Підготував Ігор Ісарук, Львів – 2022

Метою роботи є оцінка діяльності Олексія Данілова на посаді секретаря РНБО України під час повномасштабного російського вторгнення у період з лютого по вересень 2022 року.

Завданням є збір, систематизація та аналіз інформації із відкритих джерел про діяльність Олексія Данілова. 

І. Короткий життєпис О. М. Данілова

Загалом про ранні роки Олексія Вячеславовича Данілова відомо лише те, що народився 7 вересня 1962 року в місті Хрустальне на Луганщині. У 1981 році закінчив Старобільський радгосп-технікум, за спеціальністю ветеринара, після чого кілька місяців працював ветеринаром-фельдшером підсобного господарства Ворошиловградського заводу фруктово-мінеральних вод, а потім пішов до армії. Через два роки повернувся і влаштувався в “Зоокуток” парку культури та відпочинку ім. Першого травня в місті Ворошиловград (Луганськ). У 1987–1990 роках був головою кооперативу “Білий Лелека”, з 1991 по 1994 рік — директором МПП “Вєра”, місто Луганськ.

З липня 1994 по вересень 1997 року був головою Луганської міськради.

У 1996–1997 рр. був членом Соціал-демократичної партії України (обʼєднаної), яку на той час очолював Василь Онопенко. Рік по тому, як Данілов вийшов із партії, СДПУ (о) очолив кум нинішнього президента РФ Путіна Віктор Медведчук.

У 1999 році закінчив Луганський державний педагогічний університет ім. Т. Шевченка, за фахом учитель історії.

У період з 1999 по 2002 рік був старшим викладачем кафедри менеджменту Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, зробивши паузу в політиці.

У 2000 році був радником голови Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва Михайла Бродського, з яким він познайомився в період роботи в Луганській міськраді. Також в 2000 році вступив у партію «Яблуко» і був її членом до 2005, а в 2002 був заступником її голови Михайла Бродського.

У 2001 році заснував ГО “Луганська ініціатива”, в якій був головою по лютий 2005 року.

З червня 2000 до 2005 року — член політради партії “Партії вільних демократів”, з жовтня 2002 року — заступник голови партії.

2004 р. — керівник Луганського регіонального штабу кандидата в президенти Віктора Ющенка.

2002–2005 рр. — заступник директора Інституту європейської інтеграції та розвитку.

З 4 лютого по 8 листопада 2005-го, очолював Луганську облдержадміністрацію. У 2005 році отримав звання державного службовця першого рангу.

З 25 травня 2006 до 23 листопада 2007 був народним депутатом України V скликання від БЮТ. Пройшов до Ради за списками партії, будучи там 42-тим номером. Входив до Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.

У вересні 2007 року балотувався в народні депутати України від Партії вільних демократів, був № 6 у списку.

Діяльність Олексія Данілова з 2007 по 2012 майже невідома. За даними інформресурсу «Радіо Свобода», у цей період Данілов очолював 3 громадські об’єднання:

1) «Українська політична школа»;

2) «Суспільне око»;

3) «Духовна спадщина України».

У 2012 – 2019 роках очолював Український фонд підтримки підприємництва.

Був заступником Секретаря РНБО України Олександра Данилюка з 23 липня по 3 жовтня 2019.

3 жовтня 2019 року Указом Президента України № 733/2019 призначений на посаду Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

 

ІІ. Критика діяльності до повномасштабної війни

 У 2019 році координатор проєкту “Стоп Терор” Семен Кабакаєв назвав Данілова “бандитом”:

«Данілова мало хто памʼятає в Україні, але в Луганську його всі дуже добре знають. Це не просто місцевий царьок, корупціонер або звичайний держиморда. Це бандит, який пережив Доброслава і успішно заправляв справами ще тривалий час. А в 90-ті це треба було вміти вижити. Мало хто залишився. Я навіть не кажу, що він був у Партії регіонів, як будь-який поважаючий себе кримінальний авторитет.»

Семен Кабакаєв

 

Також активіст пов’язує Данілова зі скандальним екс-регіоналом Олександром Єфремовим, якого у 2015 році затримали за звинуваченням «у сприянні сепаратизму… зазіханні на територіальну цілісність і суверенітет» України. Сам Данілов визнав бізнес-зв’язки з Єфремовим, але уточнив, що зрештою їхня співпраця закінчилася конфліктом.

