списки виборців за підписом в.о. міського голови м. Суми Сергія Клочка. Також комісія прийняла заяву відповідного змісту, де йшлося про наступне: «передані списки виборців не відповідають вимогам  Закону України  „Про вибори народних депутатів України“, в них перевищена гранично допустима кількість виборців на окремих дільницях. Крім того, в окремих випадках, відсутній підпис в.о. міського голови та відповідна печатка», — заявив член комісії Ростислав Малімоненко. В постанові також відмічається, що мерією не надані в необхідній кількості списків виборців і існує ряд значних відмінностей попередньо заявленої кількості виборців на деяких дільницях. У зв’язку з цим комісія прийняла рішення відмовити у прийнятті таких списків і повернула їх на доопрацювання, а також звернулася з позовом в місцевий суд та прокуратуру.

За словами Ростислава Малімоненко, така ситуація загрожує зірвати передачу списки на дільничні комісії, а сформовані мерією пропозиції щодо кількості виборців на окремих дільницях  загрожує зірвати нормальний процес виборів під час процедури голосування.

В п’ятницю 17 лютого 2006 р., відбулося попереднє слухання цієї справи в Зарічному районному суді м. Суми. В цей же день в засіданні окружної комісії прийняв участь заступник міського голови Віктор Волонтирець, який керував робочою групою по складанню списків виборців в м. Суми. Він настояв аби комісія списки в такому форматі прийняла, але чому були внесені зміни до попереднього проекту не пояснив. Трохи пізніше, в той же день, комісія заключила з міськвиконкомом мирову угоду, списки були прийняті – за це проголосувала переважна більшість членів окружкому.

Сергій Клочко виявив незгоду з такими звинуваченнями: «вважаю, що в даному випадку верх взяли політичні амбіції, а не здоровий глузд. Зміна меж округів знаходиться в компетенції виборчої комісії, а якщо вони з чимось не згодні, то мали право і час їх змінити».

Ростислав Малімоненко залишився при своїй думці, вважаючи, що «в.о. міського голови відразу порушив дві статті Закону України «Про вибори народних депутатів» і спільне рішення ЦВК та Державного комітету статистики про те, що різниця в кількості виборців в остаточному варіанті списку в порівнянні з проектом не може перевищувати 10 %. Може трапитися те, що будь-який громадянин може оскаржити результати виборів через порушення процедури складання списків виборців».

На цей час існують й інші проблеми нормального функціонування окружної виборчої комісії. Згідно вимог чинного законодавства, територіальна комісія зобов’язана була передати списки виборців дільничним комісія не пізніше 21 лютого 2006 р., де вже наступного дня вони мали бути вивішені для загального ознайомлення, а цей процес, на жаль, також затягується у часі.

У м. Суми гостро постала ще одна проблема – формування дільничних виборчих комісій. Із необхідних 2 800 членів станом на 13 лютого політичні партії і блоки подали на затвердження  в окружну комісію № 158 тільки 1 800 кандидатур. «Вважаючи на це, ми не можемо вчасно сформувати комісії, а починати роботу вони повинні вже зараз», заявив голова комісії Борис Боровський. Він публічно закликав політичні партії і блоки проявити активність в цьому процесі, аби не допустити зривів у формуванні дільничних комісій в м. Суми, але все ж  таки їх готовність на момент закінчення формування була на рівні 75-80 %.

 

26 лютого Сумську область, з  метою проведення агітаційної роботи, відвідали кандидати у народні депутати України,  лідери “Блоку Наталії Вітренко” Народна опозиція” Наталія Вітренко та Володимир Марченко. О 18.00, коли мав  відбутися мітинг з жителями м. Суми, в центрі міста зібралися опоненти  блоку Наталії Вітренко.  Групу підтримки “Блоку Наталії Вітренко” Народна опозиція” складали громадяни в кількості 150 -  200 осіб, які були привезені  на 5 автобусах із м. Ромни. Близько 18 год. 10 хв. окремою колоною підійшли представники громадських організацій Молодіжного націоналістичного конгресу, Спілки української молоді  та політичної партії “Українська національна асамблея”,в руках у яких були мітли та 5 червоно –  черних  і один державний прапор. Наталія Вітренко та Володимир Марченко  намагалася виступити, але їм перешкоджали це зробити,  громадяни почали скандувати “Ганьба”. Після того, як Наталія Вітренко провокативно заявила, що ніякого отруєння Президента не було, і що він духовно належить до Західної України, так як навчався в Тернополі, колонна  націоналістів  протаранила групу прихильників “Блоку Наталії Вітренко” Народна опозиція”  і підійшла в притул до сцени де стояли  Наталія Вітренко та Володимир Марченко, кандидат на міського голову від ПСПУ  Людмила Чайкіна та невідома  представниця“Блоку Наталії Вітренко” Народна опозиція”, яка  зірвала державний прапор у одного з мітингувальників,  після чого в  Наталію Вітренко та Володимира Марченка полетіли мітли та  сніжки.  Було зірвано два прапори  “Блоку Наталії Вітренко” Народна опозиція” і одразу спалено, о  19.00 після завершення відведеного часу на мітинг, люди розійшлися.

