Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ НА ЗАКАРПАТТІ

 

Підготовлено Агенцією політичних досліджень «Соціум Карпат» (м.Ужгород)

 

ПЕРІОДИЧНА ПРЕСА ЗАКАРПАТТЯ У ВИБОРЧІЙ КАМПАНІЇ 2006 Р.: ПОЛІТИЧНІ СИМПАТІЇ

 

У Закарпатській області станом на лютий 2006 року обласним управлінням преси та інформації зареєстровано понад чотириста періодичних видань. Із них переважну більшість складають державні та напівдержавні друковані органи, на шпальтах яких подається інформація загальнополітичного характеру.

Основна увага ними приділяється аналізу діяльності найбільш популярних у краї політичних партій і блоків – «Народного Союзу «Наша Україна», «Блоку Юлії Тимошенко», «Народного Блоку Литвина», «Соціалістична партія України», «Комуністична партія України» та резонансним політичним подіям. До згаданих періодичних видань відносять «Новини Закарпаття», «Ужгород», «Фест», «Срібна Земля», всі районні державні газети.

Серед інших видань переважає чітко видимий замовний характер подання політичної інформації про діяльність і перспективи політичних партій і партійних блоків.

Газета «РІО».  Понад п'ятдесят відсотків своєї площі надає інформації про «Народний блок Литвина», оскільки негласним власником видання є народний депутат від Закарпатської області, член фракції Народної партії у Верховній Раді – Сергій Ратушняк. Приблизно по двадцять відсотків газетної площини, як правило, віддається для БЮТ, СПУ, менше ПЗУ та ін. Мінімум інформації про урядові політичні сили, зокрема НСНУ, можна пояснити відкритою конкуренцією в краї між лідерами «Народного блоку Литвина» Сергієм Ратушняком та НСНУ Віктором Балогою.

Газета «Трибуна». На першому етапі передвиборної кампанії газетна площина, яка відводилась під політичні матеріали рівномірно розподілялась для різних політичних сил. Проте, з лютого 2006 року в газеті почали переважати матеріали про «Народний блок Литвина» і БЮТ. Матеріали про ПП НСНУ, ГП «Пора», ПРП подаються через призму критики провладної політики.

Газета «Моя новинка». Газета створена на початку 2006 року. Переважну більшість газетної площині займають матеріали про СПУ, БЮТ, УРП «Собор».

Газета «Світогляд». Періодичне видання, яке контролюється СДПУ(о). Перевага у поданні політичних матеріалів надається Опозиційному блоку «Не так». Понад п'ятдесят відсотків інформації – це критика проурядових політичних сил.

Газета «Паланок». Періодичне видання за змістом є провладним. Відповідно й матеріали, які публікуються на його сторінках стосуються інформації про діяльність політичних сил «помаранчевої коаліції 2004 року». За період передвиборчої кампанії понад п'ятдесят відсотків політичної площини віддавалося матеріалам про ПП НСНУ, СПУ, ГП «Пора», ПРП. Опозиційні партії та партійні блоки подавалися переважно в мінімально-інформаційному обсязі і, як правило, через призму критики їх діяльності.

Такого ж ґатунку й матеріали в газеті «Старий Замок».

Газета «West експрес» створена у 2005 році для пропаганди проурядових політичних сил. В основному матеріали носять загально-інформаційний, пропагандистський характер. Відсутня й критика опозиційних блоків.

Газета «Неділя». Газета має нейтральний політичний зміст. На її шпальтах висвітлювалися матеріали як про урядові, так і опозиційні політичні сили.

Газета «Післямова» – це проект, який створений напередодні виборів молодими журналістами області. Газета підтримує «БЮТ». За короткий термін стала однією з самих популярних газет в м.Ужгороді. Перш за все тому, що газета має аналітичний характер.

Газета «Чиста політика» – це видання, яке повністю підпорядковане СПУ і діє як його друкований орган. Мають місце окремі матеріали про партії минулорічної «помаранчевої коаліції». Але основний змістовий матеріал про діяльність та перспективи СПУ в області.

Характерною рисою друкованих засобів масової інформації є їх комерціалізація в передвиборчий період, а отже відсутність власних аналітичних оцінок політичної ситуації в Закарпатській області. Здебільшого друкуються матеріали, які вже підготовлені тією чи іншою політичною силою й подаються на правах реклами.

Власну оцінку політичних подій, об’єктивний аналіз політичних процесів на теренах області подають газети «Післямова», «Срібна Земля. Фест», частково «Р.І.О».

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – С. 92-93.