«Тоді була така мода, щоб кожна територія мала свій регіональний банк. Такий був потрібен і нам. Єфремов і його люди спілкувалися з підприємствами, але у них не було грошей. А тут саме виставили на торги «Укркомунбанк». Я Єфремову і Тихонову фінансово допоміг його купити. Ми з ними були умовними партнерами протягом двох років. Банк замислювався як комерційний проєкт, але прибутку не було. А потім я запитав: «Хлопці, а де ж бізнес?». Ось тут і почалися мої проблеми з Єфремовим».

Якщо повернутися до діяльності О. Данілова на посаді мера, то можна знайти чимало неоднозначних оцінок – від «кращий мер» до «аферист і пройдисвіт».

Відомо, що крісло голови міськради Луганська він залишив у 1997 році зі скандалом – його зняли з посади через конфлікт з опозицією.

Щоправда, за іншою версією, у нього стався конфлікт з тодішнім заступником губернатора Луганщини Олександром Єфремовим, який і став причиною його переїзду до Києва.

Данілова звинувачували в фінансових махінаціях, поєднанні влади та бізнесу. Крім того, місцева преса також пов’язувала його з відомим луганським кримінальним авторитетом Доброславом, застреленим у 1998 році.

 

ІІІ. Діяльність на посаді Секретаря РНБО

(до початку повномасштабного протистояння)

Олексій Мячеславович Данілов був призначений на посаду Секретаря РНБО України Указом Президента № 733/2019 від 3 жовтня 2019 року. Не важко здогадатися, чому вибір впав саме на нього, адже пан Олексій до цього був заступником тодішнього Секретаря. Однак, смію припустити, що  ця посада є в основному дорадчою та адміністративною, оскільки відповідно до Конституції України, РНБО є «координаційним органом… при президентові України», який «контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони». Зазвичай членство РНБО детермінується президентом, але серед членів ради повинні бути прем’єр-міністр та міністр внутрішніх справ, а також міністри оборони та закордонних справ, яких призначає президент.

За більш ніж 25-річну історію РНБО в основному зосереджувалась на зовнішніх загрозах і зазвичай скликалася, щоб показати національну єдність в умовах зовнішньої кризи. Коли йшлося про внутрішню політику,  то вона зазвичай залишалася поза процесами. Проте все змінилося 2 лютого, коли з ініціативи президента Володимира Зеленського, РНБО проголосувала за накладення санкцій на «п’яту колону» Росії в Україні. Це стосувалося телеканалів «112 Україна», «NewsOne» та «ZIK», власником яких є Тарас Козак – відомий проросійський депутат та медіамагнат. Це рішення пояснювалося його можливою торгівлею із квазіутворенням на території Донецької та Луганської областей.

Повертаючись до Олексія Данілова, можна припустити, що його вплив виходить безпосередньо з рішення Зеленського спробувати оживити Раду нацбезпеки, щоб розв’язати низку чутливих питань, що трактуються як загроза національній безпеці. Ще до початку повномасштабної війни Данілов часто брав участь у популярних політичних ток-шоу, де говорив про олігархів, незаконну приватизацію, діяльність «п’ятої колони» в Україні та «зрадницькі» голосування у парламентах минулих скликань. Скандально відомий також тим, що закликав студентів та викладачів не голосувати за дискредитованого колишнього спікера парламенту Володимира Литвина, який був одним із кандидатів посаду ректора Київського національного університету або коли висловив думку, що англійська повинна замінити російську як другу мову в Україні.

Діяльність О. Данілова як Секретаря РНБО після 24.02.2022

Посада Секретаря РНБО, а точніше статус і повноваження,  визначаються статтями 7 та 13 Закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України». Він забезпечує організацію роботи і виконання рішень Ради національної безпеки і оборони України, має заступників, яких за його поданням призначає на посаду та звільняє з посади Президент України (Голова РНБО), так само як і самого Секретаря. До основних повноважень належать:

1) підготовка та організація засідань РНБО та контроль за виконанням прийнятих нею рішень;

2) підготовка пропозиції щодо перспективного і поточного планування діяльності Ради;

3) подача на розгляд Президента України проектів актів Президента України про введення в дію рішень Ради національної безпеки і оборони України, в тому числі стосовно пропозицій і рекомендацій по реалізації засад внутрішньої і зовнішньої політики у сфері національної безпеки і оборони;

4) інформування Президента України та членів Ради національної безпеки і оборони України про хід виконання рішень Ради;

5) координація діяльністі робочих та консультативних органів Ради національної безпеки і оборони України;

6) за дорученням Голови Ради національної безпеки і оборони України представляє позицію Ради національної безпеки і оборони України у Верховній Раді України, у відносинах з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, з політичними партіями і громадськими організаціями та засобами масової інформації, з міжнародними організаціями;