Вже на наступний день, 27 лютого, в.о. міського голови Сергій Клочко звернувся до керівництва сумської міліції з проханням розслідувати цей інцидент. За його словами, закидання політичних опонентів яйцями неприпутисмо і він просив провести розсілдуання аби подібні інциденти більше не повторювалися. Цікаво, що пан Клочко являється членом Соцпартії і раніше в турботі до партії Наталії Вітренко не був помічений.

 

28 лютого 2006 року в прес-центрі «Воля громади» відбувся брифінг керівництва Української спілки воїнів-афганців, які висловили невдоволення щодо недотримання угод та політичних домовленостей стосовно УСВА з боку місцевих соціалістів. Угода між СПУ та УСВА про спіпрацю на виборах-2006 була прийнята ще минулого року. Нею планувалося створити спільний блок і висунути кандидатів у депутати від обох організацій та спільно вирішувати проблеми. Афганці сподівалися, що так вони нарешті зможуть активно захищати свої інтереси та допоможуть соціалістам в реалізації їх програм.

«Ми дотримувалися всіх домовленостей, активно працювали на результат виборів,- пояснив голова Сумської міської організації УСВА Олександр Литвин. - Угода передбачала, зокрема про те, що до списків кандидатів у міськраду повинні бути включені кілька "афганців", до кожної п’ятірки пропорційно. Однак на міській партконференції, яка пройшла в січні 2006 р, стало зрозуміло, що всі домовленості порушуються з боку сумських соціалістів. Нашого представника включили у список аж 22 номером! Зауваження членів УСВА соціалісти не сприйняли. Не отримали ми й відповіді на наш лист від керівництва з Києва. Наступним нашим кроком стала скарга до територіальної виборчої комісії, в якій вимагалося скасувати реєстрацію кандидатів в депутати міськради і кандидата на посаду міського голови від СПУ. Ситуація набула розголосу, а навколо скарги розповсюджуються чутки, інсинуації та й відверта брехня».

У відповідь на подану скаргу один з керівників міських соціалістів публічно звинуватив афганців у тому, що їх рішення приймаються під тиском і примусом. Враховуючи такий стан справ і подібне ставлення до сумських афганців з боку соціалістів, члени УСВА, згідно їх заяви, оголосили про жорсткий розрив будь-яких стосунків з СПУ і відкликали всіх своїх кандидатів різних рівнів балотування із списків Соціалістичної партії України по Сумській області.

 

28 лютого 2006 р. незалежний громадський прес-центр «Сумський вибір-2006» оголосив результати другого експертного опитування.

На запитання, «Чи готовий український соціум до виборів за пропорційною системою?», 18 експертів (46% опитаних) відповіли, що «соціум готовий лише частково».

17 експертів (43,6%) вважають, що «соціум взагалі не готовий до нової системи виборів», і лише 4 експерти (10,1%) мають думку, що «Україна готова до виборів за пропорційною системою».

На наступне запитання: «Якщо Ви вважаєте, що суспільство не готове до виборів за пропонованою системою, які це може мати наслідки для країни?» - можна було обрати не одну, а дві чи три форми відповіді.

Результати розподілилися так:

·         до органів влади прийдуть люди, не зацікавлені й нездатні вирішувати державні проблеми, - 46% опитаних;

·         вибори не стануть відображенням реальної думки громадян України – 41%;

·         Україну чекає нова криза влади, а відтак – і економіки – 28%.

Прогноз, як бачимо, мало втішний. Попри розуміння важливості сучасних виборів, оптимізму щодо їх результатів немає. Лише один експерт зауважив, що неготовність суспільства до виборів не матиме жодних наслідків. Два експерти схильні до того, що влада, сформована після виборів, спричинить стан, що приведе до революційної ситуації в державі.

З трьох можливих варіантів відповідей  на запитання «Якою мірою на формування списків кандидатів впливає «поправка»  про недоторканість депутатів місцевих рад?» експерти обрали такі:

·         створює систему купівлі місць у списках, що в результаті приведе до формування неспроможних або корумпованих рад – 56,4%;

·         є чимало людей, які хочуть сховатися у радах від кримінальної відповідальності, але їх число не стане значним, аби вплинути на працездатність рад – 38,5%.

 

Лише 7,8 % експертів вважають, що згадана «поправка»  не впливає на формування списків.

«Чи будуть вибори-2006 чесними, як продекларовано Президентом України?» На це запитання відповідь досить одностайна: «порушення будуть, але незначні», вважає 71,8 % опитаних. Що за нинішньої системи вибори не будуть чесними, схильні вважати 18 % експертів. На цілком чесні вибори сподівалися 10 %.

«Чи застосовуватиметься адмінресурс на виборах?» Тут відповідь також вибрана зі значною перевагою більшості: адмінресурс вживатиметься, але окремими проявами, які не вплинуть на загальні підсумки виборів, – вважають 66,7% опитаних. 20,5% думають, що адмінресурс застосовуватиметься значною мірою. 12,8% вважають, що він не буде використаний  взагалі.

