Художня галерея Іст-Сайд (East Side Galery) на східній стороні Берлінської стіни

Політика лідера СРСР Михайла Горбачова стала одним з факторів, який призвів до об’єднання Німеччини. Про це йдеться в статті міністра закордонних справ ФРН Хайко Маасу, опублікованій до 30-річчя падіння Берлінської стіни.

Як пише Маас, 9 листопада німці не тільки відзначають річницю падіння стіни, але також вшановують мужність, з якою народи Центральної та Східної Європи досягли свободи і демократії. За словами глави МЗС, німці знають, кому зобов’язані своїм щастям: не тільки сотням тисяч жителів Східної Німеччини, а й рухам проти «залізної завіси» в інших країнах.

«І ми зобов’язані цим не тільки нашим друзям і союзникам на Заході, але також політиці гласності та перебудови Горбачова, яка проклала шлях до возз’єднання», – пише Маас.

На думку міністра закордонних справ, сьогодні європейці повинні разом сформулювати і реалізувати політику щодо Росії і Китаю, а також докладати більше зусиль для врегулювання ситуації на Донбасі, у Сирії та Лівії. Як пише Маас, заклики Варшави, Берліна чи Парижа окремо не чують в Москві, Пекіні «і, на жаль, все частіше у Вашингтоні». Вирішальне значення має голос Європи.

Від ЦПД