7) подача на затвердження Голові Ради національної безпеки та оборони України Положення про апарат Ради національної безпеки і оборони України, його структуру та штатну чисельність;

8) здійснення у період між засіданнями Ради національної безпеки і оборони України координування і контролю за виконанням центральними та місцевими органами виконавчої влади, правоохоронними органами, військовими формуваннями рішень Ради національної безпеки і оборони України, введених в дію указами Президента України;

9) організація роботи Ставки Верховного Головнокомандувача у разі її утворення;

10) участь у розгляді пропозицій щодо кандидатур на посади в органах державної влади, діяльність яких пов’язана з питаннями національної безпеки і оборони України і які призначаються на посаду Президентом України або за погодженням із Президентом України; вносить на розгляд Президента України пропозиції щодо призначення і звільнення керівництва військових формувань, правоохоронних органів у межах повноважень Президента України;

11) подання пропозиції Президенту України щодо призначення заступників Секретаря Ради національної безпеки і оборони України та розподілу обов’язків між ними;

12) внесення на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозиції щодо проекту Закону України про Державний бюджет України по статтях, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони.

Відповідно до свого статусу і повноважень, Олексій Данілов здійснював свою діяльність. 24 лютого 2022 року на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” в Україні було введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Того ж дня була утворена Ставка Головнокомандувача, координатором якої став Олексій Данілов.

Крім того, рішенням РНБО від 24 лютого 2022 року “Про введення в дію плану оборони України та Зведеного плану територіальної оборони України” було введено в дію план оборони держави.

Загалом, 24 лютого було прийнято фундаментальні рішення, що стосувалися оборони й безпеки держави загалом. Впродовж наступних місяців РНБО, аналізуючи ситуацію, прийняла низку інших рішень, серед яких:

18 березня 2022 

РІШЕННЯ

Ради національної безпеки і оборони України «Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану» , – в документі йшлося про об’єднання усіх загальнонаціональних телеканалів, програмне наповнення яких складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації – цілодобовому інформаційному марафоні “Єдині новини #UАразом”.

РІШЕННЯ

Рада національної безпеки і оборони України «Щодо призупинення діяльності окремих політичних партій» , – загалом цією постановою було заборонено низку проросійських політичних партій як-от «Опозиційна платформа – за життя», «Партія Шарія», «Блок Володимира Сальдо» та інші. Звісно, Україна позиціонує себе як демократична держава із політичним плюралізмом, однак в умовах війни боротьба із ворожими засобами інформаційного впливу має стратегічне значення.  

 

11 травня 2022

РІШЕННЯ

Ради національної безпеки і оборони України «Про примусове вилучення в Україні обʼєктів права власності Російської Федерації та її резидентів», – цим рішенням Україна легалізувала своє право як держави, на яку напали, використовувати ресурси держави-агресора.

 

 24 травня 2022

РІШЕННЯ

Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», – цим рішенням РНБО запровадила санкції стосовно російських бізнесменів, котрі володіли підприємтсвами в Україні. Підозрюються у фінансових махінаціях та роботі на спецслужби РФ. До списку осіб ввійшли Євтушенко Володимир Петрович та Лихачов Олексій Євгенович.

9 червня 2022

РІШЕННЯ

Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», – цим рішенням були застосовані санкції здебільшого проти російських академіків, які публічно підтримали військове вторгнення на територію України. Серед них, зокрема, є Александров А. О. (президент Московського державного технічного університету імені М. Е. Баумана), Садовничий В. А. (президент Російського Союзу ректорів, ректор Московського державного університету імені М. В. Ломоносова).

29 червня 2022

РІШЕННЯ

Ради національної безпеки і оборони України «Про затвердження Положення про Реєстр осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів), порядок його формування і ведення», – хороше, проте запізніле, як на мене рішення. Такий реєстр є в багатьох західних країнах і є важливим елементом представницької демократії.

7 вересня 2022 року

РІШЕННЯ

Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», – черговий санкційний список, котрий включає в основному депутатів Держдуми РФ, міністра оборони та мера Москви (Наришкін С. Є., Патрушев М.П., Шойгу С. К. та  Собянін С. С.). Цілком обґрунтоване рішення, однак на мою думку його варто було прийняти ще 2014 року.

15 вересня 2022

РІШЕННЯ

Ради національної безпеки і оборони України «Про пропозиції до проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” по статтях, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», – встановлено обсяг оборонного бюджету, пріоритет фінансування підприємств оборонного характеру, порядок забезпечення військовослужбовців і тому подібне.