«Найбільш резонансною подією січня 2006 р. для країни» 61,5 % у різних варіаціях назвали енергетичну проблему. На другому місці м’ясо-молочна криза – 20,5 %. На третьому – катастрофа в Алчевську  - 17,9 %.

«для області» переважна більшість  - 48,7 % -  визначила найрезонанснішою подією «невидачу» Щербаня обласною радою. На другому місці м’ясо-молочна проблема – 18 %.

«… для Сум» визначною виявилася робота комунальних служб під час сильних морозів та те, що у місті практично не було значних аварій, - 15,2 %. Інші міські події отримали одиниці голосів. Більшість експертів з такою подією в місті взагалі не визначилися.

Оцінюючи «…політичну рекламу партій», 38,5% опитаних схилилися до того, що вдалої реклами немає взагалі. Серед найбільш вдалої реклами відзначено політрекламу „Нашої України” – 23 %; БЮТ – 12,8  %, Компартії України -  10,3%.

Серед найменш вдалої  на першому місці блок „Не так!” – 25,6%; Партія регіонів – 23,1%; „Наша Україна” – 12,8 %. Особливо в очі експертам впала запропонована Партією регіонів „Програма економічного розвитку”. Не подобається багатьом гасло „Нашої України” „Не зрадь майдан!” – його вважають неправомірним щодо електорату.

 

Станом на 27 лютого 2006 р. процес забезпечення дільничних комісій кадрами, оргтехнікою та списками виборців не був завершений повною мірою. Жодна із дільничних виборчих комісій не отримала в територіальній виборчій комісії по округу №158 списки виборців.

В цей представники виборчих комісій тільки почали отримувати в окружної комісії печатки, вивіски і канцприладдя. Коли дільничні комісії отри мають списки виборців, ніхто із офіційних осіб сказати не міг. За словами в.о. заступника голови окружної комісії по округу №158 Іван Самсоненко, не раніше, ніж «ми зробимо об’їзд дільниць з контролем на предмет наявності в них сейфів».

Також варто наголосити на відділ керівних кадрів із комісій комиссий (голова, заступник і секретар). Люди відмовляються брати на себе відповідальність, заявляючи, що працювати на дільницях готові, але в якості членів комісії. Із 2 370 чоловік (загальна укомплектованість комісій по м. Суми)) про це заявили близько 300 керівників дільниць, за словами Івана Самсоненко, кожен третій. «Мінімальна укомплектованість дільничних комісій, при яких вони можуть почати працювати, складає близько 2 000 чол., максимальна – 2 800 чол. Також на цей час керівники дільниць не склали присяги, не отримали оргтехніку, фактично працювати почали тільки 7 дільниць.

Згідно з законом про вибори народних депутатів, дільниці мали почати працювати з 20 лютого,  а через тиждень розіслати перші запрошення виборцям.

 

28 лютого 2006 р. з одноденним офіційним візитом Сумську область відвідав голова Верховної Ради України, лідер однойменного виборчого блоку Володимир Литвин. В поїздці по області Володимира Литвина супроводжували: народні депутати України Микола Нощенко (“Народний блок Литвина”), Іван Рішняк (“Народний блок Литвина”), Євген Лапін (Партія регіонів), Леонід Мордовець (Соціалістична партія України) та голова обласної ради Марк Берфман.

Вранці голова Верховної Ради України Володимир Литвин відвідав сільськогосподарське підприємство “Побєда” Білопільського району, де зустрівся з працівниками тракторного стану. 

Пізніше, в приміщенні Білопільської райдержадміністрації Володимир Литвин зустрівся з активом району. У своїх виступах Володимир Литвин згадував основні проблеми, над якими працює Верховна Рада України і він особисто, як спікер парламенту, особливості взаємин між різними гілками влади, особисте бачення шляхів вирішення питань, які на сьогодні хвилюють як владу, так і населення держави.

О 15.00 відбулась зустріч голови Верховної Ради України із головами райдержадміністрацій, міськими головами, депутатським корпусом обласної ради, керівниками управлінь облдержадміністрації та директорами провідних підприємств області. Представники області під час виступів акцентували увагу на питаннях перспектив розвитку місцевого самоврядування в області, економічних основ місцевого самоврядування, житлово–комунального господарства.

Володимир Литвин у своєму виступі висвітлив питання стану соціального забезпечення, заробітних плат, пенсій та зазначив, що існує небезпека зупинення України в “борговій ямі”, оскільки на даний час імпорт в країні перевищує над експортом. Володимир Литвин заявив, що для того щоб мати консолідоване суспільство необхідно не допустити невизначеності в суспільстві, переглянути не тільки бюджет України, але й бюджетний кодекс, провести інвентаризацію всіх пільг. Також, голова Верховної Ради України звернув увагу на проблему пов’язану з кадровою політикою, кадровою роботою та зміною політичної системи. Володимир Литвин заявив, що на даний час битва за Україну продовжується.

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006.