30 вересня 2022

РІШЕННЯ

Ради національної безпеки і оборони України «Щодо дій України у відповідь на спробу Російської Федерації анексувати території нашої держави, з метою гарантування безпеки євроатлантичного простору, України та відновлення її територіальної цілісності», – цим рішенням РНБО встановила неможливість проведення подальших переговорів з президентом РФ Володимиром Путіним, зважаючи на спробу незаконного приєднання частини території України до складу Росії. Крім цього, схвалено текст спільного звернення до Організації Північноатлантичного альянсу щодо прискореного вступу України в НАТО. Звісно ж, на разі це неможливо, оскільки одним із критерієм вступу є відсутність гарячого чи навіть тліючого конфлікту. Тим паче, стаття 5 про колективну оборону передбачає захист за принципом «один за всіх, та всі за одного», що могло б розв’язати ядерний конфлікт з Росією або й навіть Третю світову війну. Однак варто зрозуміти, що ця заява була продиктована проведенням псевдореферендуму на окупованих територіях, а сама вона швидше є лише ще одним способом привернути увагу світової спільноти задля допомоги Україні, аніж початком реального вступу в НАТО. З іншого боку, вона також покликана розвіяти побоювання так званих «зрадофілів», котрі часто звинувачували Президента, парламент і кабмін у співпраці з окупантом, «зливанні» інтересів України та «договорняках».

Крім цього, 14 серпня було проведено Ставки Верховного Головнокомандувача, про що повідомив у Tвіттер Секретар РНБО Олексій Данілов:

«Обговорили поточну військово-стратегічну обстановку, посилення захисту держави в інформаційному просторі та стан виконання наказів Верховного Головнокомандувача»

Крім того, за його словами, було заслухано доповідь про стан виконання рішення РНБО України «Про невідкладні заходи щодо кібероборони держави», запровадженого Указом Президента України від 26.08.2021 №446.

Публічні виступи, зустрічі, заяви

           Олексій Данілов також відомий багатьом своїми виступами й інтерв’ю. Зокрема якраз він розповів Укрінформу, що в обороноздатності України сумнівалися всі, включаючи самих українців:

«– Коли почалася війна, на превеликий жаль,  в нас ніхто не вірив, всі розвідки вважали, що ми протримаємося три, п’ять, сім днів, дехто давав десять днів. Найбільше давала одна з розвідок — двадцять один день, але це вже включно з територією міста Лева. Але після того, як росіяни отримали тут «теплий» прийом, коли вони вмилися кров’ю, то переважна більшість країн світу по-іншому стала дивитися на нас. Ми почали отримувати зброю, допомогу. Не відразу, не в такій кількості і не такого, скажімо так, ґатунку, як би нам хотілося, але ми почали отримувати. На сьогоднішній день ситуація зрушила з мертвої точки».

           Не менш цікавим є його дописи у соціальній мережі Твітер:

Крім всього, Олексій Данілов час-від-часу проводить зустрічі з іноземними колегами. Зокрема, в серпні він зустрівся з міністром оборони Нідерландів Кайсою Оллонгрен, з якою обговорював розвиток українсько-нідерландського співробітництва та посилення підтримки Нідерландами України на її шляху до перемоги у війні з російським агресором.

 

Висновок

Перш за все варто вказати, що у відкритих джерелах не надто багато детальної інформації про діяльність Олексія Данілова на посаді Секретаря РНБО. Звісно, деталі організації та проведення засідань Ради загалом, та роль в ній Данілова зокрема не можуть бути публічною інформацією, тим паче в Україні, яка знаходиться в стані війни.

З того ж, що все-таки вдалося знайти у вільному доступі, можна зробити висновок, що Олексій Данілов – це людина із багатим політичним та управлінським досвідом. Наскільки ефективним є його діяльність безпосередньо як Секретаря РНБО сказати важко, оскільки всі засідання і організація функціонування цього органу є засекреченими. Тим не менш, судячи, знову ж таки, із відкритих джерел, йому вдається координувати співпрацю між членами РНБО та їх відомствами, що відіграє критичну роль під час війни.

 

 

 

 

 

 

 

 

Список джерел:

  1. https://www.rnbo.gov.ua/ua/Ukazy/
  2. https://www.rnbo.gov.ua/content/sklad.html
  3. https://news.obozrevatel.com/politics/23016-aleksej-danilov-kukan-dlya-putina.htm
  4. https://lb.ua/tag/18093_oleksiy_danilov
  5. https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3496376-oleksij-danilov-sekretar-radi-nacionalnoi-bezpeki-i-oboroni.html
  6. https://twitter.com/OleksiyDanilov

Від ЦПД